Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 15 sierpnia 2022. Kolejny upalny dzień. Przejdą silne burze

Pogoda na 15 sierpnia 2022. Burze i gorąco w Polsce

Polska 15 sierpnia pozostaje na skraju wyżu znad Rosji. Jednak nad krajem wciąż zalega gorąca, wilgotna i dość chwiejna masa powietrza. Doprowadzi to do rozwoju burz. Pogoda na 15 sierpnia może być lokalnie groźna w Polsce.

Pogoda na 15 sierpnia. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 15 sierpnia. Sytuacja synoptyczna nad Europą

Na powyższej mapie synoptycznej widać doskonale wspomniany na początku prognozy wyż rosyjski. Coraz mocniej na pogodę w Europie wpływa również niż, którego centrum znajdzie się dziś nad Wyspami Brytyjskimi. Nasz kraj wciąż znajduje się pod wpływem ciepłych i wilgotnym mas powietrza o cechach morskich. Powietrze zwrotnikowe zacznie do nas napływać w kolejnych dniach przynosząc coraz silniejszy upał. Ponad 30 stopni zanotujemy w kraju również dziś, jednak temperatury nie będą jeszcze ekstremalnie wysokie. Więcej informacji pogodowych na fanipogody.pl

Pogoda na 15 sierpnia. Ciepłe, wilgotne powietrze nad Polską

Ostatni dzień przedłużonego weekendu przyniesie nam wysokie temperatury w Polsce. Słupki rtęci w wielu regionach przekroczą dziś 30 stopni Celsjusza. Poniżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień.

Temperatura w Polsce. Poniedziałek 15 sierpnia
Temperatura w Polsce w poniedziałek 15 sierpnia 2022

Najcieplej w dniu dzisiejszym będzie na północnym zachodzie kraju. Tutaj pogoda na 15 sierpnia przyniesie nawet 32-33 stopnie Celsjusza. W te regiony Polski zaczyna napływać powietrze zwrotnikowe. Do tego poniedziałek przyniesie tu najwięcej słońca, co również wpłynie na wysoką temperaturę. Tylko nieco chłodniej w pozostałych regionach kraju. W okolicach trzydziestek pokażą dziś termometry w większości regionów Polski. Podczas, gdy upał będzie panował prawie wszędzie, nieco chłodniej na krańcach wschodnich. Będzie to miało związek z dość dużym zachmurzeniem jakie od rana panuje choćby na Lubelszczyźnie.

Dużo wilgoci i burze nad Polską

We wstępie wpisu wspomniałem, że nad kraj napływa ciepłe i wilgotne powietrze z południowego wschodu. Skutkuje to od kilku dni rozwojem burz nad krajem. Dość szczegółowo sytuację burzową w dniu dzisiejszym opiszemy w prognozie konwekcyjnej, która ukarze się na stronie za kilka godzin. Jednak w dziennej prognozie o burzach wspomnieć muszę również.

Burze rozwiną się nad Polską w poniedziałek 15 sierpnia
Burze w Polsce 15 sierpnia 2022

Powyżej mapa ostrzeżeń wydana przez Artura Surowieckiego ze stowarzyszenia Skywarn Polska. Założyciel Polskich Łowców Burz ostrzega przed groźnymi zjawiskami pogodowymi właściwie w całym kraju. Burze wystąpią dziś w pasie od Podkarpacia i Lubelszczyzny, przez Centrum, po północny zachód. Najwcześniej grzmieć może na wschodzie kraju. Po południu i wieczorem burze pojawiać będą się również w centrum i na zachodzie. Pamiętajcie, że na naszym portalu w każdej chwili możecie sprawdzić gdzie jest burza. Ciśnienie atmosferyczne w poniedziałek na stałym poziomie. Barometry praktycznie przez cały dzień wskazywały będą 1010 hPa.

Pogoda na 15 sierpnia. Wiatr nad Polską
Pogoda na poniedziałek 15 sierpnia. Wiatr nad Polską

Delikatnie wzrósł nam gradient ciśnienia w regionie. W związku z tym dziś nad częścią kraju pojawi się odczuwalny wiatr. W centrum i na północny porywy wiatru sięgać będą 50 km/h. Oczywiście podczas przechodzenia burz wiało będzie mocniej. W przypadku lepiej rozwiniętych burz wiatr wiać może nawet do 80 km/h.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk