Pogoda. Mróz w Polsce, miejscami mgła i dużo chmur oraz gdzieniegdzie opady śniegu

Pogoda. Mróz utrzyma się w Polsce, gdzieniegdzie lokalne mgła i dużo chmur oraz gdzieniegdzie opady śniegu.

Pogoda. Mróz w Polsce, miejscami dużo chmur podinwersyjnych

Pod koniec mijającego tygodnia obserwujemy niewielką dynamikę w pogodzie za sprawą dominacji zgniłego wyżu. Wyraźna blokada antycyklonalna w skuteczny sposób blokuje wędrówkę ośrodków niskiego ciśnienia na wschód. Coraz więcej jednak wskazuje, że grzbiet będzie się osłabiał i zanikał, otwierając drogę niewielkiemu niżowi przez Finlandię nad centralną Rosję. W jego tylnej części w następnych dniach rozpocznie się spływ powietrza arktycznego nad Rosję i Ukrainę oraz częściowo Polskę. Ten proces wzmocni też wyż nad Skandynawią i centralną Europą. Na południu jeszcze lokuje się nad Bałkanami i Grecją niewielki niż, a jego zachmurzenie zaznaczało się dziś na Bałkanach.

W niedzielę panował w Polsce stan pogody zbliżony do sobotniego. Obserwowaliśmy nieprzyjemne, podinwersyjne chmury warstwowo-kłębiaste Stratocumulus (Sc) utrzymujące się bez większych zmian pod inwersją wyżową temperatury (inwersją osiadania), która jest była bardzo dobrze widoczna na nocnym radiosondowaniu wykonanym w Legionowie k. Warszawy. Na poziomie 850 hPa (ok 1,6 km), poniżej inwersji występowało 100% wilgotności, a już 260 metrów wyżej wilgotność wynosiła kilka procent – nie ma żadnych chmur. Dodatkowo w tej warstwie temperatura wzrastała o prawie 10 stopni. Przez większość część dnia utrzymywało się nieprzyjemne, charakterystyczne dla półrocza chłodnego zachmurzenie chmurami Stratocumulus. Najwięcej pogodnego nieba wystąpiło w dzielnicach północnych. Tylko miejscami pojawiły się przejaśnienia i rozpogodzenia, które nie były długotrwałe. Pogoda więc była mało przyjemna.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 7.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Mróz w Polsce, miejscami mgła i dużo chmur oraz gdzieniegdzie opady śniegu

Pogoda. Silny wyż rozwinie się nad Europą i obszarami przyległymi

Dodatkowo po przejściu rozpadającego się niżu przez północ Europy. Rozpocznie się znów rozwój wyżu nad Morzem Północnym i centralną Europą oraz równolegle wzrost ciśnienia nad Morzem Białym i okolicami. Wkrótce te dwa wyże połączą się w następnych dniach i skierują na południe wyraźnie chłodniejsze powietrze z Arktyki, ale główne uderzenie zimy będzie na centralną Rosje i wschodnią Ukrainę. Polska zostanie tylko w niewielkim stopniu zahaczona chłodnym powietrzem z wysokich szerokości geograficznych.

Utrzymujące się w ostatnich dniach zachmurzenie podinwersyjne hamuje nocne wypromieniowania ciepła. Natomiast w ciągu dnia w skuteczny sposób utrudnia dzienne nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej. Dlatego też amplituda dobowa nie jest duża. Nocami w wielu regionach panują przymrozki, a nawet mróz. Niewykluczone, że szczyt ochłodzenia przypadnie na drugą połowę nadchodzącego tygodnia, kiedy to na nizinach nocami i w godzinach porannych możliwy jest dwucyfrowy mróz. Na wyraźną poprawę pogody i silne ocieplenie musimy poczekać do połowy miesiąca.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie głównie a wybrzeżu i Pomorzu bezchmurną aurę lub zachmurzenie małe. Jedynie miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Natomiast na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami na południu oraz w centrum słabe opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy będzie -5°C  do 0°C. Wyższe wartości nad morzem około 1°C oraz chłodniej w rejonach podgórskich od -9°C do -6°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, północny i północno-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h i tam lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne

Wyliczana temperatura minimalna na 7.03.2022, 05Z według modelu ICON