Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silna śnieżyca uderzy w Polskę. Śnieg spowoduje paraliż na drogach i przerwy w dostawach prądu. Wiemy, kiedy i gdzie spadnie najwięcej śniegu. Nawet 15 cm białego puchu i mróz

zima w PolsceSilna śnieżyca pojawi się w Polsce. Obfite opady śniegu spowodują paraliż na drogach. Wiemy, kiedy i gdzie spadnie najwięcej białego puchu. Opady śniegu związane z niżem śródziemnomorskim o imieniu Denis.

Silna śnieżyca związana będzie z niżem śródziemnomorskim

Sytuacja baryczna od kilku dni nie ulega większym zmianom. W dalszym ciągu znajdujemy się, w słabogradientowym polu obniżonego ciśnienia. Zalega dość chłodna masa pochodzenia polarnomorskiego – cieplejsza na południu, chłodniejsza w północnej połowie kraju. W drugiej części dnia pogodę, zacznie kształtować na coraz większym obszarze Polski niż z rodowodem śródziemnomorskim, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Niemiec, otrzymał imię Denis. Nad chłodnym lądem ten cyklon ulega stopniowemu wypełnieniu i znad Bałkanów, przemieści się nad Ukrainę w ciągu kolejnych kilkunastu godzin.

Już dziś w godzinach późno popołudniowych i wieczornych nad Polskę, zacznie nasuwać się zatoka niżowa i strefa zokludowanego frontu atmosferycznego z opadami śniegu o natężeniu słabym, umiarkowanym, a w nocy ze środy na czwartek okresowo silnym. Będzie to mokry, ciężki i lepki śnieg. Strefa opadów zimowych przemieszczać ma się od południowego wschodu na północ, północny zachód i z każdą kolejną godziną będzie się intensyfikować na obszarze naszego kraju. Zasadniczo znajdziemy się po chłodnej zachodniej stronie tego wiru niżowego, a jego szybsza wędrówka na północ, północny wschód będzie blokowana przez umacniający się wyż ulokowany nad Skandynawią i Rosją.

Zazwyczaj prognozy niżów śródziemnomorskich, są obarczone dużym błędem. Tak też jest tym razem, lecz wyliczenia modeli zaczynają się stabilizować i atak zimy jest pewny

Zazwyczaj prognozowanie zasięgu i natężenia stref opadów związanych z niżami śródziemnomorskimi stanowi duży problem dla modeli numerycznych. Czasem nawet na 24-32 godziny, nie można być pewnym, gdzie pojawią się najsilniejsze opady o charakterze zimowym.

Dużym utrudnieniem dla modeli, jest również brak danych ze stacji synoptycznych, aerologicznych oraz z systemu AMDAR z obszaru Ukrainy, gdzie trwa wojna i obowiązuje zakaz wykonywania cywilnych operacji lotniczych. Tamtejsza służba meteorologiczna, nie wysyła co godzinę depesz do systemu wymiany międzynarodowej z różnych obszarów tego kraju. Już przed wojną, jakość i ilość danych, która była dostarczana przez tamtejszą służbę meteorologiczną budziła zastrzeżenia. Przy cyrkulacji wschodniej, południowo wschodniej często prognozy były nieprecyzyjne nawet w krótkim horyzoncie czasowym. W kolejnych godzinach napływać będzie masa powietrza z rejonu Ukrainy, co wprowadza dodatkowe utrudnienie w prognozowaniu możliwego przyrostu pokrywy śnieżnej na obszarze Polski. Stopniowo jednak prognozy modeli z różnych ośrodków meteorologicznych zaczynają się stabilizować i silna śnieżyca w ciągu najbliższych kilkunastu godzin na sporym obszarze naszego kraju wystąpi.

Prognoza sytuacji barycznej na 23.11.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Silna śnieżyca uderzy w Polskę. Śnieg spowoduje paraliż na drogach i przerwy w dostawach prądu. Wiemy, kiedy i gdzie spadnie najwięcej śniegu. Nawet 15 cm białego puchu i mróz
Silną śnieżyce przyniesie niż Denise

Silna śnieżyca zacznie wkraczać w drugiej części dzisiejszego dnia od Ukrainy i będzie zmierzać na północny zachód

Z prognoz modeli globalnych, regionalnych i mezoskalowych wynika, że już w drugiej części dzisiejszego dnia od południowego wschodu zacznie wkraczać strefa opadów o charakterze wielkoskalowym wprost znad Ukrainy. W jej zasięgu będą występować mokrego śniegu, mieszane oraz deszczu. Gdzieniegdzie w zetknięciu z wychłodzonym gruntem i ujemną temperaturą, nie można wykluczyć opadów marznących powodujących gołoledź. Dlatego też kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność na drogach i chodnikach. Początkowo opady pojawią się na Podkarpaciu, częściowo w Małopolsce oraz na Lubelszczyźnie. W nocy ze środy na czwartek, strefa opadów jednostajnych przesunie się nad Mazowsze i Ziemię Łódzką oraz woj. świętokrzyskie. Śnieg popada także w dzielnicach południowych. Atak zimy będzie można śledzić online na radarach.

Silna śnieżyca wkroczy znad Ukrainy. Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 listopada 2022, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

opady zimowe wkroczą do kraju
Śnieżyca wkroczy już dziś

O poranku w czwartek biało będzie w wielu regionach

Już po wschodzie słońca w czwartek, ujrzymy dużą pokrywę śnieżna jak na listopad. Szczególnie duża akumulacja białego puchu jest prognozowana na obszarze województwa lubelskiego, Mazowsza oraz województwa świętokrzyskiego. Całkiem sporo śniegu może zalegać także na północy woj. podkarpackiego. Obfite opady śniegu w czasie długiej listopadowej nocy, spowodują pojawienie się utrudnień na drogach. Zwłaszcza we wschodniej, południowo wschodniej i częściowo centralnej części Polski. Gdzieniegdzie może dojść nawet do lokalnych paraliżów komunikacyjnych. Ciężarówki mogą blokować miejscami drogi. Pojazdy na oponach letnich mogą mieć problem z poruszaniem się po drogach. Ciężki, mokry i lepki śnieg oblepi drzewa. Dlatego też pod naporem śniegu łamać będą się konary i drzewa, przewracając się np. na linie niskiego napięcia oraz samochody. Mogą wystąpić miejscami przerwy w dostawach energii elektrycznej. Opady zimowe występować mają w temperaturze około 0°C, bądź w czasie występowania lekkiego mrozu, zatem śnieg się utrzyma i z biegiem godzin będzie go przybywać.

Silna śnieżyca będzie rozprzestrzeniać się w kierunku centrum. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 24 listopada 2022, 03 UTC według modelu GFS

silne opady zimowe
Obfite opady zimowe w nocy ze środy na czwartek

Przez noc spadnie miejscami ponad 10 cm śniegu. Będzie to więc silny atak zimy jak na listopad w Polsce

Zasięg i wysokość opadów w czasie tego incydentu zimowego różnią się między modelami numerycznymi. Modele europejskie i amerykańskie, zakładają przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 2 cm do 12 cm w nocy z 23/24 listopada 2022. Najwięcej śniegu zalegać będzie na Lubelszczyźnie, północnej i północno wschodniej części woj. podkarpackiego. Całkiem spora pokrywa zimowa, utworzyć może się również na Mazowszu, kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna powinna powstać również na Ziemi Łódzkiej i woj. świętokrzyskim. Przyrost pokrywy śnieżnej nie ominie również Tatr, gdzie jednak tak dużo śniegu nie spadnie jak na nizinach i wyżynach w kolejnych kilkunastu godzinach.

W czwartek, 24 listopada opady wielkoskalowe śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym będą występować zwłaszcza w centrum, południu i wschodzie. Pod koniec jutrzejszego dnia, bądź dopiero w nocy z czwartku na piątek opady na froncie okluzji będą wyraźnie słabnąć i zanikać. Już w piątek śnieżyca powinna ustąpić z naszej części Europy. Miejscami po tym ataku zimy zalegać będzie nawet 10-15 cm na wschodzie, centrum i południu naszego kraju.

Na sam koniec przedstawiamy Wam prognozowaną wysokość pokrywy śnieżnej do 25 listopada, 18 UTC według następujących modeli: ECMWF, ARPEGE, GFS.

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej na okres od 23.11.2022, 00Z do 25.11.2022, 18 UTC według modelu ECMWF

sporo śniegu w kraju
Duże opady zimowe jak na listopad

Silna śnieżyca sięgnie naszego kraju. Prognoza francuskiego modelu ARPEGE na okres od 23.11.2022, 00Z do 25.11.2022, 18 UTC dla Polski

śnieżyca przed nami
Śnieżyca przyniesie utrudnienia na drogach

Wyliczana grubość pokrywy śnieżnej na okres od 23.11.2022, 00Z do 25.11.2022, 18 UTC według modelu GFS

silny atak zimy w listopadzie 2022
Silny atak zimy jak na listopad

Gdy śnieżyca będzie wkraczać w drugiej części dnia do Polski oraz intensyfikować się, podamy kolejne informacje na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz