Pogoda na 13 maja 2020 dla Polski. Przetransformowane powietrze arktyczne. Burze mało prawdopodobne na północy

Dziś Polska znajduje się na skraju wyżu o imieniu “QURINIUS II” z centrum przemieszczającym się znad Rumunii nad Morze Czarne. Z północnego-zachodu na południowy-wschód będzie przemieszczać strefa frontu chłodnego położona w płytkiej zatoce niżowej. Kolejna zatoka nasuwać ma się z południowego-zachodu związana z niżem znad Francji. Wieczorem zaznaczy się na południu strefa opadów związana z frontem atmosferycznym.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.05.2020, 12 UTC

Na przeważającym obszarze Polski w środę zachmurzenie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego, lokalnie całkowitego. Głównie na północy oraz w centrum prognozowane są opady deszczu. Opady wystąpią również w górach. Niewykluczone, że będzie to deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Na wybrzeżu prawdopodobne słabe burze. Temperatura ma być niska od 9°C nad polskim morzem i północnym-wschodzie. Nieco cieplej w centrum, gdzie termometry wskażą 13°C. Tylko na południu 16°C.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w środę.

Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, na wschodzie i wybrzeżu porywisty, z kierunków południowych i zachodnich. Największe porywy wiatru w Karpatach do 80 km/h i na wybrzeżu do 65 km/h – informuje Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.

Prognozowane zachmurzenie i obszar opadów w środę na obszarze Polski przez model SWISS-HD.