Wichura z wiatrem >130 km/h uderzy z zachodu. Kolejne załamanie pogody. Silny wiatr w prognozach dla Polski

Podczas gdy w części Polski zapanowała zima, na zachodzie kontynentu wciąż panuje dynamiczna, lecz raczej jesienna pogoda. Co Europy zbliża się kolejny, głęboki niż atlantycki. W związku z tym zbliża się wichura, w której wiatr przekraczać może 135 km/h. We wpisie przeanalizujemy to załamanie pogody. Zobaczymy również co prognozy pogody mówią o wietrze w naszym regionie, ponieważ na modelach widać silniejszy wiatr również u nas. Zapraszam.

Wichura na zachodzie. Co jest przyczyną silnego wiatru?

Wiatr to nic innego jak poziomy ruch powietrza pomiędzy obszarami o różnym ciśnieniu. Stąd też oczywistym jest, że im wyższa różnica ciśnienia na małym obszarze, tym silniejsza wichura w regionie. Spójrzmy więc na mapę baryczną Europy na najbliższą dobę.

Wichura na zachodzie. Głęboki niż z Atlantyku
Wichura na zachodzie. Głęboki niż z Atlantyku

Oko przykuwa bardzo duża gęstość izobar na zachodzie kontynentu. Przypomnijmy, izobary to linie łączące punkty o tej samej wartości ciśnienia atmosferycznego. Jeśli izobaty rozłożone są bardzo ciasno na mapach barycznych oznacza to bardzo dużą różnicę ciśnienia na małym obszarze. I w tym wypadku jest to prawdą. W centrum niżu, który zbliża się do Wysp Brytyjskich ciśnienie to zaledwie 955 hPa. W tym samym czasie nad Skandynawią obserwujemy wyż ciśnieniem prawie 1030 hPa. Tak duży kontrast baryczny oznacza jedno. Mieszkańców Europy Zachodniej podczas najbliższej doby czeka wichura. Wiatr będzie wiał naprawdę mocno. Sprawdzaj najnowsze prognozy pogody na naszej stronie głównej.

Wichura, ulewy, a nawet burze. Silne załamanie pogody

Niż, który zbliża się do Europy nie dostał jeszcze oficjalnej nazwy, jednak jest bardzo głęboki. Oznacza to nie tylko silny wiatr, lecz także potężne strefy opadowe, jakie mkną na zachodnią Europą znad Oceanu Atlantyckiego. Na zachodzie Europy spadnie ponad 100 mm deszczu do końca weekendu. Największym zagrożeniem na zachodzie kontynentu pozostanie jednak wichura. Bardzo groźnie w weekend pogoda zapowiada się na południu Europy.

Załamanie pogody na południu Europy

Tutaj rozwinie się niż odcięty. Nie będzie on tak głęboki jak cyklon znad Atlantyku, jednak będzie to niż bardzo aktywny. Przyniesie nie tylko silny wiatr, ale przede wszystkim ulewy i burze. Lokalnie nawałnice na południu dziś i jutro mogą być naprawdę silne. W dobrych warunkach kinematycznych możliwy jest nawet rozwój burz z wbudowanym mezocyklonem. Burzom towarzyszyła będzie nie tylko wichura, lecz również nawalne opady deszczu oraz lokalne gradobicia. Na północy Włoch prawdopodobnie znów sypnie śnieg. Zobacz również: Mróz na wschodzie do -40 stopni.

Silny wiatr w prognozach dla Polski

Od razu zaznaczę. Prognozy widzą silny wiatr dla kraju na przełom pierwszej i drugiej dekady grudnia. To jeszcze bardzo odległy termin w prognozie. Jednak ta jesień przynosi nam tak rzadko silny wiatr w regionie, więc uznałem, że warto spojrzeć w te prognozy. Spójrzmy na animację prognoz wiatru.

Wichura na zachodzie. Mocny wiatr również w Polsce

W pierwszej części animacji obserwujemy oczywiście jak strefy silnego wiatru uderzają w Europę Zachodnią. Spowodowane jest to kolejnymi niżami atlantyckimi jakie zgodnie z porą roku ciągną do nas z zachodu. Widać również, jak silna wichura pojawi się na południu Europy. To wspomniany niż odcięty niosący burze i ulewy choćby we Włoszech. Jednak my przenieśmy się do końcówki powyższej animacji. Jest to okres na przełomie pierwszej i drugiej dekady grudnia.

Wichura w Polsce? Widać niż nad Bałtykiem
Niż nad Bałtykiem. Wichura w Polsce?

W tym czasie w prognozach widać dość głęboki niż z centrum nad Morzem Bałtyckim. Widać, że izobary rozłożone są bardzo gęsto. Oznacza to silny wiatr również nad Polską. Oczywiście, na ten moment trudno dokładnie określić jak silna będzie to wichura, a nawet czy na pewno nawet będzie miała miejsce. Jednak już teraz pokazuję, że trwająca jesień może nas jeszcze zaskoczyć silniejszym wiatrem w naszym kraju.