Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda: Centrum antycyklonu nad Polską. Na stacjach najwyższe ciśnienie atmosferyczne od lat


Już wczoraj wieczorem nad naszą część Europy znad Gotlandii zaczął nasuwać się się umacniający wyż baryczny o imieniu „FRAUKE”. W nocy z piątku na sobotę niemal w całej Polsce było zachmurzenie było małe do umiarkowanego, ale w drugiej części nocy nad północne dzielnice kraju zaczęło nasuwać się zachmurzenie związane z frontem ciepłym.

W sobotę cała Polska pozostanie pod wpływem wyżu o imieniu „FRAUKE”, który przemieszcza się dalej na południe. Obecnie jego centrum (miejsce z najwyższym ciśnieniem atmosferycznym) ulokowane jest nad Wielkopolską i Kujawami. Barometry wyskalowane do poziomu morza wskazują, że ciśnienie atmosferyczne w zachodniej części Polski wynosi od 1046 hPa do 1047 hPa, mowa tu oczywiście o wartościach na poziomie morza, która jest używana do łatwiejszego rozrysowania map.

Ciśnienie na poziomie morza w dniu 23.02.2019 r. 7:30 czasu lokalnego w Polsce.

Polska w obszarze słabogradientowym

Obecnie cały nasz kraj jest w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Różnica ciśnienia wynosi tylko 3 hPa, wiatr z powodu niewielkiej różnicy ciśnienia jest słaby. Za dnia może się nieco wzmagać. Już najbliższej nocy centrum antycyklonu znajdzie się poza Polską, jednak dalej pozostaniemy pod jego wpływem. Smog może stać się bardzo uciążliwy, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich takich jak m.in Warszawa, Kraków, ale także Poznań i Lublin.


Nocny wynik sondowania atmosfery ukazuje, że masa jaka napłynęła do Polski była bardzo sucha. Dodatkowo widoczne są inwersje temperatury. Pierwsza z nich dość nisko, bo już na 171 m, utrzymywała się ona do wysokości około 500 m. Nie była ona jednak silna. Inwersja termiczna obecna była także na wyższych poziomach, co widać szczególnie na poniższej tabeli. Sondaż wygenerowany w oprogramowaniu Sounding Decoder 2014, dane Legionowo z dnia 23.02.2019 r. godzina 00 UTC
Na czerwono zaznaczone słabe inwersje temperatury. Warto zwrócić uwagę na temperaturę punktu rosy. Widać na niej doskonale, że masa napływająca do Polski jest bardzo sucha, dlatego nie powstało w niej zachmurzenie. Dopiero w nocy od północnego-zachodu do kraju nasuwało się zachmurzenie związane z przemieszczającym się blisko kraju frontem ciepłym. Oprogramowanie Sounding Decoder 2014, Piotr Szuster. Wynik nocnego sondowania atmosfery z Legionowa k. Warszawy z dnia 23.02.2019 r. godzina 00 UTC
Warto prześledzić trajektorie napływu tej masy, która w swej wędrówce nad Arktyką nabyła odpowiednich cech i spłynęła do Polski. Jest to powietrze arktyczne o niskiej zawartości wilgoci.
Po wschodniej stronie wyżu odbywał się napływ powietrza arktycznego od północnego-wschodu o niskiej zawartości wilgoci. Analiza IMGW-PIB z dnia 23 lutego godzina 00 UTC
Poranne pomiary ze stacji IMGW-PIB ukazujące stan pogody w kraju. Nigdzie nie padało, natomiast na północy zaznaczało się zachmurzenie związane z frontem ciepłym znajdującym się blisko Polski, tam też jest zauważalnie cieplej.
Zdjęcie satelitarne ukazujące zachmurzenie związane z frontem ciepłym znajdującym się blisko Polski. Nigdzie jednak w kraju nie pada.

Ciśnienie atmosferyczne zacznie stopniowo spadać w kolejnych godzinach

W miarę zmiany położenia antycyklonu, ciśnienie atmosferyczne będzie spadać, zmianie ulegać będzie też kierunek i prędkość wiatru.

Pogoda w Polsce ulega zmianie.

Na poziomie izobarycznym 500 hPa, w polu geopotencjału rozciąga się południkowo od krajów Maghrebu po północne krańce Półwyspu Skandynawskiego grzbiet geopotencjału. Po wschodniej stronie tego klina zalega zatoka z mroźnym powietrzem arktycznym, sięga ona przez obszar Polski aż po rejon Bałkanów . W niedzielę oś klina powoli przemieszczać się będzie na wschód, a tym samym napłynie na poziomie 850 hPa od północnego zachodu nieco cieplejsza masa powietrza do Polski.