Prognoza pogody na 16 dni: Niszczące burze z dużym gradem przejdą nad Polską, potem gwałtowne ochłodzenie

Czerwiec dobiega końca. Sprawdźcie trend w pierwszych tygodniach lipca na obszarze Polski.

Niedziela jest ostatnim dniem czerwca. Miesiąc ten był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych na obszarze Polski. Padły także nowy rekordy temperatury, o którym więcej pisaliśmy tu. Powietrze zwrotnikowe napływa do kraju, ale już popołudniu nasunie się zatoka niżowa, natomiast w nocy front chłodny. W pierwszy dzień lipca strefa frontu chłodnego kontynuować ma swój pochód na południowy-wschód, wschód. Część Polski znajdzie się w chłodniejszej masie powietrza, ale dzielnice centralne, południowe i wschodnie mają być jeszcze w upalnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Spodziewane są gwałtowne burze, jakie wyrządzić mogą duże szkody materialne. We wtorek już nasza część Europy ma być w dużo chłodniejszej masie. Prawdopodobnie ocieplenie nadejdzie w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia, ale tylko na chwile. Sama pierwsza dekada lipca może być dość chłodna, ale krótkich upałów nie można wykluczyć. Więcej o pogodzie w lipcu tu.

Anomalia temperatury na obszarze Polski od 1.06.2019 r. do 29.06.2019 r. (meteomodel.pl, dane przetworzone IMGW-PIB)

Średnia temperatura powietrza w ostatnich 29 dniach czerwca (meteomodel.pl)

Prognoza pogody na dzień 30.06.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza na noc (IMGW-PIB) jak widać czeka nas tropikalna noc za sprawą adwekcji powietrza zwrotnikowego. Na zachodzie Polski prawdopodobne burze obejmujące nawet Wielkopolskę

Niebezpieczna pogoda w poniedziałek, możliwe 2 fale silnych, punktowo niszczących burz

Wiele wskazuje, że w poniedziałek przejdą przez Polskę bardzo groźne burze. Warunki panujące przed frontem chłodnym, jak i też w jego obrębie sprzyjać mają powstawaniu silnych komórek burzowych.

Prawdopodobne są gwałtowne superkomórki burzowe w początkowej fazie, głównie typu wysookopadowego. Podstawowym zagrożeniem ze strony ich mają być opady bardzo dużego gradu o średnicy od 3 cm do 8 cm. Następnie silne burze zawierające rotujące prądy wstępujące przybrać powinny postać mezoskalowych układów burzowych, nawet z wbudowanymi superkomórkami i liniami szkwału na czele.

Oprócz opadów gradu o dużej średnicy prognozowane są porywy wiatru od 70 km/h do nawet 120 km/h, powodując rozległe szkody, zwłaszcza w przypadku zainicjowania liniowego trybu konwekcji.

Poniedziałkowe burze wykazywać mają się bardzo dużą aktywnością elektryczną. Mniejszym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu, chociaż lokalnie nie można wykluczyć zalań. Prędkość przemieszczania chmur Cumulonimbus będzie znaczna ze względu na nasunięcie się odcinka prądu strumieniowego.

Szczególnie gwałtowne burze spodziewane są popołudniu i wieczorem. Burzowa aura utrzyma się także w porze nocnej, ograniczając jednak obszar oddziaływania do dzielnic wschodnich.

Wiele wskazuje, że wzdłuż frontu przemieszczać będzie się niewielkie zaburzenie falowe, które następnie może urosnąć do postaci mezoskalowego układu niskiego ciśnienia. W takiej sytuacji potencjał konwekcyjny będzie wyraźnie nasilony i burze mogą przybrać lokalnie postać niszczącą.

Ryzyko trąb powietrznych jest niskie. Głównym zagrożeniem będą bardzo silne, szkwałowe porywy wiatru powyżej 100 km/h. Grad o dużej średnicy także przyczynić może się do dużych szkód, zwłaszcza w rolnictwie.

Wybrane prognozy modelu SWISS na poniedziałek. Szczególnie groźnie może być na południu, częściowo w centrum, ale także na Ziemi Świętokrzyskiej i województwie lubelskim. Modele prognozują przynajmniej dwie strefy burz.

Następnie znad Czech, ale także nad Polską powstanie kolejna strefa burz, ale to zwłaszcza popołudniu.

Prognozowany obszar szczególnie groźnej pogody w poniedziałek według (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

We wtorek stabilizacja pogody i duże ochłodzenie

We wtorek już cała Polska znajdzie się w dużo chłodniejszej masie powietrza polarno-morskiego. Wszędzie poniżej 25 stopni.

Prognoza pogody na 2 lipca 2019 r. (IMGW-PIB)

Środa z temperaturą nawet poniżej 20 stopni w sporej ilości miejsc

Prognoza pogody na 3.07.2019 r. (IMGW-PIB)

W czwartek szansa na ocieplenie

Piątek bardzo ciepły i z możliwymi gwałtownymi burzami w Polsce

Jak widać najbliższe 10 dni w Polsce mogą zapisać się z ujemną anomalią temperatury

Średnia temperatura powietrza wyniesie około 19 stopni w najbliższych 10 dniach w Polsce

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na najbliższe 10 dni przez model

Podsumowując, pierwsza dekada lipca może nie być zbyt ciepła, oczywiście są prawdopodobne krótkie epizody z upalną aurą. Prawdopodobnie pojawiać będą się także burze. Na ogół będzie dość chłodno i średnia temperatura powietrza wyniesie około 20 stopni w Polsce. Po pierwszej dekadzie lipca modele sygnalizują szanse na upały, są to jednak bardzo odległe wyliczenia, które z pewnością ulegać będą zmianie.

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej