Antycyklon gnije nad Polską od kilkudziesięciu godzin. Przynosi nam to mnóstwo chmur i wilgoci. Lokalnie występują również mgły, a Słońce pojawia się kolejną dobę wyłączenie na południowych krańcach Polski. Pogoda na 14 listopada przyniesie kontynuację takiej aury, jednak będzie trochę lepiej niż w weekend. Zacznijmy od mapy barycznej dla Europy.
Na północny zachód od kontynentu widoczny jest głęboki niż. Fronty atmosferyczne z nim związane wpływają na pogodę w Skandynawii, czy na Wyspach Brytyjskich. Nas te niże pogodowo nie dotyczą. Uwagę należy zwrócić za to na niż ze wschodu Europy. Ten ośrodek, wraz z wyżem, który rozbuduje się na północy przyniosą silny mróz w Polsce w kolejnych dniach listopada. To jednak za kilka dni. Wróćmy do prognozy pogody na poniedziałek 14 listopada.
Umiarkowane temperatury w Polsce
Skoro już zacząłem pisać o spadkach temperatury, to prognozę na dziś zacznijmy właśnie od temperatury. Pogoda na 14 listopada przyniesie jeszcze umiarkowane temperatury w kraju.
Najcieplej na południu i południowym zachodzie Polski. To regiony, gdzie jutro słońca będzie najwięcej. W związku z tym oraz napływem cieplejszych mas powietrza termometry w tych regionach wskażą dziś nawet do 15 stopni Celsjusza. Nieco niższe wartości temperatury, do 12-13 stopni w pasie północnej i centralnej Polski. Najchłodniej dziś na północnym wschodzie, gdzie termometry wskażą zaledwie około 10 stopni Celsjusza.
Pogoda na 14 listopada. Nadal dużo chmur i mgieł w części Polski
Niestety, „zgniły” wyż nadal wpływał będzie na pogodę w znaczniej części Polski. Pod zachmurzeniem niskim skryje się cały północny wschód kraju. Chmury i mgły dotkną również północy i wschodzie Polski. Jednak w przypadku tych regionów wraz z upływem dnia jest szansa na rozpogodzenia (choć nie stuprocentowa). Dużo Słońca z pewnością na zachodzie i południu kraju.
Tam gdzie rozpogodzenia, pojawi się również wiatr. Na południu kraju porywy wiatru sięgać mogą do 40-50 km/h. Na pozostałym obszarze Polski praktycznie bezwietrznie, bądź wiatr słaby. Poniedziałek przyniesie gwałtowny spadek ciśnienia w regionie. Podczas gdy dzień zaczniemy z ciśnieniem na poziomie 1025 hPa, tak w nocy z poniedziałku na wtorek barometry wskazywały będą już tylko 1015 hPa. Taki spadek ciśnienia negatywnie wpływał będzie na nasze samopoczucie.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie