Pogoda na 12 maja 2020. Śnieg w Polsce, burze możliwe na wybrzeżu. Silne ochłodzenie

Dzisiaj przeważający obszar naszego kraju znajdzie się pod wpływem rozbudowującego się układu wysokiego ciśnienia znad Atlantyku. W środkowych warstwach troposfery zaznaczy się wpływ górnej zatoki niżowej. Napływać ma masa pochodzenia arktycznego, morskiego znad Grenlandii. Tylko we wschodniej połowie kraju zaznaczy się w pierwszej części dnia odsuwająca się na wschód strefa pofalowanego frontu atmosferycznego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.05.2020, 12 UTC

Widoczna długa fala planetarna zbudowana z mocno wychłodzonej masy powietrza widoczna w środkowej troposferze.

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W godzinach porannych we wschodniej połowie kraju opady deszczu ze śniegiem. Głównie w górach opady śniegu. W drugiej części na północy RP oraz na Morzu Bałtyckim rozwijać ma się konwekcja wewnątrzmasowa, przynosząca przelotne opady deszczu i krupy śnieżnej, gdzieniegdzie deszczu ze śniegiem. Na wybrzeżu istnieje niskie ryzyko burz. Opady przelotne pochodzenia konwekcyjnego możliwe są na przeważającym obszarze Polski.

Pogoda. Niska temperatura, silny wiatr w Polsce. Informuje IMGW-PIB

Temperatura maksymalna od 8°C do 12°C, chłodniej na Suwalszczyźnie i Podhalu 5°C, 7°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h – poinformowała Barbara Wrona Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia we wtorek na obszarze Polski.

Prognozowane zachmurzenie, obszar i typ opadów we wtorek w ciągu dnia na obszarze Polski według modelu SWISS-HD.