Silna śnieżyca wkracza do Polski. Wiemy, gdzie już występuje atak zimy związany z niżem Denise. Lekki mróz i marznąca mżawka we wschodniej połowie kraju.
Silna śnieżyca nad Polską w kolejnych kilkudziesięciu godzinach
Od kilku dni sytuacja baryczna nie zmienia się w istotny sposób w naszej części Europy. Pozostajemy w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Natomiast znad Adriatyku, przez Bałkany, następnie nad Ukrainę przemieszcza się wypełniający nad chłodniejszym lądem niż o imieniu Denise. Ciśnienie w centrum tego cyklonu śródziemnomorskiego wzrosło powyżej 1000 hPa. Zalega chłodna i wilgotna masa pochodzenia polarnomorskiego, zaciąganą w ciągu ostatnich godzin znad Ukrainy i Morza Czarnego nad spory obszar naszego kraju. Nad Polskę od południowego wschodu, nasuwa się strefa zokludowanego frontu atmosferycznego. Jest ona związana z niżem śródziemnomorskim. Migruje ten front okluzji na północny zachód, to właśnie w jej obrębie, obserwowana jest intensyfikacja opadów o charakterze wielkoskalowym. Szczególnie obfite okażą się w drugiej połowy nocy ze środy na czwartek w wielu regionach wschodniej, południowo wschodniej i centralnej części naszego kraju.
Silna śnieżyca już nad naszym krajem. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 23 listopada 2022, 18 UTC dla Polski
Wyraźny podział w pogodzie na obszarze Polski utrzymuje się od kilku dni
W środę wystąpił podział w pogodzie na cieplejszy zachód, południe i częściowo północ oraz znacznie chłodniejszy wschód, północny wschód. Najcieplejszą stacją okazały się Słubice, gdzie w najcieplejszym momencie dnia, temperatura w klatce meteorologicznej wzrosła do 6,5°C. Najchłodniejszą stacją okazały się Suwałki, które są „polskim biegunem zimna” i gdzie odnotowano w najcieplejszym momencie dnia zaledwie -3,3°C.
Dane ze stacji pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wskazują, że we wschodniej połowie kraju od kilku godzin, występują opady marznącej mżawki, która może powodować oblodzenie dróg i chodników. Temperatura w tej części kraju oscyluje w okolicach -1°C/-3°C. Opady atmosferyczne, które mogą marznąc w kontakcie z wychłodzonym podłożem, obserwowane są m.in na stacjach w Radawcu k. Lublina, w Porcie Lotniczym Lublin, natomiast w Terespolu pada śnieg ziarnisty. Marznąca mżawka pada również w Kozienicach, natomiast w Białymstoku występuje opad z chmur stratus o charakterze śniegu ziarnistego. Lokalnie przebieg warunków pogodowych może być inny, niż na stacjach PSHM. Na południu Lubelszczyzny i północy Podkarpacia, są to wielkoskalowe opady śniegu. Z biegiem czasu będą coraz intensywniejsze i obejmować mają kolejne powiaty położone w głębi wschodniej, południowo wschodniej i centralnej części Polski.
Z biegiem nocy, silna śnieżyca będzie się przemieszczać w kierunku zachodnim i nad ranem dotrze do rejonów woj. łódzkiego i śląskiego.
Prognoza zasięgu śnieżycy, 24 listopada 2022, 06 UTC według modelu GFS dla Polski
Niż Denise sprawcą załamania pogody w kraju
Z prognoz numerycznych wynika, że w ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem rozległego układu niżowego (Wisgard) z ośrodkami nad północnym Atlantykiem oraz w rejonie Morza Czarnego (Denise). Na południowym wschodzie kraju zaznaczy się wpływ zokludowanego frontu atmosferycznego. Nie można wykluczyć, że na froncie okluzji utworzy się niewielki, płytki niż, który spotęguje opady zimowe. Nadal będzie napływać wilgotne i zimne powietrze polarne morskie.
Temperatura maksymalna na stacjach telemetrycznych IMGW-PIB, 23 listopada 2022 (7:00-19:00 czasu urzędowego) w Polsce
Obfite opady śniegu na południowym wschodzie i wschodzie Polski. Śnieżyca się intensyfikuje nad wschodnią połową kraju
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD pokazują, że nasilająca się śnieżyca, która związana jest z frontem okluzji, występuje w rejonie Tomaszowa Lubelskiego, Hrubieszowa, Tyszowców, Łaszczowa, Zamościa oraz Tarnogrodu i Frampola i Janowa Lubelskiego, Modliborzyc po godzinie 20 w środę. Z każdą kolejną godziną, strefa opadów przemieszczać ma się na północ, północny zachód oraz częściowo zachód. Apogeum śnieżycy powinno przypaść na drugą część nocy ze środy na czwartek oraz godziny poranne. Wtedy padać będzie na obszarze województw wschodnich, centralnych i częściowo na południowym wschodzie
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, które przedstawiają intensyfikującą się śnieżyce na wschodzie, południowym wschodzie po godzinie 20:40 czasu lokalnego
Silna śnieżyca przed mieszkańcami wielu regionów. Dojdzie do utworzenia się sporej pokrywy śnieżnej jak na listopad 2022 w Polsce
Jeśli prognozy numeryczne się sprawdzą, to natężenie godzinowe sięgać będzie nawet 1-2 cm w szczytowym momencie śnieżycy. Będzie to mokry, ciężki i lepki śnieg, który oblepi drzewa i linie napowietrzne. Istnieje ryzyko, że drzewa pod naporem mokrego śniegu będą się łamać, uszkadzając np. sieci energetyczne, odcinając mieszkańców poza większymi aglomeracjami miejskimi od prądu na dłuższy czas. Energetycy mogą mieć pełne ręce pracy. Odradzamy również parkowania pod drzewami, gdyż łamać będą się konary, a także mogą przewracać się drzewa pod naporem ciężkiego śniegu, który padać ma przy temperaturze w okolicach -1°C/0°C.
Do godzin porannych w czwartek, może leżeć miejscami na wschodzie oraz w centrum nawet 5-10 cm. Opady śniegu o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym utrzymają się przez cały czwartek. W drugiej części dnia, bądź jutro wieczorem prawdopodobnie wyraźnie zaczną słabnąć. Ustaną najprawdopodobniej dopiero w piątek we wschodniej połowie kraju. Będą związane głównie z rozmywającym się frontem zokludowanym niżu o imieniu Denise, który znad Morza Śródziemnego, ulokuje się nad Morzem Czarnym. Opady można śledzić online na radarze.
Prognoza grubości pokrywy śnieżnej za okres od 23.11.2022, 12Z do 24.11.2022, 15 UTC według francuskiego modelu ARPEGE
Nawet 10-20 cm, mokrego i ciężkiego śniegu w Polsce
Należy podkreślić, że do piątku leżeć będzie na wschodzie, centrum i częściowo południowym wschodzie oraz południu Polski od 4-5 cm do około 15-20 cm mokrego, ciężkiego śniegu. Będzie to więc silna śnieżyca jak na listopad. Tak silnego incydentu zimowego w centralnej Polsce nie mieliśmy przynajmniej od 2010 roku. Lokalnie na drogach może dojść do paraliżów komunikacyjnych.
Prognoza grubości pokrywy śnieżnej za okres od 23.11.2022, 12Z do 24.11.2022, 15 UTC według modelu ECMWF
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC