Pogoda na 12 marca 2020 dla Polski. Wichura z wiatrem powyżej 100 km/h, blisko 20 stopni w kraju i burze

Pogoda na 12 marca 2020 dla Polski. Wichura z wiatrem powyżej 100 km/h, blisko 20 stopni w kraju i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w czwartek.

Dziś Polska znajdzie się pod wpływem wtórnego układu niskiego ciśnienia o imieniu “HANNA”, który przemieszczać będzie się znad Morza Północnego przez południową Skandynawię i dalej w kierunku Rosji. Prognozowane jest występowanie dużego poziomego gradientu ciśnienia. Dodatkowo w naszej części Europy zaznaczy się układ frontów atmosferycznych związany z niżem. Najpierw przejdzie ciepły front i napłynie za nim znacznie cieplejsze powietrze. Zwłaszcza do południowej i centralnej oraz wschodniej części kraju, następnie od północnego-zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny zbudowany na dużym kontraście termicznym. Na froncie prognozowane są zjawiska burzowe, które przybierać mogą dziś postać struktur wielokomórkowych, nawet w formie linii szkwału. Porywy wiatru z samego gradientu ciśnienia przeważnie osiągną 70 km/h do 105 km/h – 110 km/h. Głównie silny wiatr wystąpi na północy Polski. Na Pomorzu Zachodnim, a zwłaszcza na wybrzeżu porywy przekroczą nawet 110 km/h, prowadząc lokalnie do szkód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.03.2020, 12 UTC

Pogoda. IMGW-PIB, silny wiatr. Są alerty

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami możliwe też burze, zwłaszcza na północy, zachodzie i w centrum. Na północnym wschodzie prognozowana suma opadów do 10 mm. Temperatura maksymalna od 9°C, 10°C na północy, natomiast do 19°C na południu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, okresami silny, południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru do 80 km/h na południu kraju, na pozostałym obszarze do 90 km/h, na północnym wschodzie do 100 km/h, nad morzem do 110 km/h. W Tatrach porywy wiatru do 120 km/h, na szczytach Sudetów do 130 km/h – informuje IMGW-PIB

Alerty IMGW-PIB na dzień 12 marca 2020 dla Polski. Na północy (pomarańczowy kolor) obowiązują alerty 2-ego stopnia.

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy występować będą do godzin wieczornych.
Uwagi: Istnieje prawdopodobieństwo obniżenia stopnia ostrzeżenia od godzin wieczornych – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w czwartek według modelu SWISS-HD

Proces wymiany mas powietrza doskonale jest widoczny zarówno w polu przyziemnym, jak i też w wyższych warstwach troposfery.

Najdłużej ciepło utrzyma się na południowym-wschodzie i południu.

Prognozowany obszar opadów. Możliwe są burze przemieszczające się z północnego-zachodu przez centrum na południowy-wschód. Popołudniu burze możliwe w rejonie Warszawy.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)