Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody na południu. Ulewy do 150 mm, wichura ponad 120 km/h, burze i nawałnice

Załamanie pogody na południu Europy

Bardzo dynamiczna pogoda wystąpi dziś na południu Europy. Załamanie pogody przyniesie nawałnice i burze. Na północy omawianego regionu przejdą śnieżyce z intensywnymi opadami śniegu. Sprawdźmy co spowoduje tak dużą dynamikę w pogodzie. Na koniec wpisu, tradycyjnie, jak to przy wpisach dotyczących Europy zajrzę również do Polski. Zerkniemy co o pogodzie na najbliższy czas mówią najnowsze wyliczenia modeli.

Załamanie pogody na południu. Co jest przyczyną?

Kto czytał wczorajszy wpis o cyklonie Denis, pewnie już wie. Załamanie pogody na południu Europy wiąże się z powstaniem w regionie bardzo aktywnego, głębokiego ośrodka niżowego. Poniżej sytuacja baryczna dla regionu.

Cyklon Denis odpowiada za załamenie pogody na południu
Cyklon Denis odpowiada za załamanie pogody na południu

Powyżej sytuacja na wtorkowy poranek. Centrum niżu wkracza właśnie nad teren Włoch. Ciśnienie w centrum niżu spada w okolice około 980 hPa. Izobary ułożone są bardzo gęsto, co oznacza jedno. Przez region przetacza się całkiem solidna wichura. Niżowi towarzyszy system frontów atmosferycznych, który dodatkowo wspomaga silne, gwałtowne załamanie pogody w regionie. Przyjrzyjmy się teraz co dokładnie wydarzy się podczas najbliższej doby we Włoszech, czy na Bałkanach, bo to właśnie w tych regionach pogoda będzie najbliższej doby groźna.

Załamanie pogody. Śnieżyce, burze i nawałnice

Zacznijmy od północy opisywanego regionu. Głęboki niż i załamanie pogody przyniesie silne śnieżyce na północy Włoch. U podnóży Alp spadnie kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu.

Śnieżyce na północy Włoch
Śnieżyce na północy Włoch

Powyżej mapa z prognozowaną grubością pokrywy śnieżnej na jutrzejszy poranek. Model ECMWF wylicza naprawdę potężne przyrosty pokrywy śnieżnej podczas najbliższej doby. Podczas gdy na północy Włoch padał będzie śnieg, przez centrum i południe Półwyspu Apenińskiego przejdą dziś burze i nawałnice. W czasie gdy przygotowuję dla Was ten wpis (wtorek rano), nad Włochami już rozwijają się burze. Towarzyszyć będą im silne ulewy. Poniżej animacja sum opadowych na najbliższą dobę. Przyznacie, że ponad 150 mm deszczu na metr kwadratowy w dobę robi wrażenie.

Załamanie pogody na południu. Duże sumy opadowe za najbliższą dobę

Opady będą miały charakter głównie konwekcyjny. Jednak przez region przejdzie również strefa opadów ciągłych dając opad wielkoskalowy. Dlatego też sumy opadowe w regionie będą znaczne. Na powyższej animacji widać również, jak załamanie pogody sięga w kolejnych godzinach wtorku, a także w całą środę regionu Bałkanów. Tutaj raczej nie będą występowały już burze, a tylko silne ulewy. W wyższych partiach gór na Bałkanach wystąpią również śnieżyce. Na koniec podsumowania pogodowych wydarzeń z południa kontynentu słów kilka o wietrze.

Wichura na południu Europy
Wichura na południu Europy

Powyżej prognoza siły wiatru na dzisiejszy dzień. Widać, że na Morzu Śródziemnym wichura osiągać będzie prędkość wiatru przekraczającą 120 km/h. Bardzo silny wiatr w kolejnych godzinach pojawi się również u wybrzeży Chorwacji. Tutaj siła wiatru z pewnością przekroczy 110 km/h. Widać, że załamanie pogody jakie rozpoczęło się na południu kontynentu będzie miało gwałtowny przebieg. Niż Denis mocno namiesza w pogodzie. Tymczasem spójrzmy jak to wpłynie na pogodę w naszym regionie. Zobacz również: Silna śnieżyca jutro nad Polską

Jaka pogoda w Polsce w najbliższych dniach?

Okazuje się, że załamanie pogody z południa kontynentu wpłynie również na pogodę w naszym kraju. Już dziś po południu do zachodnich granic Polski wkroczy aktywny front atmosferyczny. Będzie on związany z opisywanym powyżej niżem Denis. Front sam w sobie nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Jednak już w środę czekają nas ciekawe zjawiska pogodowe w kraju.

Załamanie pogody. Śnieżyca może uderzyć w Polskę
Załamanie pogody. Śnieżyca może uderzyć w Polskę

Prawdopodobne, intensywne opady śniegu w Polsce Wschodniej związane będą z płytkim niżem odciętym. Nie chcę jednak rozpisywać się tutaj o tym za bardzo. Dokładnie zrobił to Arek w porannej analizie nadchodzącej, potencjalnej śnieżycy. Śnieg padać będzie również w czwartek. Później pogoda nieco się upokoi.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk