Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 24 listopada. Atak zimy. Sprawdź gdzie aktualnie sypie śnieg

Pogoda na 24 listopada. Gdzie pada śnieg

Od wczoraj nad kraj nasuwa się strefa opadów związanych z niżem barycznym. Jest to niż genueński z południa Europy. Przynosi silne opady śniegu i śnieżyce nad Polską. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na 24 listopada. Gdzie dziś śnieg padał będzie najmocniej. Kiedy śnieżyca ustanie i jakie czekają nas temperatury powietrza. Zapraszam na prognozę pogody.

Pogoda na 24 listopada. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 24 listopada. Sytuacja synoptyczna

Niż genueński, który przynosi śnieżycę nad Polską znajdzie się dziś na wschód od naszego kraju. Po jego zachodniej stronie przemieszcza się nadal strefa opadów śniegu. Jednak o opadach w kraju nieco niżej. Na zachód od Szkocji znajdzie się dziś centrum bardzo głębokiego niżu atlantyckiego. Przyniesie on załamanie pogody i silne wichury na Wyspach Brytyjskich. Na północy kontynentu rozbudowuje się coraz silniejszy wyż. Zapewni on raczej zimową niż jesienną aurę w regionie w najbliższym czasie.

Temperatury w czwartek 24 listopada 2022 w Polsce

Zanim opiszemy aktualny stan śnieżyce nad Polską zerknijmy na inne parametry pogody. Poniżej prognoza temperatury dla naszego kraju na czwartek 24 listopada wg. modelu ECMWF.

Temperatury w Polsce w czwartek 24 listopada
Temperatura 24 listopada w Polsce

Widać tu, że Polska pozostanie dziś podzielona na dwie strefy temperatury. Podczas gdy na zachodzie i południowym zachodzie zrobi się cieplej (nawet do 6-7 stopni), wschód kraju wciąż z delikatnie ujemną temperaturą. Piszemy oczywiście o najcieplejszym momencie dnia. Z rana i pod wieczór temperatury będą niższe w całym kraju, a mróz obejmie nie tylko wschód, ale również północ i centrum kraju. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr. Porywy wiatru w kraju dziś o bardzo małej intensywności. Jedynie na południu kraju, na terenach podgórskich porywy wiatru sięgać będą 30-40 km/h.

Śnieżyca nad Polską. Sprawdź gdzie obecnie pada śnieg

Przypominam, że bieżący stan odnośnie opadów w Polsce sprawdzić możecie w każdej chwili w zakładce z radarem opadów. Pierwsze mapy dotyczą występowania burz, jednak mapy poniżej pokazują skany radarowe.

Pogoda na 24 listopada. Śnieżyca nad Polską
Pogoda na 24 listopada Śnieżyca nad Polską

Powyżej skan radarowy z portalu Awiacja IMGW. Widać tu doskonale, że strefa opadów śniegu rozciąga się od północy Małopolski i Podkarpacia, przez Ziemię Świętokrzyską, wschód łódzkiego, południe Mazowsza po centralną Lubelszczyznę. Lokalnie śnieg pada dość intensywnie, lecz na ogół są to opady umiarkowane. Strefa opadów śniegu bardzo powoli przemieszcza się na północ, jednak w czwartek opady śniegu nadal występował będą przede wszystkim w opisywanych regionach. Przelotne opady zimowe występowały będą również na zachodzie kraju. Tutaj uważamy na opady marznące, które są bardzo prawdopodobne. Ciśnienie atmosferyczne rośnie. Dziś z rana barometry wskazują 1010 hPa. Po południu będzie to już 1015 hPa, by w sobotę w dzień wskazywać nawet 1030 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk