Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda zaskakuje. Potężny kontrast termiczny w Polsce. Mróz całodobowy na wschodzie i północnym wschodzie, wysokie temperatury na zachodzie

duży kontrast termiczny w Polsce

Polska podzielona na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód

Pogoda zaskakuje mieszkańców naszego kraju w piątek, 25 listopada 2022. We wschodniej połowie kraju panuje w wielu regionach całodobowy mróz od kilku dni. Natomiast na zachodzie wartości są charakterystyczne dla przedzimia.

Pogoda w ostatnich dniach była dynamiczna, pojawiła się silna śnieżyca związana z niżem znad Morza Śródziemnego

Strefa zokludowanego frontu atmosferycznego związana z niżem śródziemnomorskim zaczęła wczoraj późnym wieczorem rozmywać się nad Polską. Dlatego też opady atmosferyczne w dzielnicach południowych i centralnych wyraźnie słabły. W czwartek obserwowaliśmy jeszcze jeden mniej aktywny front okluzji, który dotarł do nas znad Niemiec i był związany z niżem atlantyckim.

Pod koniec wczorajszego dnia zaczęliśmy dostawać się w obszar podwyższonego ciśnienia, który związany jest z wyżem znad Bałkanów. Jest to jednak słaby antycyklon i wpuścił on od zachodu kolejny front zokludowany. Dziś w pasie w pasie od północnej części Polski, przez centrum aż po dzielnice południowe naszego kraju zalega front okluzji. Nasunął się on wczoraj w drugiej części i ulegać będzie stopniowej frontolizie. Na południowym zachodzie, zachodzie znajdowała się dziś masa znacznie cieplejsza znad Europy Zachodniej, natomiast na wschodzie było to powietrze znacznie chłodniejsze ze wschodu, południowego wschodu.

Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 25 listopada 2022, 18 UTC dla Polski

Wilgotne masy powietrza zalegały dziś nad Polską

Na przeważającym obszarze naszego kraju panowało dziś zachmurzenie duże i całkowite. Gdzieniegdzie zdarzyły się tylko krótkotrwałe przejaśnienia i rozpogodzenia. Szczególnie miejscami na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Natężenie i zasięg opadów atmosferycznych okazał się mniejszy niż jeszcze wczoraj obserwowaliśmy w zasięgu frontu okluzji niżu śródziemnomorskiego. W chłodniejszym powietrzu były to na ogół opady śniegu i deszczu ze śniegiem, natomiast w cieplejszej masie deszczu i mżawki.

Pogoda. Zdjęcie satelitarne z drugiej części dzisiejszego dnia dla Polski i obszarów przyległych

Pochmurno było dziś w wielu regionach

Stopniowo nad dzielnice zachodnie naszego kraju, nasuwa się strefa kolejnych opadów atmosferycznych. Będą to głównie opady deszczu, gdzieniegdzie także deszczu ze śniegiem. Z biegiem godzin, strefa opadów wielkoskalowych ma przesuwać się do wschodniej połowy kraju. Najpierw popada w woj. zachodniopomorskim, w woj. lubuskim, Wielkopolsce, następnie popadać może także w woj. dolnośląskim, nieco później w woj. opolskim oraz na Górnym Śląsku. Najpóźniej opady dotrą do województw wschodniej Polski. Lokalnie mogą mieć charakter marznący, dlatego też pogoda może być w tych rejonach niebezpieczna. Można je śledzić na zobrazowaniach radarowych online.

Starcie przedzimia z zimą termiczną obserwowaliśmy ponownie nad Polską

Na stacjach telemetrycznych IMGW obserwowaliśmy dziś duży kontrast termiczny. Dużo chłodniej było na wschodzie, północnym wschodzie, gdzie panował mróz przez cały dzień. Zauważalnie cieplej było w tym samym czasie na zachodzie, południowym zachodzie. W Jeleniej Górze zanotowano aż 10,1°C, najchłodniej było w Elblągu, gdzie w najcieplejszym momencie dnia, w klatce meteorologicznej temperatura osiągnęła zaledwie -2°C. Mróz całodobowy panował również na Podlasiu i Lubelszczyźnie oraz wschodnim Mazowszu.

Pogoda. Temperatura maksymalna na wysokości 2 metrów, 25 listopada 2022 w Polsce na stacjach PSHM

pogoda i duzy kontrast
Duży kontrast termiczny

Groźna pogoda. Noc z mgłami, opadami deszczu, także marznącej mżawki

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Natomiast na północy, wschodzie oraz w górach opady śniegu i śniegu z deszczem. Natomiast na pozostałym obszarze miejscami opady deszczu. W rejonach podgórskich, na południowym wschodzie i wschodzie oraz na Kujawach i Pomorzu miejscami marznące opady deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. W wielu regionach wystąpią silne zamglenia, miejscami mgły, lokalnie marznące, ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od -7°C lokalnie na wschodzie, północnym wschodzie, około 0°C w centrum do 3°C na zachodzie. Na wschodzie kraju drogi w wielu miejscach śliskie. Wiatr słaby, na zachodzie południowo-zachodni, na pozostałym obszarze zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem, 26 listopada 2022 w Polsce według modelu ICON EU – RUC

pogoda w Polsce
pogoda, niska temperatura w Polsce

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz