Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 12 sierpnia 2022. Niż górny nie odpuści. Kolejne burze w Polsce

Pogoda na 12 sierpnia. Burze i upał w Polsce

Pogoda na 12 sierpnia nie przyniesie nam większych zmian względem czwartku. Do kraju coraz silniej napływa zwrotnikowa masa powietrza przynosząc upał w zachodniej połowie kraju. Podczas, gdy zachód Polski pozostanie pod wpływem wyżu, na południowym wschodzie wpływ na pogodę będzie miał niż górny przynosząc kolejny dzień większą dynamikę w pogodzie.

Pogoda na 12 sierpnia. Sytuacja baryczna w regionie

W dzisiejszej prognozie pogody nie pokażę Wam mapy synoptycznej z dolnych warstw troposfery. Wszystko dlatego, że na pogodę w części kraju wpływał będzie tzw. niż górny, który widać na mapach dla wyższych warstw. Poniżej mapa z poziomu barycznego 500 hPa.

Niż górny na mapach na poziomie barycznym 500 hPa

W piątek 12 sierpnia centrum niżu znajdzie się na południe od Polski. Jednak na jego północnych i wschodnich wybrzeżach dojdzie do spływu nieco chłodniejszych, niestabilnych mas powietrza. Znajdzie to odzwierciedlenie zarówno w temperaturach na południowym wschodnie kraju, jak również w dynamice pogodowe w tej części Polski. Niże baryczne nieustannie wpływają na pogodę na północnych krańcach kontynentu. Tam mamy do czynienia ze złą, deszczową i wietrzą pogodą. Nas to jednak nie dotyczy.

Temperatury w Polsce w piątek 12 sierpnia

Tak jak pisałem we wstępie, do Polski napływa gorące powietrze z południowego zachodu. W związku z tym na zachodzie i północnym zachodzie kraju pogoda na 12 sierpnia przyniesie upał, który będzie pierwszym dniem dłuższej fali upałów jaka prognozowana jest nad krajem.

Temperatury w Polsce. Piątek 12 sierpnia 2022
Temperatury w Polsce na piątek 12 sierpnia

Podczas gdy upał pojawi się na zachodzie i północy kraju, do regionów wschodnich wciąż spływa chłodniejsze powietrze. Dlatego też na wschodzie pogoda 12 sierpnia przyniesie tylko w okolicach 22-23 stopni Celsjusza. To oczywiście temperatury przyjemne, zapewniające komfort termiczny. Jednak nie wciąż nie jest to upał. Na krańcach wschodnich słupki rtęci wzrosną zaledwie do 20 kresek powyżej zera. Dzień gorący czeka mieszkańców Polski południowej, gdzie termometry wskazywały będą do 26 stopni.

Pogoda na 12 sierpnia 2022. Niż górny znów wpłynie na pogodę

Wpływ niżu górnego na pogodę w części kraju doskonale widać na zrzucie ekranu z obrazu satelitarnego z dzisiejszego poranka.

Wpływ niżu górnego na pogodę w Polsce. Piątek 12 sierpnia
Wpływ niżu górnego na pogodę. Piątek 12 sierpnia

Niż górny znajduje się obecnie na południe od Polski. Doskonale widać jak wokół centrum niżu dochodzi do ruchów wznoszących. W związku z tym chmury kłębiaste niejako otaczają centrum niżu tworząc okrąg. Obecnie pada (a nawet lokalnie grzmi) od Podlasia, przez centrum po Dolny Śląsk. W kolejnych godzinach niż górny odsuwał będzie się na południowy zachód. Co za tym idzie ruchy wznoszące pojawia się przede wszystkim na południowym wschodzie, a w kolejnych godzinach również na południu i w centrum Polski. I to właśnie w tych regionach prognozowane są dziś burze.

Ostrzeżenia przed burzami w Polsce na 12 sierpnia 2022
Pogoda na 12 sierpnia 2022. Ostrzeżenie przed burzami

Pogoda na 12 sierpnia nie przyniesie bardzo silnych zjawisk burzowych. Jednak, podobnie jak wczoraj burze przynosić mogą lokalnie bardzo intensywne opady deszczu, a także małego gradu. Burze mogą być lokalnie (zwłaszcza na południu) dość aktywne elektrycznie. Podobnie jak wczoraj burze będą dziś występowały w formie izolowanych komórek burzowych lub słabo zorganizowanych klastrów wielokomórkowych. Burze dziś przemieszczały będą się ze wschodu na zachód z odchyleniem na południowy zachód. Podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych, lokalnie wzrastać będzie siła wiatru. Na obszarach objętych zjawiskami burzowymi wiać może z prędkością do 70 km/h. Ciśnienie atmosferyczne spada, ale niezbyt szybko. Podczas gdy z rana barometry wskazują w okolicach 1025 hPa, w sobotę będzie to już poniżej 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk