Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 23 listopada. Załamanie pogody w Polsce

Pogoda na 23 listopada 2022. Załamanie pogody w Polsce

Dziś nad Polskę dotrze opisywany przez nas od kilku dni płytki, ale aktywny niż z południa kontynentu. W związku z tym pogoda na 23 listopada będzie dość dynamiczna. Sprawdźmy szczegóły zaczynając od analizy sytuacji barycznej na kontynencie.

Pogoda na 23 listopada. Sytuacja baryczna
Pogoda na 23 listopada. Sytuacja baryczna w Europie

Przed południem Polska znajdowała będzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Jednak z południa Europy szybko wędruje w naszym kierunku aktywny niż. Po południu i wieczorem dotrze on do naszych południowych granic przynosząc załamanie pogody. Więcej o tym incydencie w tym wpisie: Silna śnieżyca uderzy w Polskę. Nadal dynamiczna pogoda panuje również na zachodzie kontynentu, gdzie obserwujemy głębokie niże pochodzenia atlantyckiego. Na północy kontynentu stacjonują wyże, na krańcach wschodnich zaś przechodził dziś będzie niż dając dalsze opady śniegu choćby w Rosji.

Pogoda na 23 listopada. Mróz na wschodzie, cieplej na zachodzie kraju

Temperatury nad Polską nie będą dziś jednakowe dla wszystkich mieszkańców. Podczas gdy na zachód kraju wkroczą cieplejsze masy powietrza, wschód pozostanie pod wpływem mas chłodnych z północy kontynenty. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień wg. modelu GFS.

Temperatury w Polsce w środę 23 listopada
Temperatura w Polsce w środę 23 listopada

Temperatury na wschodzie kraju delikatnie przekroczą zero stopni dosłownie na kilkadziesiąt minut podczas najcieplejszego momentu środy. Rano, po południu i wieczorem temperatury na wschodzie będą ujemne. Inaczej prognozy widzą rozkład temperatur w zachodniej połowie kraju. Tutaj temperatura w zasadzie przez całą dobę będzie dodatnia. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą nawet 8-9 stopni Celsjusza. Od 2 do 4 stopni w pasie centralnym kraju, ale tutaj po zachodzie słońca temperatury spadną poniżej zera.

Do Polski nadciąga śnieżyca

Powyżej wspominałem o płytkim, lecz aktywnym niżu jaki szybko zbliża się do nas z południa kontynentu. Niż ten niósł będzie ze sobą strefą opadów zimowych. Pierwszych opadów spodziewamy się po południu na Podkarpaciu. W pierwszym etapie mogą to być opady marznące oraz opady deszczu ze śniegiem. W kolejnych godzinach wraz ze spadkiem temperatur opady będą przechodzić w sam śnieg, a jednocześnie strefa opadów przemieszczała będzie się na północ obejmując również lubelskie oraz część Mazowsza. To scenariusz wyliczany przez model GFS. Poniżej scenariusz jaki widzi na dziś europejski model ECMWF.

Pogoda na 23 listopada. Śnieżyca na wschodzie
Pogoda na 23 listopada. Śnieżyca ze wschodu wg. ECMWF

Wedle europejskiego modelu strefa opadów ma być mniej rozległa,, ale same opady będą cechowały się większą intensywnością. GFS widzi strefę opadów śniegu równie w centrum Polski, na krańcach wschodnich zaś padać ma deszcz. To wszystko po południu, wieczorem i w nocy z środy na czwartek. Co dokładnie przyniesie nam pogoda na wschodzie kraju pokażą kolejne godziny. Jednak pewne jest, że aura na wschodzie będzie dziś niebezpieczna. Na zachodzie i północy kraju pogoda na 23 listopada nie przyniesie opadów. Ciśnienie atmosferyczne stabilne, w środę barometry wskazywały będą 1010 hPa. Po aktualności i prognozy pogody dla Polski i Świata zapraszamy na stronę główną portalu.