Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 14 września. Intensywny deszcz w części Polski

Pogoda na 14 września 2022. Deszcz w części Polski

We wtorek deszcz padał na zachodzie, północy i w centrum Polski. Opady pochodziły ze strefy zachmurzenia związanej z frontem atmosferycznym. Pogoda na 14 września przyniesie silne opady w części kraju. Tym razem przyniesie je front atmosferyczny, który zbliży się do Polski od południa. Więcej o wielkoskalowych opadów deszczu nad Polską pisał wczoraj Arek. Teraz zobaczmy jak wygląda sytuacja synoptyczna na dziś dla naszego kontynentu.

Pogoda na 14 września. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na 14 września. Front blisko Polski

Powyżej mapa synoptyczna wydana przez Niemiecki Instytut Pogodowy DWD. Widać tu dwa ośrodki niskiego ciśnienia wpływające na pogodę w naszym regionie. Pierwszym jest niż z południa Skandynawii. Drugi ośrodek to Danielle, niż który od wielu dni znajduje się blisko Iberii, przynosząc upał i gwałtowne burze w Hiszpanii i Francji. Niże te łączy system frontów atmosferycznych. Właśnie ten front wpływał będzie na pogodę 14 września w części Polski. Zapraszam na szczegóły.

Pogoda na 14 września. Intensywne opady deszczu wkroczą na południe kraju

Prognozę rozpocznijmy od wspomnianego frontu atmosferycznego. Przyniesie on znaczny wzrost zachmurzenia na całym południu kraju. W pierwszej części dnia zachmurzenie nasunie się nad południowo zachodnią Polskę. W kolejnych godzinach strefa zachmurzenia obejmie całe południe kraju.

Pogoda na 14 września. Opady na południu kraju

W związku z tym na południu Polski spodziewamy się intensywnych, wielkoskalowych, ciągłych opadów deszczu. W górach i na obszarach podgórskich deszcz padać może dziś naprawdę intensywnie. Za pierwszą strefą opadów, w godzinach popołudniowych nie można wykluczyć powstania burz. Nie powinny to być zjawiska bardzo intensywne, jednak konwekcja doprowadzi do jeszcze większych, lokalnych sum opadowych. Oby nie było tak pesymistycznie. Mam również dobre wieści pogodowe dla innych regionów Polski. Podczas gdy, pogoda na 14 września nie rozpieści na południu, tak w pozostałych regionach kraju są dziś szanse na chwile ze słońcem. W pasie Polski centralnej bardzo możliwe są obszary z całkowicie bezchmurnym niebem. Słabe, przelotne opady deszczu możliwe są również na północy kraju. Jednak tutaj będą to bardzo izolowane, lokalne i słabe komórki opadowe.

Ciepły dzień w Polsce

Pisząc, że dzisiejszy dzień będzie ciepły oczywiście nie miałem na myśli typowo letnich temperatur powietrza. Prognozy pogody pokazują jednak, że w wielu miejscach w Polsce termometry pokażą dziś nawet 22-24 stopnie powyżej zera. To już temperatury bardzo przyzwoite biorąc pod uwagę realia ostatnich dni.

Prognoza temperatury na środę
Prognoza temperatury na środę

Powyżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień. Najcieplej będzie w środkowym pasie Polski oraz na południowym wschodzie. Napisałbym, że ciepło będzie na południu, jednak tutaj decydującą rolę odgrywać będzie zachmurzenie frontowe. Już na porannych obrazach radarowych widać, że południe kraju przykryte jest chmurami. Oznacza to, że termometry na krańcach południowych nie wskażą więcej jak 16 stopni Celsjusza. Temperaturę odczuwalną na południu kraju obniżał będzie wiatr. W porywach na południu wiatr osiągał będzie prędkość 40-50 km/h. Odczuwalnie wiało będzie również na północy Polski. Pas centralny kraju dziś praktycznie bez wiatru. Ciśnienie spada, jednak bardzo powoli. Dziś o poranku barometry wskazywały 1005 hPa. Jutro z rana ciśnienie atmosferyczne osiągnie poziom 1000 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk