Pogoda na 1 czerwca 2020 dla Polski. Wyż znad Skandynawii. Zimne powietrze. Burze nie wystąpią

Dziś głównie Europa Wschodnia oraz Półwysep Iberyjski znajdują się pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Nad resztą Europejskiego Obszaru Synoptycznego pogodę kształtuje wyż z centrum nad Skandynawią. Nasza część Starego Kontynentu jest w zasięgu tego antycyklonu. Rozkład pola ciśnienia warunkuje adwekcje z północnego-wschodu. Jest to przetransformowane powietrze arktyczne. Ciśnienie atmosferyczne w drugiej części dnia zacznie spadać.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.06.2020, 12 UTC

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Zachmurzenie duże jest prognozowane na Suwalszczyźnie i Mazurach, gdzie popołudniu i wieczorem prawdopodobne są śladowe opady deszczu. Deszcz popadać może przelotnie również na krańcach południowo-wschodnich. Wysoko w Tatrach prawdopodobne są dziś opady śniegu.

Prognozowane zachmurzenie, obszar opadów deszczu.

W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą 15°C na południowym wschodzie, do około 19°C w centrum, najcieplej będzie na zachodzie 23°C, na wybrzeżu od 13°C do 15°C, na Podhalu około 13°C.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek.

Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, z sektora północnego i północno-wschodniego, potęgując odczucie chłodu. Najmocniej wiać ma na północy kraju, zwłaszcza w obrębie Zatoki Gdańskiej, gdzie porywy wiatru osiągną do 60 km/h, wysoko Tatrach do 70 km/h, natomiast w Sudetach do 55 km/h. W szczytowych partiach Tatr zawieje śnieżne.