W ostatnich dniach na pogodę wpływa rozległy i silny wyż o imieniu „DORIT”, którego centrum dziś znajduje się na południu Starego Kontynentu. Odbywa się transport dość ciepłej masy powietrza polarno-morskiego.
Nocne wyniki sondowania atmosfery ujawniają obecność inwersji
Często, gdy na pogodę oddziałuje wyż występuje inwersja. Bywa, że nawet niejedna. Nocne wyniki sondowania atmosfery ujawniają jej obecność między innymi w rejonie stacji aerologicznej w Legionowie k. Warszawy.
Kilka warstw inwersyjnych w nocnym wyniku sondowania atmosfery
Dlaczego inwersja jest istotna w meteorologii
Inwersja temperatury (inwersja termiczna) – w zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. Inwersja blokuje pionowe mieszanie się powietrza w atmosferze.
W normalnych warunkach w najniższej części atmosfery, troposferze, powietrze bliżej powierzchni ziemi jest cieplejsze niż wyżej. Dzieje się tak dlatego, że powietrze ogrzewa się od nagrzanej powierzchni ziemi, a tak ogrzane powietrze, unosi się do góry w wyniku konwekcji. Unoszące się powietrze ochładza się w wyniku przemiany adiabatycznej (wyżej jest mniejsze ciśnienie). Czasami w wyniku zjawisk zachodzących w atmosferze dochodzi do odwrotnego układu temperatur niż zazwyczaj.
Zjawisko to może wywoływać inne efekty w atmosferze, które mogą być widoczne np. gromadzenie się mgły lub różnice w zanieczyszczeniu atmosfery. Z tego samego powodu inwersje zalegające przez dłuższy czas mogą wpływać na intensyfikowanie się zjawiska smogu nad obszarami o dużej emisji zanieczyszczeń.
Obecny typ inwersji nad Polską
Inwersja osiadania – powstaje w efekcie osiadania mas powietrza w wyżu. Górne warstwy powietrza przemieszczając się w dół (osiada), stopniowo sprężają się, a zatem, zwiększa się ich temperatura i w średnich wysokościach, powstaje warstwa powietrza cieplejszego niż powietrze poniżej.
W sobotę i w najbliższych dniach obszar całej Polski będzie pod wpływem stosunkowo stabilnego antycyklonu „DORIT”. Nie oznacza to jednak, ż możemy dzisiaj oczekiwać „wiosennej” wyżowej i bezchmurnej pogody w całym kraju.. W wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego powstawać będzie pod warstwą inwersji osiadania zachmurzenie warstwowe i kłębiasto-warstwowe oraz miejscami słabe opady deszczu. Obserwowany będzie dalszy wzrost ciśnienia, zmniejszać się będzie gradient ciśnienia, osłabnie wiatr, ponownie borykać będziemy się z problemem zwiększonego zalegania zanieczyszczeń pod warstwą inwersyjną. Napływająca masa powietrza powietrza polarno-morskiego jest dość wilgotna, formować będą w sprzyjających warunkach mgły i zamglenia, w wielu miejscach utrzymując się nawet cały dzień.
Natomiast w środkowych warstwach troposfery (500 hPa), czyli 5500 m.n.p.g obserwujemy nad Starym Kontynentem. Górny grzbiet klina wysokiego geopotencjału, jaki sięga północnych skrajów Skandynawii, a doliny fali górnej, jedna ulokowana jest nad Atlantykiem, kolejna sięga Morza Czarnego. Mamy do czynienia z charakterystycznym układem tzw. Omega Ω , jaki powoli migruje na wschód. My dalej pozostajemy w zasięgu górnego klina, czyli wierzchołka fali geopotencjalnej, w jego przedniej części. Napływa do nas bardzo ciepłe powietrze polarno-morskie, ale nie całkowicie suche z sektora południowego i południowo-zachodniego. .
Ciepłe kolejne dni, ale nie wszędzie pogodne. Szansa na spływ chłodu
W kolejnych dniach utrzymywać będą się wysokie temperatury jak na luty. Poniżej anomalia względem okresu referencyjnego 1979-2010 r.
Bardzo wysokie temperatury utrzymają się w całym kraju przynajmniej do 20 lutego. W okolicach 22 lutego może nadejść wyraźne ochłodzenie, możliwe są również opady śniegu.
Więcej o pogodzie w kolejnych dniach pisaliśmy poniżej
BIEŻĄCE POŁOŻENIE ZACHMURZENIA TUTAJ.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC