Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Cyklon Denis formuje się na południu. Przyniesie ulewy, śnieżyce do 80 cm, silny wiatr oraz burze. Wiemy, kiedy większe opady śniegu w Polsce

pogorszenie pogody

pole obnizonego cisnienia

Cyklon Denis o rodowodzie śródziemnomorskim wpłynie na pogodę w wielu regionach Starego Kontynentu. Przyniesie ulewy, śnieżyce, silny wiatr oraz burze. Wiemy, kiedy mogą wystąpić większe opady śniegu.

Cyklon śródziemnomorski Denis wpłynie na pogodę w wielu regionach Europy

Na południu Europy zaczyna tworzyć się zasobny w wilgoć niż śródziemnomorski. Zazwyczaj to właśnie cyklony formujące się w basenie Morza Śródziemnego, niosą szczególnie dużo opadów. Przeważnie silna cyklogeneza na tym obszarze zachodzi, gdy zimne powietrze z północy dociera nad cieplejsze wody tego akwenu. Tak też będzie tym razem. W pobliżu Włoch, zaczyna formować się niż baryczny, który od Niemieckiego Wolnego Instytutu, otrzymał już imię Denis. Wir niżowy wykształci swój własny system frontów atmosferycznych i szybko będzie się pogłębiał w nocy z poniedziałku na wtorek. Wiele krajów położonych na południu Starego Kontynentu będzie dotkniętych silnym załamaniem pogody. Prognozy numeryczne wskazują, że wyraźnie dynamika w pogodzie, na obszarze Polski, wzrośnie w drugiej połowie bieżącego tygodnia, kiedy to wypełniający się niż śródziemnomorski przesunie się w stronę Węgier i Rumuni. Opady wkroczyć mogą do nas z kierunków południowych, lecz co należy podkreślić, nie będą one tak intensywne jak na południu.

Cyklon Denis nagle powstanie nad Morzem Śródziemnym. Prognoza sytuacji barycznej na 22 listopada 2022, 12 UTC dla Europy i obszarów

Cyklon Denis formuje się na południu. Przyniesie ulewy, śnieżyce do 80 cm, silny wiatr oraz burze. Wiemy, kiedy większe opady śniegu w Polsce
Cyklon Denis z centrum nad północną częścią Włoch jutro

Prognozy numeryczne wskazują, że szczególnie obfite opady śniegu zdarzą się w Alpach. Modele pogodowe pokazują, że nastąpić może przyrost pokrywy zimowej o nawet 15-80 cm. Szczególnie obfite opady zimowe zdarzą się w północnej części Włoch, sięgną one również częściowo Francji. Intensywnie śnieg popada miejscami w Szwajcarii oraz w Austrii. Silny atak zimy nie powinien ominąć również Chorwacji. Miejscami mogą pojawić się poważne utrudnienia na drogach w okresie od najbliższego wtorku do środy.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów oraz temperatury na 22 listopada 2022, 06 UTC według modelu ECMWF

silna śnieżyca na północy, 22 listopada 2022
Cyklon Denis i obfite opady śniegu

Cyklon o imieniu Denis sprowadzi poważne załamanie pogody na południu Europy

Silne opady zimowe związane z cyklonem Denis będą obserwowane zwłaszcza po północnej stronie niżu, w znacznie chłodniejszym powietrzu, które docierać ma z wysokich szerokości geograficznych. Natomiast po południowej i wschodniej stronie niżu mają występować silne ulewy i gwałtowne burze. Szczególnie liczne zjawiska burzowe wystąpią na obszarze Morza Śródziemnego oraz na terenie zachodnich Bałkanów. Obfite opady mogą prowadzić do rozległych podtopień, a w sprzyjających warunkach na południu Starego Kontynentu wir niżowy może przynieść miejscowe powodzie błyskawiczne, stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.

Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 22 listopada 2022, 09 UTC według modelu ECMWF

cyklon denis i silne pogorszenie pogody
Będą także burze i silne ulewy

Szybka cyklogeneza niżu w rejonie Włoch w nocy z poniedziałku na wtorek

W półroczu chłodnym często obserwujemy intensywny i szybko rozwój ośrodków niżowych nad Morzem Śródziemnym. Bardzo często cyklony te przez Bałkany, kierują się one w stronę Ukrainy i Rosji. Czasem jednak zdarza, że te cyklony docierają nad Polskę, przynosząc obfite opady zimowe w chłodnych masach powietrza, natomiast w cieplejszych deszczu, a w szczytowych partiach gór silne ataki zimy. Wszystkie modele numeryczne jasno sugerują, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin, cyklon o imieniu Denis spowoduje silne pogorszenie warunków pogodowych szczególnie w Alpach, gdzie spadnie dużo śniegu i pokrywa śnieżna w szczytowych partiach gór może wzrosnąć o blisko 1 m. Obfite opady zdarzą się również na południu i zachodzie Bałkanów. Z prognoz numerycznych wynika, że w okolicach czwartku nad Polskę wkroczy od południa, południowego wschodu, strefa opadów o charakterze jednostajnym. Będą to zarówno opady stałe, mieszane, jak i też deszczu. Strefa ta może być związana z wypełniającym się niżem śródziemnomorskim obecnym nad Bałkanami.

Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i rodzaju oraz natężenia opadów na 22 listopada 2022, 15 UTC według modelu ECMWF

Prognoza orientacyjna zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej do 25 listopada 2022, 18 UTC dla południowej części Europy według francuskiego modelu ARPEGE

Wygląda na to, że zimowe opady zobaczymy jeszcze w tym tygodniu. Natężenie oraz zasięg pokrywy śnieżnej może zaskoczyć wiele osób. Zwłaszcza we wschodniej i częściowo centralnej części Polski. W chłodniejszym powietrzu będzie to na ogół śnieg, gdzieniegdzie śnieg z deszczem, a w cieplejszej masie opady przyjmą formę ciekłą. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że strefy opadowe z południa są trudne do prognozowania, dlatego na bardziej dokładne prognozy będziemy musieli poczekać.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz