Silna śnieżyca pojawi się nagle w Polsce. Będzie także mróz do -11°C. Znamy regiony zagrożone załamaniem pogody.
Silna śnieżyca pojawi się w drugiej połowie tygodnia w Polsce
We wtorek, 22 listopada 2022 sytuacja baryczna nie uległa większej zmianie. Dalej pozostajemy w polu obniżonego ciśnienia. Nad przeważający obszar naszego kraju dociera masa pochodzenia polarnomorskiego. Cieplejsza na południu, chłodniejsza na północy. Ponownie dynamika w pogodzie zacznie wzrastać w drugiej połowie tygodnia, pojawią się wówczas większe opady śniegu i mieszane, a miejscami w cieplejszym powietrzu będzie padał deszcz, gdzieniegdzie także marznący powodujący gołoledź.
Silna śnieżyca już w środę wieczorem i przyniesie ją wypełniający nad lądem niż śródziemnomorski. Prognoza pola ciśnienia na 22.11.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Apogeum silnego mrozu w listopadzie już za nami. Silna śnieżyca zbliża się jednak do Polski
Informowaliśmy już kilka dni temu, że ostatnie tygodnie listopada będą znacznie chłodniejsze od ubiegłych. Często nad Polską będą zalegać chłodniejsze masy powietrza, które w sprzyjających warunkach przyniosą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Powszechne będą w wielu regionach przymrozki i mróz. Ubiegła noc przyniosła ponownie duże spadki temperatury jak na jesień, chociaż co należy podkreślić nie była ona najchłodniejsza. W nocy z 19/20 listopada 2022, przy gruncie na Suwalszczyźnie temperatura spadła do -17°C. Apogeum chłodu przypadło na przełom 2 i 3 dekady mijającego miesiąca i tak zimnych nocy oraz poranków nie przewidujemy do końca miesiąca. Nie oznacza to jednak braku powszechnych przymrozków, a okresami w wielu regionach mrozu. We wschodniej, północnej i północno wschodniej części kraju mróz może być okresami całodobowy. Kilka cieplejszych dni może wystąpić pod koniec miesiąca. Generalnie jednak wartości będą typowe dla przedzimia, a na wschodzie i północnym wschodzie nawet dla termicznej zimy.
W nocy z poniedziałku na wtorek, najniższa temperatura na 2 metrach została zmierzona w Jeleniej Górze, gdzie w klatce meteorologicznej czujniki zmierzyły -9°C. Na drugim miejscu znalazł się Białystok, gdzie odnotowano -6,8°C. Przymrozki, a w wielu regionach mróz okazał się zjawiskiem powszechnym na przeważającym obszarze Polski.
Temperatura minimalna na wysokości pomiarowej 2 metrów. Noc z 21/22 listopada 2022 na stacjach PSHM. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Przy gruncie ubiegłej nocy było -11°C na północnym wschodzie
Jeszcze niższe wartości zostały zmierzone przy gruncie. Na pierwszym miejscu znalazła się stacja w Białymstoku, gdzie na wysokości pomiarowej 5 cm, nad powierzchnią czynną, w poletku zmierzono -11°C. Niewiele cieplej było w Jeleniej Górze, gdzie odnotowano -10°C. Przymrozki, a w wielu regionach mróz pojawił się na przeważającym obszarze Polski podczas ubiegłej nocy. W czasie kolejnych nocy, w obszarach rozpogodzeń może temperatura miejscami spadać do wartości poniżej -10°C.
Temperatura minimalna (przygruntowa) na wysokości 5 cm, zmierzona w ogródkach meteorologicznych na stacjach IMGW-PIB w nocy z poniedziałku na wtorek. Źródło obrazu: CMM IMGW
Wypełniający się niż śródziemnomorski przyniesie silną śnieżyce
Już wczoraj w rejonie Włoch, zaczął tworzyć się niż, który otrzymał imię Denis. W wielu regionach Europy Południowej, przynosić będzie w kolejnych godzinach silne załamanie pogody. Spodziewane są obfite opady śniegu po północnej stronie niżu, które przyjmą formę śnieżyć. Oczekiwane są w dalszym ciągu również ulewy po południowej i wschodniej stronie cyklonu, występować będą w dalszym ciągu burze. Szczególnie powszechne na Morzu Śródziemnym oraz w zachodniej części Bałkanów. Na skalę synoptyczną rozwój ich wspomagać ma cyklon o nazwie Denis.
Prognoza sytuacji barycznej na 22 listopada 2022, 12 UTC według niemieckiego DWD
Silne opady zimowe wystąpią w krótkim czasie. Możliwe przerwy w dostawach prądu i duże utrudnienia na drogach
W nocy z wtorku na środę cyklon ten znad Włoch i Morza Adriatyckiego będzie przemieszczał się nad Bałkany. Nad lądem zacznie się on szybko wypełniać. Zachodzić zacznie okluzja w tym układzie barycznym, świadcząc o tym, że najsilniejsza faza cyklonu za nami. W środę niż ten znajdzie się w rejonie Rumunii, Bułgarii. Pod koniec środowego dnia znad Ukrainy zacznie nasuwać się strefa opadów wielkoskalowych, która przynosić będzie opady śniegu o natężeniu słabym, okresowo i miejscami umiarkowanym, sięgając południowo wschodniej części kraju. Występować ma także śnieżyca, która w nocy ze środy na czwartek będzie przemieszczać się na północ, północny zachód.
Śnieżyca przesądzona. To będą pierwsze tak duże opady śniegu na sporym obszarze Polski
Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że w drugiej części nocy, w nocy z 23/24 listopada 2022 opady śniegu w formie śnieżycy będą obejmować Lubelszczyznę, Podkarpacie, Ziemię Świętokrzyską, ale także Małopolskę. Nad ranem w czwartek opady zimowe, zaczną docierać do województwa łódzkiego i Górnego Śląska. W wielu miejscach będzie to pierwszy tak poważny atak zimy od początku sezonu jesiennego. Opady związane będą z zatoką niżu znad pogranicza Słowacji i Węgier, ale także z nasuwającym się z kierunków południowych frontem zokludowanym, gdzie opady mogą być szczególnie silne.
Silna śnieżyca będzie związana z niżem o imieniu Denis. Prognoza sytuacji barycznej na 23.11.2022, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Na poniższej mapie możemy dostrzec, że niż znad Morza Adriatyckiego, przesunie się nad Serbię i Rumunię, ulegając szybkiego wypełnieniu nad lądem. Ciśnienie w tym układzie barycznym wzrośnie do około 1000 hPa.
Silna śnieżyca związana z wypełniającym się niżem śródziemnomorskim w drugiej połowie tygodnia. Prognoza sytuacji barycznej na 23 listopada 2022, 12 UTC dla Europy i terenów przyległych według DWD
Obfite opady zimowe możliwe zwłaszcza we wschodniej połowie kraju
W czwartek, 24 listopada 2022 cała Polska znajdzie się w polu obniżonego ciśnienia. W naszej części odczujemy bezpośredni wpływ dwóch frontów zokludowanych. Na zachodzie naszego kraju, gdzie możliwe są opady śniegu, mieszane i deszczu, aurę kształtował będzie front okluzji wypełniającego się wieloośrodkowego niż lokującego się w pobliżu Wysp Brytyjskich. Natomiast w tym samym czasie na południu, centrum i wschodzie, południowym wschodzie, zaznaczy się wpływ ulegającego cyklolizie cyklonu środziemomorskiego z centrum na wschód od Polski. Najprawdopodobniej utrzyma się w naszej części Europy bardziej aktywny południkowo, ułożony front okluzji, który związany ma być z niżem śródziemnomorskim, który przesunie się znad Bałkanów nad Ukrainę i Białoruś, przynosząc słabe, umiarkowane, a miejscami także silne jak na listopad opady zimowe we wschodniej części kraju.
Silną śnieżyce przyniesie niż śródziemnomorski. Prognoza sytuacji barycznej na 24 listopada 2022, 12 UTC dla Europy i obszarów
Silna śnieżyca coraz bliżej. Załamanie pogody rozpocznie się na południowym wschodzie i wschodzie już jutro wieczorem
Opady śniegu na południowym wschodzie i częściowo południu rozpoczną się już w środę wieczorem. Nasilą się z biegiem godzin nocnych. Szczególnie silna śnieżyca może wystąpić na wschodzie, południowym wschodzie w drugiej części nocy ze środy na czwartek. Opady będą o charakterze jednostajnym, powodując całkiem spory przyrost pokrywy śnieżnej. Będzie to mokry, ciężki śnieg, powodując miejscami nawet przerwy w dostawach prądu. Dodatkowo pod naporem śniegu, po kilku godzinach opadów, mogą łamać się się konary i drzewa. Na drogach mogą zapanować trudne warunki do jazdy. Szczególnie w godzinach porannych w czwartek oraz przedpołudniowych. Jeśli jeszcze nie zmieniliście opon na zimowe, to jest to ostatni dzwonek przed silnym atakiem zimy. Poruszanie się po drogach na oponach letnich nie będzie możliwe w wielu regionach. Możliwe są lokalne paraliże komunikacyjne. Gdzieniegdzie niewykluczone są nawet opady marznące powodujące gołoledź.
Prawdopodobnie opady zimowe nad Polską zaczną słabnąć w nocy z czwartku na piątek. Apogeum śnieżycy przypadnie na noc z 23/24 listopada 2022 oraz na pierwszą i drugą część dnia w czwartek. Zasięg i natężenie opadów może jeszcze ulec zmianie w kolejnych odsłonach modeli numerycznych.
W ciągu doby może nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej od 4 cm do nawet 10-15 cm. Najwięcej śniegu może spaść na południowym wschodzie, wschodzie i południu Polski. To będzie pierwszy tak poważny atak zimy, pomijając duże spadki temperatury, które występowały w poprzednich dniach.
Silna śnieżyca nadciąga do Polski. Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 24 listopada 2022, 03 UTC
Silna śnieżyca. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 24 listopada 2022, 06 UTC według modelu GFS
Silna śnieżyca w trzeciej dekadzie listopada 2022. Orientacyjna prognoza wysokości pokrywy śnieżnej za okres od 22.11.2022, 00Z do 25.11.2022, 15 UTC według modelu ECMWF
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
4 komentarze do “Silna śnieżyca nagle uderzy w Polskę. Będzie także mróz do około -11°C. Znamy regiony zagrożone groźnym załamaniem pogody”
Możliwość komentowania została wyłączona.