Prognoza pogody na 5 dni dla Polski: Nadchodzi ekspresowe ocieplenie, będzie nawet 14°C w kraju

Epizod z przejściowym napływem chłodniejsza powietrza zapewniamy wyżowi, który kilka dni temu powstał nad Skandynawią w powietrzu arktycznym, za frontem chłodnym, w strefie osiadania powietrza. Jednak już w niedzielę na obszarze całej Polski zrobi się dużo cieplej, natomiast w przyszłym tygodniu na termometrach zobaczymy nawet 14°C.

Adwekcja chłodu odbywa się po wschodniej stronie wyżu barycznego imieniu „FRAUKE”.

Więcej o nim pisaliśmy w porannym wpisie.

Noc z soboty na niedzielę jeszcze chłodna

Noc z soboty na niedzielę z temperaturą minimalną od -7°C na południowym wschodzie, około -2°C w centrum, do 0°C na wybrzeżu. Chłodniej na Podhalu i Podkarpaciu: od -10°C do -8°C. Gdzieniegdzie na Podkarpaciu możliwy spadek temperatury do -15°C, zwłaszcza w rejonach górskich.

Prognoza na noc z soboty na niedzielę. Na północnym-wschodzie poprószyć może słabo śnieg. Pojawi się więcej chmur względem zeszłej nocy. Grafika IMGW-PIB

Niedziela z dużym ociepleniem

W niedzielę na obszarze całej Polski zrobi się już cieplej. Napływ mas powietrza ulegnie zmianie na północno-zachodni, zachodni. Płynąć ma do nas bardzo ciepła masa powietrza jak luty.

Prognoza pogody na niedzielę. W całej Polsce już na plusie. Na północnym-zachodzie nawet 10°C. Nie prognozuje się opadów atmosferycznych. Grafika IMGW-PIB.

Początek tygodnia jeszcze cieplejszy

Według prognoz modeli numerycznych poniedziałek minie pod znakiem wysokich temperatur jak na luty. Na zachodzie Polski może być ponad 10°C. Nieco chłodniej na wschodzie, nie zabraknie jednak chmur.

Prognoza na dzień 25.02.2019 r. IMGW-PI

Wtorek bardzo ciepły, ale spore sporą ilością chmur

Wtorkowy dzień przyniesie wysoką temperaturę jak na luty. Nie zabraknie jednak chmur.

Prognoza na dzień 26.02.2019 r. W całym kraju bardzo ciepło, ale sporą ilością chmur. Na południu możliwe opady deszczu. (IMGW-PIB)

Środa dalej bardzo ciepła

Dużo wskazuje, że również środa zapisze się jako bardzo ciepła na obszarze Całej Polski.

Prognoza na dzień 27.02.2019 r (IMGW-PIB)

Ostatni dzień lutego z wysokimi temperaturami

Również w ostatni dzień lutego prognozowane są wysokie temperatury jak na luty.

Podsumowując, czeka nas bardzo ciepła końcówka lutego. Epizod z przejściowym napływem powietrza arktycznego dobiegnie końca. Już w niedzielę zrobi się dużo cieplej. Przełom miesięcy zapisze się jako bardzo ciepły. Nocami w obszarach rozpogodzeń występować mają niskie temperatury, nawet ujemne. Słabnący wiatr w godzinach wieczornych i nocnych może sprzyjać miejscami do tworzenia się smogu. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich.