Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na sobotę 26 listopada. Mgły marznące. Front przyniesie opady w Polsce

Pogoda na sobotę. Mgły marznące. Opady deszczu i mieszane.

Polska dziś nadal znajduje się pod wpływem zgniłego wyżu. Z zachodu do kraju zbliża się front okluzji. Co to oznacza? Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na sobotę 26 listopada. Zapraszam na prognozę pogody na dzisiejszy dzień.

Pogoda na 26 listopada. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na sobotę 26 listopada. Sytuacja baryczna

Zaczynamy od sytuacji barycznej nad naszym kontynentem. Na zachodzie szaleje cyklon atlantycki, który przynosi silną wichurę z wiatrem ponad 130 km/h na zachodzie. We wschodniej Europie rozwija się coraz silniejszy antycyklon, który przyniesie mróz również w naszym regionie. Na południu Europy zaś widoczny jest coraz silniejszy niż, który przyniesie bardzo dynamiczną pogodę choćby we Włoszech. Wróćmy do pogody na sobotę dla Polski.

Pogoda na sobotę. Kraj podzielony na mróz i odwilż

Z północnego wschodu do kraju spływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Od południa zaś napływają nieco cieplejsze masy kontynentalne. Ma to bezpośrednie odzwierciedlenie w prognozach temperatury dla Polski na dzisiejszy dzień.

Temperatura w sobotę w Polsce
Temperatury w sobotę w Polsce

Powyżej prognoza temperatury wg. GFS. W większej części kraju czeka nas odwilż i dodatnie temperatury. Jednak nie wszędzie będzie cieplej niż w ostatnich dniach. Podczas gdy na południowym zachodzie temperatury sięgały będą nawet 8 stopni Celsjusza, na północnym wschodzie mróz w najcieplejszym momencie dnia nadal sięgał będzie -4 stopni Celsjusza. Podobny podział kraju pod względem temperatury obserwowali będziemy również rano i wieczorem. Mróz na północnym wschodzie, północy i wschodzie, a na lekkim plusie w pozostałych regionach Polski. Przeczytaj: Siarczysty mróz w prognozach dla Polski

Mgły marznące i dużo opadów w Polsce

Podczas gdy ostatnie dni przynosiły opady o charakterze raczej zimowym, pogoda na sobotę przyniesie więcej opadów deszczu. Ma to związek z frontem okluzji, który wkroczy do Polski z zachodu. Na zachodzie i południowym zachodzie Polski pogoda na sobotę przyniesie sporo opadów.

Pogoda na sobotę 26 listopada. Opady nad Polską
Pogoda na sobotę 26 listopada. Prognoza opadów

Powyżej prognoza opadów na dzisiejszy dzień wg. modelu GFS. W związku z nadejściem frontu strefa opadów rozciągała będzie się dziś w całej Polsce Zachodniej, południowo zachodniej. Będą to przeważnie opady deszczu, jednak w centrum Polski nie można w godzinach popołudniowych wykluczyć opadów marznących. Podobnie jak marznące mogą być poranne mgły, które prognozowane są w pasie centralnym kraju od Pomorza po Mazowsze. Zwracamy się więc do kierowców o szczególną uwagę. Lokalnie na drogach może być dziś niebezpiecznie. Pogoda na sobotę nie przyniesie silniejszego wiatru w Polsce. Tylko w górach i na obszarach podgórskich wiać może w porywach do 30-40 km/h. Na pozostałym obszarze Polski bezwietrznie. Ciśnienie atmosferyczne na bardzo wysokim poziomie. Sobota przyniesie wartości ciśnienia ponad 1025 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk