Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 1 sierpnia. Front ciepły i słabnące opady w kraju. Pojawią się burze

Pogoda na 1 sierpnia dla Polski

Pogoda poniedziałek 1 sierpnia

Weekend upłynął pod znakiem bardzo złej pogody na południu, w centrum i na wschodzie Polski. Przez kraj przeszły ulewy i burze. Deszcz był w Polsce oczywiście bardzo potrzebny, jednak nie zazdroszczę ludziom, którzy ostatnie weekend lipca spędzali przykładowo na wczasach na Mazurach. Weekend za nami, zobaczmy więc co przyniesie nam pogoda pierwszego dnia sierpnia 2022.

Pogoda na 1 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Zanim opiszę co czeka nas dziś w pogodzie, sprawdźmy sytuację synoptyczną dla Europy na dzień 1 sierpnia 2022. Kontynent podzielił się na dwie strefy. Północną, na którą w mniejszym lub w większym stopniu wpływają niże oraz Europę południową, która znajduje się pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na 1 sierpnia 2022. Jaka dziś pogoda w Polsce?
Pogoda na poniedziałek 1 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Pogoda w poniedziałek to kolejny front atmosferyczny nad Polską. Jednak tym razem nie będzie tak dynamicznie jak w ostatnich dniach. Dziś przez kraj przemieszczał będzie się mało aktywny front atmosferyczny o charakterze ciepłym. Front przyniesie opady, a nawet burze. Jednak z pewnością nie tak aktywne jak w ostatnich dniach.

Opady deszczu i burze dziś w kraju

Ostatnie kilkadziesiąt godzin przyniosło mnóstwo opadów w Polsce. Dziś deszcz również pojawiał będzie się w kraju. Jednak będą to opady znacznie mniej intensywne niż w weekend. Od poranka opady pojawiają się choćby na Podkarpaciu. Są to opady deszczu o charakterze przelotnym. Do Polski Zachodniej wkroczyła już strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Na froncie również zdarzają się opady przelotne. W godzinach popołudniowych pogoda w poniedziałek przyniesie nawet burze w części Polski.

Pogoda przyniesie dziś słabe opady i burze
Słabe opady i burze. Pogoda w poniedziałek 1 sierpnia

Deszcz możliwy jest dziś w regionach zachodnich, a po południu również centralnych kraju. Będą to opady przelotne, o małej intensywności. Podczas gdy w strefie frontowej opady nie powinny być silne, tak na południowym zachodzie kraju w dzień uaktywni się płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Może przynieść on rozwój burz na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku, czy w Wielkopolsce. Nie powinny to być dziś burze silne, jednak warto zaznaczyć, że jest ryzyko ich wystąpienia na południowym zachodzie kraju.

Pogoda przyniesie dziś przyjemne temperatury

Wraz z frontem do Polski napływać będzie ciepłe powietrze z zachodu kontynentu. Nie będą to jeszcze upały. Te prognozowane są na drugą połowę tygodnia. Pogoda w poniedziałek przyniesie umiarkowane temperatury powietrza przynosząc nam komfort termiczny.

Pogoda na poniedziałek 1 sierpnia. Prognoza temperatury powietrza
Pogoda na 1 sierpnia. Prognoza temperatury

Przede wszystkim, rozkład temperatur w dniu dzisiejszym będzie dużo bardziej sprawiedliwy dla wszystkich mieszkańców Polski. Słupki rtęci praktycznie w całym kraju wskazywały będą w granicach 22-24 stopni Celsjusza. Nieco ciepłej na Podkarpaciu, gdzie termometry wskazywać dziś mogą do 26 stopni. Na południowym wschodzie może to być więc dzień gorący, ponieważ temperatura przekroczyć może 25 stopni Celsjusza. Osłabnie również wiatr, który tylko w burzach osiągać może ponad 50 km/h. Poza burzami wiatr słaby, do 20-30 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wciąż rośnie. Po południu barometry w Polsce wskazywały będą już ponad 1015 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk