Tegoroczny maj jest jednym z najchłodniejszych na przestrzeni ostatnich lat. Według danych z IMGW tak zimno nie było od 1981 roku. Na szczęście najchłodniejszy okres synoptyczny już za nami. Pod koniec maja może być blisko 30 stopni. Niższe temperatury do końca maja są możliwe, „gorąco” może być jednak w ostatnich dniach, gdy prawdopodobnie napłynie powietrze z południa o cechach zwrotnikowych.
W sobotę mieliśmy dzień, w którym na obszarze niemal całej Polski zanotowano dodatnią anomalię temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010 r.
Tegoroczny maj zapisze się z bardzo niską anomalią temperatury powietrza. Tak przedstawia się ona za ostatnie 18 dni i sięga punktowo blisko -5 stopni poniżej normy.
Średnia temperatura powietrza w Polsce przez ostatnie 18 dni
W niedzielę na obszarze Polski będzie nawet 25 stopni, zwłaszcza na zachodzie. Prawdopodobne są również gwałtowne burze z gradem, o czym więcej piszemy w artykule poniżej
Prognoza pogody na 19 maja 2019 r. (IMGW-PIB) niemal w całym kraju możliwe są lokalne gwałtowne burze z gradem
Prognoza pogody na dzień 20 maja 2019 r. (IMGW-PIB) (prawdopodobne gwałtowne burze nawet w formie układów burzowych i superkomórek burzowych z gradem i ulewami). Zwłaszcza we wschodniej i centralnej połowie kraju powstać może mezoskalowy układ konwekcyjny, burze możliwe są również w innych rejonach Polski, także superkomórkowe)
Wtorek z gwałtownymi burzami w Polsce
W kolejnych dniach pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. W poniedziałek od południowego-zachodu na północny-wschód przemieszczać będzie się front atmosferyczny. We wtorek znajdować mamy się w polu słabogradientowym, w którym z powodzeniem rozwijać będą się silne, lokalne burze.
Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na dzień 22 maja 2019 r (IMGW-PIB) w całym kraju możliwe lokalne, gwałtowne burze z gradem.
Czwartek z mniejszą ilością burz, będzie chłodniej
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
W piątek spokojniej niż w czwartek
Prognoza pogody na 24 maja 2019 r. dla Polski (IMGW-PIB)
Weekend może być nieco chłodniejszy, ale i z lokalnymi burzami i deszczem
Prognozowana temperatura na sobotę według modelu GFS
Temperatura prognozowana na niedzielę przez model GFS, wartości maksymalne
Średnia temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach
Średnia anomalia temperatury w najbliższych 10 dniach
Prognozowana maksymalna temperatura do końca maja, niewykluczone, że będzie nawet 28 stopni w Polsce, co nie uwzględniane jest na mapie
Przeważnie znajdować mamy się obszarze obniżonego ciśnienia, nie zabraknie opadów i lokalnych burz do końca maja
Początek czerwca może przynieść ochłodzenie. Prognozy te jednak są obarczone dużym błędem prognostycznym. Więcej o pogodzie w czerwcu poniżej.
Położenie opadów i burz poniżej
(fot. tytułowe Przemek Małysz, chmura stropowa superkomórki burzowej z dnia 18 maja 2019 r. w okolicach Świdnika)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC