Pogoda. Potężne upały. Jutro nawet 40 stopni. Kiedy fala upałów się skończy w Europie?

Europa Środkowa dostała się pod wpływ ciepłych, ale nie gorących mas powietrza. Przynoszą one letnią, przyjemną pogodę z temperaturami powyżej 22-24 stopni. Upałów w naszych regionie na razie nie widać. Zupełnie inaczej jest na Półwyspie Iberyjskim gdzie sytuacja zaczyna wyglądać naprawdę źle. Upał trwa od wieli dni, a końca tej fali upałów nie widać.

Temperatury w centralnej i południowej części Iberii od wielu dni przekraczając 30 stopni przynosząc upał. Jednak w niedzielę 5 lipca na południu Hiszpanii zapanuje prawdziwe piekło. Termometry w wielu miejscach wskażą ponad 40 stopni Celsjusza w cieniu. To temperatura, która jest szkodliwa dla organizmu ludzkiego.

Niestety, przeglądając mapy pogodowe na najbliższe dni nie widać, by fala potężnych upałów miała się na Półwyspie Iberyjskim szybko skończyć. Już nawet nie piszemy o samych upałach, gdy temperatura przekracza 30 stopni. W Hiszpanii i Portugalii do połowy lipca co chwila widać 40ki w cieniu.

Mamy poważne obawy, że tak długotrwała fala upałów przyniesie na Półwyspie Iberyjskim problemy. Miejmy nadzieję, że nie pojawią się tam bardzo groźne pożary (o potężnych pożarach na Syberii piszemy tutaj). Mamy również nadzieję, że wymiana mas powietrza po takiej fali upałów nie zakończy się dramatycznymi w skutkach nawałnicami.