Pogoda na 16 dni dla Polski: Śnieżna, niebezpieczna aura, miejscami możliwe burze z piorunami

Polska jest dzisiaj w zasięgu niżu, którego ośrodek wraz z frontem okluzji  przemieszcza się znad Wysp Duńskich, przez północną i wschodnią Polskę, po Ukrainę. Do Polski nadal napływa powietrze polarne morskie, przed frontem – cieplejsze, za frontem – nieco chłodniejsze. Ciśnienie atmosferyczne początkowo będzie spadać, w ciągu dnia zacznie rosnąć. W dzień prognozowane jest w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie i północnym zachodzie. Miejscami będą występować opady deszczu, na północnym wschodzie i w miejscowościach podgórskich – opady deszczu ze śniegiem, a w górach – śniegu – informuje IMGW.

Ostatni dni roku mijają z napływem stosunkowo ciepłych mas powietrza o cechach atlantyckich. Nie zabraknie jednak chmur i silnego wiatru, który miejscami przekroczy 75 km/h. Początek 2019 roku zapowiada się jednak z silnym ochłodzeniem, intensywnym spływem chłodnego powietrza oraz opadami śniegu, miejscami, zwłaszcza na północy możliwe są burze śnieżne. Oczekiwany jest silny efekt morza.

W sylwestra pogodę w Polsce kształtować ma w polu przyziemnym wyż  „IGNATIUS” ulokowany nad zachodnią Europą, którego klin obejmie nas na krótki okres czasu. Nie oznaka to jednak, że nie są spodziewane opady atmosferyczne, deszcz, opady mieszane jak i też śnieg spodziewane są w pasie dzielnic południowych, centralnych, jak i też wschodnich oraz północnych. Będą to opady o charakterze konwekcyjnym,

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 31.12.2018 r. godzina 12 UTC

Prognozowana sytuacja pogodowa w dniu 31.12.2018 r. za dnia: IMGW

Noc sylwestrowa zwłaszcza na wschodzie i południu z lekkim mrozem.

W Nowy Rok przez Polskę wędrować będzie układ frontów atmosferycznych. Najpierw ciepły, potem chłodny. W tylnej części niżu o imieniu „ZEETJE” rozpocznie się intensywny spływ powietrza z północy o pochodzeniu arktycznym morskim.

Przewidywany stan pogody na dzień 1.01.2019 r. IMGW


Sytuacja synoptyczna na dzień 1.1.2019 r. godziny 00 UTC i 12 UTC

Sytuacja synoptyczna 1 stycznia 2019 r. godzina 00 UTC
Sytuacja synoptyczna 1 stycznia 2019 r. godzina 12 UTC

Spodziewany typ oraz obszar opadów 1.01.2019 r. Jak widać w tylnej części niżu zaczną one przechodzić zwłaszcza w śnieg. Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym utworzy się tzw. pochylnia do spływu chłodnego powietrza z północy. Sprzyjać ma temu specyficzny rozkład pola ciśnienia. Wyż rozciągający się od okolic Morza Śródziemnego aż przez zachodnią Europę i Islandię. W rejonie Rosji znajdzie się natomiast stosunkowo głęboki niż.

1.01.2019 r. 7 czasu lokalnego


1.01.2019 r. 10 czasu lokalnego
1.01.2019 r. 13 czasu lokalnego
1.01.2019 r. 16 czasu lokalnego
1.01.2019 r. 19 czasu lokalnego

1.01.2019 r. 22 czasu lokalnego


2 stycznia 2019 r. godzina 1 czasu lokalnego
2 stycznia 2019 r. 3 czasu lokalnego

Intensywny spływ chłodu do Polski rozpocznie się za frontem chłodnym pod koniec wtorkowego dnia. Obrazują to grafiki dla poziomu 850 hPa.


1 stycznia 2019 r. godzina 19 czasu lokalnego. Widoczny spływ chłodu znad Skandynawii do Polski dla poziomu 850 hPa (1550 m.n.p.g)

2 stycznia 2019 r. godzina 10 czasu polskiego i widoczny wlewający się strumień arktycznego powietrza do Polski po tzw. pochylni pomiędzy wyżem na zachód od Polski a niżem w rejonie Rosji. Aura będzie wietrzna w całym kraju za sprawą dużego gradientu barycznego.

2 stycznia 2019 r. godzina 22 czasu lokalnego, temperatura na poziomie 1500 m.n.p.g

W środę na obszarze całego kraju spodziewane są opady śniegu, miejscami możliwe burze z piorunami. Zwłaszcza na północy kraju. Duży gradient baryczny sprzyjać ma występowaniu silnego wiatru.

Ponadto serwis meteoprognoza.pl informuje:

2 stycznia możliwe zagrożenie powodziowe w rejonie ujścia Wisły – południowe wybrzeże Zatoki Gdańskiej, ponadto fatalne warunki atmosferyczne i drogowe niemal w całym kraju.

3 stycznia 2019 r. przewidywana pogoda: IMGW

Pogoda w dniu 3.01.2019 r.


Pogoda w dniu 4.01.2019 r.

Jaki dalej trend w pogodzie?

Według obecnych prognoz do 1 dekady stycznia utrzyma się lekka zima z temperaturą w ciągu dnia w okolicach 0 bądź lekko na minusie. Nocami na sporym obszarze Polski chwytać będzie mróz. Nie zabraknie również opadów śniegu.

Spodziewana wysokość pokrywy śnieżnej do 6 stycznia 2019 r. Jak widać może być ona znaczna i sięgać nawet kilkudziesięciu centymetrów zwłaszcza w górach. Niemal cała Polska ma znaleźć się pod śniegiem


Spodziewana wysokość pokryw śnieżnej w dniu 6.01.2019 r. godzina 12 UTC

Co mówią  wiązki do połowy stycznia?

Średnia wiązek modelu GFS wskazuje, że przynajmniej do połowy stycznia utrzyma się poniżej normy wieloletniej.


Wiązki modelu GFS ensemble na najbliższe 16 dni dla Lublina, poziom 850 hPa (1550 m.n.p.g) Znaczna część wiązek jest poniżej normy wieloletniej, sugerując stosunkowo długi okres z zaleganiem chłodnych mas powietrza i utrzymaniu się lekkiej zimy.



Wiązki modelu GFS na okres 16 dni dla Krakowa. Zauważalny jest gwałtowny spływ chłodu w pierwszych dniach stycznia, potem nieznaczne ocieplenie, ale temperatura na ogół utrzymywać ma się poniżej normy wieloletniej 1981-2010 r. Dostrzec można również, że wraz ze wzrostem długości prognozy naturalnie występuje duży „rozrzut” między wiązkami. 


Prognoza wiązek modelu GFS na okres 16 dni dla Poznania. Zauważalne silne ochłodzenie po 1 stycznia. Potem koło 6 stycznia może nadejść do tej części Polski niewielkie ocieplenie. Jednak na ogół temperatura utrzymywać ma się poniżej normy wieloletniej. Wraz ze wzrostem długości prognozy występuje coraz większy rozrzut wiązek, co sugeruje różne warianty do pierwszej połowy stycznia 2019 roku.

Prognozowana średnia temperatura w okresie najbliższych 10 dni


Prognozowana temperatura na 2 metrach nad poziomem gruntu. Jak widać wiązki wskazują na nieco dłuższy niż w grudniu okres zalegania chłodniejszych mas powietrza. Temperatura utrzymywać ma się zwłaszcza na wschodzie poniżej zera. Oczywiście wiązki po 7 stycznia dają szanse na ocieplenie, ale więcej będzie można podać bliżej terminu. Naturalne jest, że wraz z długością prognozy wzrasta rozbieżność wiązek. Jednak średnia temperatura utrzymywać ma się poniżej zera nie tylko nocą.


Prognoza wiązek na 16 dni model GFS dla Lublina
Prognoza wiązek modelu GFS na wysokości 2 m na okres 16 dni 
Prognoza wiązek modelu GFS na okres 16 dni dla Poznania

Korzystając z okazji, redakcja portalu Fanipogody.pl życzy Wam wszystkiego najlepszego w 2019 roku.