Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na 16 dni dla Polski: Wybuch „wiosennego” ciepła, będzie nawet 14°C. Sprawdź trend na marzec

Sprawdź, pogodę na 16 dni dla Polski.

Ochłodziło się nam wyraźnie na weekend. Zmiana sytuacji pogodowej była spowodowana przejściem frontu chłodnego nad Polską w nocy z czwartku na piątek wraz z opadami śniegu. Dzień przed weekendem nasz kraj zaczął dostawać się pod wpływ mobilnego wyżu, jaki przed kilkoma dniami uformował się w powietrzu arktycznym, na skutek osiadania mas powietrza za frontem chłodnym nad Skandynawią. Następnie wyż znad Gotlandii przemieścił się nad Pomorze Zachodnie i dalej na południe wzdłuż zachodniej Polski. Na barometrach zanotowane zostały wartości ciśnienia rzadko spotykane w naszych szerokościach geograficznych, chociaż nie najwyższe w historii. O czym więcej pisaliśmy w poniższym artykule.

Od niedzieli coraz cieplej

Centrum silnego wyżu, który wpływał przez ostatnie dwa dni na pogodę w Polsce jest już za naszą południową granicą państwową. Przepływ mas powietrza uległ z tego powodu zmianie na zachodni, północno-zachodni.

Nocne wyniki sondowania atmosfery ujawniają obecność kilku inwersji termicznych. Jednak na ogół niezbyt silnych.

Nocny sondaż aerologiczny wykonany ze stacji w Legionowie k. Warszawy. Doskonale widoczne są warstwy inwersyjne na poszczególnych wysokościach, wyrażone w postaci charakterystycznych „ząbków”. Warto zwrócić uwagę na wyraźny deficyt punktu rosy, który obecny jest już od najniższych warstw troposfery. Jak widać powietrze arktyczne, które do nas napłynęło jest bardzo suche. Zachmurzenie, które jest nad naszym krajem pojawiło się z powodu bliskości frontu ciepłego, który znalazł się w ciągu ostatniej doby blisko Polski. Oprogramowanie Sounding Decoder 2014, Piotr Szuster

Na czerwono podkreśliliśmy inwersje, które zostały zanotowane podczas nocnego sondowania atmosfery do wysokości 1789 metrów. Na szczególną uwagę zasługuje silny spadek wilgotności powietrza od wysokości 528 metrów do 990 metrów. Następnie deficyt punktu rosy zaczął się wyraźnie zmniejszać. Oprogramowanie Sounding Decoder 2014, Piotr Szuster, wynik sondowania atmosfery z dnia 24.02.2019 r. godzina 00 UTC z Legionowa k. Warszawy

Niedziela dużo cieplejsza

Już w niedzielę powietrze pochodzenia arktycznego zostanie wyparte poza Polską granicę. Napłynie do nas dużo cieplejsza masa powietrza polarno-morskiego z zachodu i północnego-zachodu. Dalej pozostawać mamy pod wpływem wyżu „FRAUKE” z centrum na południe od Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.02.2019 r. godzina 12 UTC. Od północnego-zachodu zbliżać ma się do Polski mało aktywny front chłodny, którego wkroczenie spodziewane jest na noc z niedzieli na poniedziałek. Aktywność frontowa będzie jednak marginalna, ponieważ przemieszczać będzie się on w obszarze podwyższonego ciśnienia i stopniowo z tego rozmywać. Dodatkowo kontrast termiczny przed i za frontem będzie niemal nie zauważalny. Modele numeryczne

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 25 lutego 2019 r. godzina 00 UTC. Polska pod wpływem rozległego wyżu, w strefie ulegającego frontolizie frontu chłodnego.

Prognoza pogody na niedzielę. W całym kraju już na plusie oprócz Zakopanego. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego. Nie prognozuje się opadów atmosferycznych. Najcieplej będzie na zachodzie, najchłodniej na wschodzie (IMGW-PIB)

Początek tygodnia bardzo ciepły

Prognoza na dzień 25.02.2019 r. Na zachodzie nawet dwucyfrowe wartości na termometrach, nieco chłodniej będzie na wschodzie. Nie prognozuje się w całym kraju opadów atmosferycznych. Na zachodzie spodziewane są nawet dwucyfrowe wartości termometrach. Dalej pozostawać mamy pod wpływem wyżu. Na ogól zachmurzenie duże do całkowitego, miejscami z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie (IMGW-PIB)
Również we wtorek bardzo ciepło, zwłaszcza na zachodzie. We wschodniej połowie kraju możliwe są słabe opady deszczu, w nocy deszczu ze śniegiem. Panować ma podział na cieplejszy zachód, chłodniejszy wschód. Nie zabraknie jednak chmur, chociaż w wielu miejscach wyglądać ma słońce (IMGW-PIB)
Również środa w całym kraju przyniesie iście wiosenne temperatury. Jedynie na północnym-wschodzie Polski są prognozowane opady atmosferyczne. W sporej części Polski dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach. We Wrocławiu i Opolu nawet 14°C. Nieco chłodniej na wschodzie. Sporo chmur w całym kraju, więcej chwil ze słońcem na zachodzie. Na północnym-wschodzie może lekko popadać (IMGW-PIB)
W ostatni dzień lutego wysokie temperatury w całym kraju, jednak chmur dalej nie zabraknie. Nie powinno padać.

Jaki będzie początek marca?

Również początek nowego miesiąca może zapisać się jako bardzo ciepły. Występować ma dalej podział na cieplejszy zachód, chłodniejszy wschód

Co czeka nas w pierwszej dekadzie marca?

Wygląda na to, że w pierwszych dniach marca może nadejść niewielkie ochłodzenie. Dużo wskazuje, że może być ono słabsze względem tego, które wystąpiło od piątku do niedzieli. Napływ chłodnych mas powietrza nie powinien być długi. Wygląda na, to że pierwsza dekada nowego miesiąca minie pod znakiem „przeplatanki” pogodowej. Raz napływać napływać będą nieco cieplejsze masy powietrza, po chwili nieco chłodniejsze. Silnych dwucyfrowych mrozów na szczęście nie widać, a w marcu dużo częściej występują epizody ze spływem chłodnego powietrza, niż dłuższe okresy zalegania mocno wychłodzonych mas powietrza. Oczywiście przysłowie „W marcu jak w garncu” doskonale oddaje pogodę panującą w trzecim miesiącu roku. Jednego dnia, może być bardzo ciepło, a drugiego już dużo chłodniej.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Lublina. Na ogół utrzyma się trend z wysokimi temperaturami nawet do 12 marca. Niektóre wiązki wskazują, że temperatura w marcu osiągać ma nawet 15 stopni. Niewielkie ochłodzenie może wystąpić w pierwszych dniach marca, potem powinno się zrobić się jednak dużo cieplej.
Prognoza wiązek dla Poznania na 16 dni również wskazuje, że pierwsze dni marca będą ciepłe, chociaż niewielkie ochłodzone prognozowane jest w pierwszych dniach nowego miesiąca. Potem jednak na ogół powinno być ciepło.
Również dla Warszawy prognozowana jest wysoka średnia wiązek. Istotnego ataku zimy nie widać, na ogół ma być bardzo ciepło na co wskazuje średnia wiązek.

Nocami, zwłaszcza na wschodzie i w górach w najbliższych dniach temperatura może być w okolicach 0 stopni, bądź na lekkim minusie. Pierwsza dekada marca może zapisać się jako bardzo ciepła. Lekkie ochłodzenie może pojawić się na początku miesiąca, potem jednak szybko powinno zrobić się ciepło. Dużo wskazuje, że prognoza Amerykanów nie do końca sprawdzi się dla Polski.