Pogoda na 16 dni dla Polski: Ponowne uderzenie chłodu, co czeka nas w pogodzie w grudniu?

Ocieplenie, jakie przyszło na weekend jest tylko chwilowe. Ponownie na początku nadchodzącego tygodnia cała Polska znajdzie się w chłodnym powietrzu, natomiast w południowych dzielnicach kraju spodziewane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Spaść może na tym obszarze od 10 cm do 20 cm białego puchu.

Sprawdź, prognozę dla Twojej miejscowości tu.

Sytuacja synoptyczna w niedzielę

Polska będzie pod wpływem płytkiej zatoki niżowej, a województwa południowe i wschodnie znajdą się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać będzie cieplejsze powietrze polarne morskie, tylko pod wieczór nad północno-wschodnią część kraju zacznie napływać chłodne powietrze z północnego zachodu – informuje IMGW-PIB.

 

Prognoza sytuacji barycznej w poniedziałek na godzinę 12 UTC

Mroźne ostatnie dni listopada

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że ostatnie tydzień listopada minie pod znakiem chłodnej aury. Spodziewany jest w sporej części kraju całodobowy mróz, natomiast nocami możliwe są nawet dwucyfrowe wartości.

Najchłodniej będzie we wschodnich dzielnicach Polski. Nieco cieplej w zachodnich

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że w ostatnich dniach listopada przez Polskę przewędruje układ frontów atmosferycznych związanych z głębokim niżem z okolic Wysp Brytyjskich. W strefie nacierającego od zachodu frontu ciepłego, spodziewane są opady marznące powodujące gołoledź, ale także deszczu ze śniegiem i śnieg. Wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza opady przechodzić mają w deszcz.

Wyraźne ocieplenie może nadejść w pierwszych dniach grudnia, ale do końca bieżącego miesiąca należy spodziewać się niskich temperatur, zwłaszcza w obszarach rozpogodzeń.Pogodę kształtować może wtedy wyraźna strefowa cyrkulacja atmosfery z napływem łagodnych mas z zachodu.

Wiązki modelu GFS dla Lublina, Warszawy i Krakowa

Średnia temperatura na 2 m.n.p.g w Europie na najbliższe 10 dni

Średnia temperatura względem okresu referencyjnego 1979-2010 r. na 10 dni 2 m.n.p.g