Mróz do -40°C atakuje na wschodzie. Silne ochłodzenie z początkiem grudnia w Polsce?

Zima w tym roku przyszła nadspodziewanie szybko w nasz region. Mróz i śnieg w listopadzie nie był niczym nadzwyczajnym w czasach naszego dzieciństwa. Jednak ostatnie lata przyzwyczaiły nas raczej, że listopada i grudzień były okresem ciepłym. Prawdziwy atak zimy następował w regionie dopiero po nowym roku. Ten rok jest inny.

Potężny mróz na wschodzie

Zanim przejdziemy do prognoz dla naszego kraju, spójrzmy jak silna zima zapanowała daleko na wschód od naszego regionu. Mowa o azjatyckiej Rosji, Kazachstanie, czy północy Chin. Mróz sięga tu -40 stopni Celsjusza.

Mróz na dalekim wschodzie
Mróz na dalekim wschodzie

Temperatury spadają do bardzo niskich wartości na południu Rosji. Silny mróz, nawet w okolicach -40 stopni Celsjusza panuje również w Kazachstanie. W tym regionie Świata nie jest to nic nadzwyczajnego pod koniec listopada, jednak tak niskie temperatury powietrza zawsze warte są odnotowania. Koszmarny mróz panuje również na północy i północnym wschodzie Rosji. Na Syberii nocami temperatura spada nawet poniżej -40 stopni Celsjusza. Do tego Azję Północną i Środkową nawiedzają kolejne śnieżyce. Niektóre z nich przynoszą zaspy wysokości przekraczającej metr wysokości. Jednym słowem zima zagościła tu pełną parą. Przeczytaj również: Silna śnieżyca coraz bliżej Polski

Zimowe warunki we wschodniej Europie

Daleko na wchodzie panuje silny mróz i sroga zima. Na wschodzie naszego kontynentu również robi się coraz bardziej zimowo. Ujemne temperatury na wschodzie trwają już od kilkunastu dni. Do tego dochodzą śnieżyce, które niesione przez aktywne niże przechodzą w pasie od Ukrainy, przez zachodnią Rosję, po Białoruś i Finlandię.

Srogi mróz panuje w dalekiej Rosji
Srogi mróz w dalekiej Rosji

Do tego dochodzą bardzo niskie temperatury w północno wschodnich krańcach Europy. Na północy Rosji mróz sięga -25 stopni (w azjatyckiej części poniżej -40). Chłodne, arktyczne masy powietrza spływają również na południowy zachód, w kierunku Republik Bałtyckich, Polski, a nawet Czech i Niemiec. Skutkuje to spadkami temperatury do -5, -8 stopni nocami. Na wschodzie naszego kraju oraz na Litwie, Łotwie, czy Białorusi delikatny mróz panuje również w dzień.

Mróz pozostanie z nami w Polsce również w grudniu?

Skoro dotarliśmy bezpośrednio w nasz region to przyjrzyjmy się prognozom dla Polski w dłuższym okresie. Czy mróz pozostanie z nami na dłużej, czy jednak czeka nas silne ocieplenie? Najdłuższym okresem wyliczeń cechuje się model GFS. To właśnie na podstawie wyliczeń tego modelu przygotowałem dla Was poniższą animację.

Mróz nad Polską

W najbliższym czasie niewiele zmieni się jeśli chodzi o temperatury w Polsce. Nadal na wschodzie kraju utrzymywał będzie się lekki mróz w dzień i nieco silniejszy nocami. Na zachodzie i południu kraju temperatury w dzień będą minimalnie dodatnie, by nocami termometry wskazywały około zera. Delikatne ocieplenie model GFS widzi na przełomie miesięcy. Nie mamy co liczyć na wzrost temperatury powyżej 10 stopni, jednak wg wyliczeń modelu może okazać się, że przez kilka dób, włącznie z nocami temperatury będą w Polsce dodatnie. Początek grudnia znów przynieść ma powrót ujemnych temperatur na wschód Polski. To oczywiście już prognozy na prawie dwa tygodnie do przodu, więc cechują się jeszcze dość dużym marginesem błędu. Pokazuję tu bardziej trend jaki widzą modele. Podczas gdy GFS widzi prognozy temperatury dość stonowane, trochę inne wyliczenia zwraca model ECMWF.

Silniejszy mróz na wschodzie Polski na początku grudnia?
Mróz na wschodzie Polski na początku grudnia silniejszy?

Europejski model ECMWF widzi dość duże spadki temperatury w regionie w pierwszych dniach grudnia. Tuż za naszą wschodnią granicą mróz sięga -13 stopni w wyliczeniach tego modelu. To nadal ponad tydzień do prognozowanego okresu. Dodatkowo widać, że wyliczenia modeli nie pokrywają się ze sobą. Widać jednak, że długoterminowo zima wcale nie zamierza ustąpić. Nawet jak w prognozach nie widać bardzo silnych spadków temperatury, to jednak nie widać również znacznego ocieplenia. Ciekawe co pokażą modele długoterminowe. Przeczytamy to w prognozie pogody długoterminowej na grudzień jaką z pewnością przygotujemy dla Was w najbliższych dniach.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie