Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda może być groźna. Mgły i opady marznące oraz mróz na obszarze Polski. Silna śnieżyca coraz bliżej

Nizowa pogoda

cyklony nad Europą i Atlantykiem


Pogoda w nocy z wtorku na środę może być miejscami groźna z uwagi na występowanie mgieł marznących i opadów. Silna śnieżyca o charakterze wielkoskalowym coraz bliżej Polski.

Pogoda zacznie się zmieniać od środy, gdy to znad Ukrainy zacznie nasuwać się strefa opadów jednostajnych

Dziś Polska jest w dalszym ciągu w obszarze obniżonego ciśnienia. Pod koniec dzisiejszego dnia od zachodu nasuwa się front zokludowany nad zachodnią połowę naszego kraju. Nad dzielnice południowe dociera cieplejsze powietrze polarnomorskie, natomiast na północy utrzymuje się powietrze znacznie chłodniejsze. W nocy z wtorku na środę, przewiduje się miejscami rozwój mgieł. Gdzieniegdzie może popadać z chmur warstwowych mżawka, która może zamarzać w kontakcie z wychłodzonym podłożem. Dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Z numerycznych prognoz pogody wynika, że począwszy od środy będziemy obserwować wzrost dynamiki w pogodzie, pojawi się silna śnieżyca związana z niżem śródziemnomorskim nad Polską.

Prognoza pola ciśnienia na 23 listopada 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Pogoda może być groźna. Mgły i opady marznące oraz mróz na obszarze Polski. Silna śnieżyca coraz bliżej
Niż śródziemnomorski nad Adriatykiem

Termiczne przedzimie na przeważającym obszarze Polski utrzymuje się na początku tygodnia

Ośrodek wysokiego ciśnienia jest nad północną Skandynawią i cały czas powstrzymuje ruch na wschód mas powietrza i frontów znad Atlantyku do Europy Środkowej. Już w środę, w drugiej części dnia od południowego-wschodu przesuwać będzie się rozległa strefa opadów wielkoskalowych, za która odpowiedzialny będzie niż śródziemnomorskim, który przesunie znad Włoch przez Bałkany, w kierunku Ukrainy. Nasz kraj znajdzie się po jego zachodniej, czyli chłodnej stronie, z intensyfikującymi się i przemieszczającymi na północny zachód, wieczorem i w nocy ze środy na czwartek opadami wielkoskalowymi o charakterze stałym i mieszanym.

Niż ten będzie zaciągał dodatkowo wilgotne i dość chłodne powietrze znad Ukrainy. Z uwagi jednak na panującą wojnę za naszą wschodnią granicą, nie są prowadzone pomiary synoptyczne i aerologiczne przez tamtejszą służbę meteorologiczną, co ma niebagatelny wpływ na jakość prognoz pogody. Nie latają nad tym krajem również cywilne samoloty, które przesyłałyby dane do systemu AMDAR.

Jeszcze przed wojną, sieć pomiarową u naszych wschodnich sąsiadów nie stała na wysokim poziomie. Szczególnie rzadko wykonywane były pionowe sondowania atmosfery, za pomocą balonów meteorologicznych. Dlatego też przy adwekcji ze wschodu, południowego wschodu, modele numeryczne, nie prognozowały poprawnie warunków pogodowych w Polsce, nawet na 12-24 godziny do przodu, gdyż brakowało danych wejściowych do ich zasilenia. Dotyczyło to zarówno burz w masie z rejonu Morza Czarnego, jak i też mgieł i chmur stratus przy napływie masy znad Ukrainy. Problemem były również silniejsze opady wkraczające od wschodniego sąsiada.

Duże prawdopodobieństwo silnego załamania pogody

Wygląda jednak na to, że scenariusz silnego załamania pogody ma szanse się sprawdzić. Pewną niewiadomą pozostają na ten moment dokładna wysokość opadów ciężkiego, mokrego śniegu, który może spowodować poważne utrudnienia na drogach i przerwy w dostawach energii elektrycznej. Modele numeryczne mogą jeszcze wnieść istotne korekty, jeśli chodzi o zasięg i natężenie opadów o charakterze jednostajnym. Będzie to pierwszy tak poważny atak zimy w tym sezonie jesiennym, który obejmie większy obszar Polski.

Noc z wtorku na środę, przyniesie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Natomiast na wschodzie, południu i w centrum z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie, głównie na północnym wschodzie, wschodzie oraz na krańcach południowo-zachodnich. Zdarzą się słabe opady śniegu, marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Mgły, lokalnie marznące, ograniczające widzialność do około 100 m. Temperatura minimalna od -8°C na północnym wschodzie, około -2°C w centrum do 0°C na południu, zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 23 listopada 2022, 04Z według modelu ICON dla Polski

Mroźna pogoda na NE Polski

Jutro podamy więcej informacji o pogodzie w drugiej połowie tygodnia, gdy prognozy modeli numerycznych ustabilizują się

Fanipogody.pl