Dziś głównie Europa Wschodnia oraz Półwysep Iberyjski znajdują się pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Nad resztą Europejskiego Obszaru Synoptycznego pogodę kształtuje wyż z centrum nad Skandynawią. Nasza część Starego Kontynentu jest w zasięgu tego antycyklonu. Rozkład pola ciśnienia warunkuje adwekcje z północnego-wschodu. Jest to przetransformowane powietrze arktyczne. Ciśnienie atmosferyczne w drugiej części dnia zacznie spadać.
Sytuacja synoptyczna na dzień 1.06.2020, 12 UTC
Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Zachmurzenie duże jest prognozowane na Suwalszczyźnie i Mazurach, gdzie popołudniu i wieczorem prawdopodobne są śladowe opady deszczu. Deszcz popadać może przelotnie również na krańcach południowo-wschodnich. Wysoko w Tatrach prawdopodobne są dziś opady śniegu.
Prognozowane zachmurzenie, obszar opadów deszczu.
W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą 15°C na południowym wschodzie, do około 19°C w centrum, najcieplej będzie na zachodzie 23°C, na wybrzeżu od 13°C do 15°C, na Podhalu około 13°C.
Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek.
Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, z sektora północnego i północno-wschodniego, potęgując odczucie chłodu. Najmocniej wiać ma na północy kraju, zwłaszcza w obrębie Zatoki Gdańskiej, gdzie porywy wiatru osiągną do 60 km/h, wysoko Tatrach do 70 km/h, natomiast w Sudetach do 55 km/h. W szczytowych partiach Tatr zawieje śnieżne.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC