Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 15 stycznia 2021. Nasilający się mróz, aż -12°C w Polsce i śnieg

W piątek Polska znajduje się pomiędzy wałem wyżowym rozciągającym się od Azorów aż po Skandynawię a obszarem obniżonego ciśnienia związanym z płytkimi niżami ze wschodu. Do kraju napływać ma coraz chłodniejsza masa powietrza arktyczna, która początkowo zaznaczy się zwłaszcza na Suwalszczyźnie i Podlasiu. W środkowych warstwach troposfery zaznaczy się zatoka wypełniona arktycznym chłodem.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.01.2021, 12 UTC

Dziś w całym kraju zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. W całym kraju wystąpią przelotne opady śniegu. Najsilniejszych opadów spodziewamy się na północy kraju, gdzie oddziaływać będzie „efekt morza” spowodowany spływem chłodniejszego powietrza nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego. Na obszarach podgórskich i górskich również wystąpią większe opady śniegu, co spowodowane będzie wspomaganiem orograficznym i północnym przepływem mas powietrza.

Prognoza zachmurzenia oraz opadów o charakterze konwekcyjnym dla Polski na piątek.

Temperatura od -12°C na północnym wschodzie, około -4°C w centrum i na południu, do 1°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty z północnych kierunków, który potęgować będzie odczucie chłodu. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza temperatury powietrza na piątek, 15 stycznia 2021 dla Polski.

Prognozowane porywy wiatru w drugiej części dnia według modelu ICON.

Położenie opadów tutaj

Aktualna temperatura w Polsce tutaj