Pogoda w weekend zaskoczy, będzie nawet 15°C. Mróz jednak czai się blisko Polski

Luty przynosi nam jak do tej pory iście wiosenną aurę. Wygląda na to, że w weekend w wielu miejscach Polski zrobi się bardzo ciepło. Zwłaszcza na południowym-zachodzie kraju, gdzie termometry mogą pokazać aż 15 °C. Jednak w drugiej dekadzie lutego może nadejść wyraźne ochłodzenie, zwłaszcza w okolicach 22/23 lutego. Jak silne będzie, na ten moment ciężko odpowiedzieć.

W związku z przemieszczaniem się antycyklonu ciśnienie zacznie powoli obniżać się. Nocami na obszarze zachodniej części kraju temperatura może spadać nieco poniżej zera. Dodatkowo z powodu niewielkiej różnicy ciśnienia w wyżu i nocnym wypromieniowaniem ciepła, formować będą gęste mgły i zamglenie, jakie mogą utrzymywać się do drugiej części dnia. Pod warstwą inwersji osiadania oraz inwersji przyziemnej nocą zbierają się będą zanieczyszczenia smogowe.

Natomiast w środkowej troposferze, poziom izobaryczny (500 hPa) klin w polu geopotencjału rozciąga się południkowo od krajów od północno-zachodniej Afryki aż po Zatokę Botnicką. Jak widać na poniższej rycinie, nasz kraj znajduje się w przedniej części fali geopotencjału. Po zachodniej stronie klina odbywać ma się transport bardzo ciepłej masy z południa Starego Kontynentu. Klin w środkowych warstwach troposfery powoli przemieszcza się na wschód, co spowoduje dalszą adwekcje bardzo ciepłego powietrza w kolejnych dniach.

Rycina obrazująca grzbiet klina w środkowej troposferze, przypominający nieco stabilny układ Ω, czyli Omega, który migruje stopniowo na wschód.

Wyjątkowy weekend w pogodzie

W sobotę pogodę w Polsce kształtować będzie rozległy i pogodny wyż „DORIT”. Względem ostatnich dni przyniesie zdecydowanie więcej chwil ze słońcem. Odbywać ma się napływ bardzo ciepłego powietrza polarno-morskiego z sektora południowego, południowego-zachodu

Szczególnie ciepło będzie na południowym-zachodzie Polski

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia przez model ECMWF na dzień 16.02.2019 r. 15 czasu lokalnego

Szczególnie ciepło będzie na Dolnym Śląsku, nawet 15°C, model ECMWF
Prognoza pogody na sobotę, na ogół będzie pogodnie. Mgły i niskie zachmurzenie ma ustępować w ciągu dnia, najdłużej może utrzymać się na wschodzie, ale jest szansa na słońce. Grafika (IMGW-PIB)

Ciepła również niedziela

Ciepła również niedziela, zwłaszcza na południu (ECMWF)
Nieco chłodniejsza, ale dalej bardzo ciepła będzie również niedziela (IMGW-PIB)

Bardzo ciepły początek nadchodzącego tygodnia

Również poniedziałek przyniesie bardzo wysokie temperatury w całym kraju. Nocami jednak w obszarach większych rozpogodzeń należy spodziewać się istotnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej, możliwe przymrozki.

Prognoza pogody na 18.02.2019 r. (IMGW-PIB)


Również wtorek może przynieść bardzo przyjemne warunki pogodowe, niemal w całym kraju. Jednak na północy możliwe są opady deszczu.
Prognoza na dzień 20.02.2019 r. IMGW-PIB

Możliwy spływ chłodu

Najprawdopodobniej w ostatniej dekadzie lutego nastąpi spływ chłodniejszego powietrza do Polski. Prognozy te w dalszym ciągu ulegają zmianom. Warianty są różne.

Przykładowa nocna, bardzo drastyczna prognoza modelu ECMWF z dnia 15.02.2019 r. godzina 00 UTC ukazująca silną adwekcję chłodu do Polski.

Ciepło w dniu 23.02.2019 r. mogłoby się znaleźć poza Polską. Wyż stacjonujący blisko naszego kraju mógłby spowodować intensywny spływ chłodu z północnego-wschodu. Realizacja modelu ECMWF z dnia 15.02.2019 r. godzina 00 UTC
GFS wskazywał jednak na dalsze zaleganie stosunkowo ciepłego powietrza z południa w sporej części Polski. Arktyczny chłód miałby znaleźć się poza Polską. Prognoza dla poziomu izobarycznego 850 hPa (1550 m.n.p.g) na dzień 23.02.2019 r. 00 UTC

Najnowsze realizacje numeryczne wskazują na możliwy spływ chłodu

W okolicach 21-23 lutego może do naszej części Europy spłynąć nieco chłodniejsza masa powietrza. Przykładowa operacyjna prognoza modelu GFS na okres od 22 do 23 lutego. Bardzo ciepłe powietrze jak na luty miałoby się znaleźć na zachód, jak i też na południe od Polski.

Prognoza temperatury powietrza na poziomie 850 hPa (1550 m.n.p.g) na dzień 22 lutego 7 czasu lokalnego, realizacja z dnia 15 lutego 2019 r. godzina 12Z, model GFS
Prognoza temperatury powietrza na poziomie 850 hPa (1550 m.n.p.g) na dzień 23 lutego 1 czasu lokalnego, realizacja z dnia 15 lutego 2019 r. godzina 12Z, model GFS
Zbliżony wariant prognostyczny do najnowszej prognozy modelu GFS prezentuje model ECMWF. Chłód z dalekiej północy czaić będzie się blisko Polski.
Bardzo chłodna masa powietrza znaleźć się może bardzo blisko Polski. Prognoza modelu ECMWF dla poziomu 850 hPa, czyli 1550 m.n.p.g na dzień 22 lutego 2019 r. godzina 12Z. Do omawianego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, zatem prognozy mogą ulegać zmianom.

Również wiązki modelu GFS wskazują na ryzyko wystąpienia silniejszego ochłodzenia w drugiej dekadzie lutego. Temperatura powinna być jednak powyżej normy wieloletniej.

Prognoza wiązek modelu GFS na okres 16 dni dla poziomu 850 hPa, czyli 1550 m.n.p.g dla Lublina. Jak widać poszczególne warianty wskazują na ryzyko wystąpienia silnego ochłodzenia w ostatniej dekadzie lutego. Jednak wraz z coraz większym „rozrzutem” wiązek modeli ciężko wskazać najbardziej prawdopodobny scenariusz. Średnia wiązek utrzymuje się w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko poniżej.
Przy ziemi jednak ochłodzenie nie powinno być aż tak odczuwalne. Jednak szanse na nie w ostatniej dekadzie lutego są bardzo duże. Rozrzut wiązek w ostatnich dniach lutego utrudnia wskazanie najbardziej prawdopodobnych scenariuszy pogodowych. Są zarówno wiązki ciepłe jak i też chłodne, średnia ich utrzymuje się w okolicach 0°C. Wiązki modelu GFS dla Lublina

To jeszcze luty, marzec może zaskoczyć

Do końca kalendarzowej zimy pozostało nieco ponad miesiąc. Do meteorologicznej tylko 14 dni. Należy mieć na uwadze, że i w marcu zdarzają się intensywne spływy chłodu z dwucyfrowym mrozem., jak i też śnieżyce. Najnowsze prognozy CFS wskazują, że marzec może nie być tak ciepły jak był prognozowany. O istotnych zmianach będzie Was na pewno informować. Tymczasem wykorzystajmy iście wiosenną aurę, którą zapewni nam stabilny antycyklon w najbliższych dniach. Ochłodzenie w ostatniej dekadzie jest prawdopodobne. Jednak o jego natężeniu będzie można powiedzieć dopiero w kolejnych dniach.