Prognoza pogody na 16 dni: Chwilowe ochłodzenie, nocne przymrozki, deficyt opadów i burze

Za nami pierwszy tydzień kwietnia. Minął on stosunkowo spokojnie pod kątem warunków pogodowych, jakie mogliśmy obserwować na obszarze Polski. Opadów było stosunkowo niewiele, lokalnie pojawiły się burze. W sobotę lokalnie zagrzmiało w okolicach Krakowa. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na 16 dni.

Dużo wskazuje, że prognoza sezonowa na kwiecień 2019 r. przez model CFS i ECWMF ma szanse się sprawdzić dla Polski. Modele te prognozują niewielką dodatnią anomalię temperatury względem normy wieloletniej i deficyt opadów. W nadchodzącym tygodniu prawdopodobne są również przymrozki, zwłaszcza na północy i w centrum. Na tak ciepły i groźny pogodowo kwiecień nie mamy najprawdopodobniej co liczyć.

W nocy z wtorku na środę w wielu miejscach północnej i centralnej Polski ujemna temperatura, nie tylko lokalne przymrozki.

Wkrótce w masie powietrza arktycznego utwory się następny wyż z centrum nad Skandynawią i znów czeka nas chłodniejszy i bezopadowy okres. W antycyklonie, jeśli ulegnie zmianie prędkość napływu i wiatru masa powietrza ulega nad lądem znacznej transformacji, tak więc ochłodzenie nie będzie długie – maksymalnie może dwa, trzy dni. Na tę chwilę warto skorzystać z ciepłej niedzieli, więcej chmur na wschodzie i południu powstrzyma nagrzewanie podłoża, ale już nie ma dokuczliwego wiatru i odczucie ciepła będzie wyraźne. Jednak czeka nas bardzo stabilna sytuacja pogodowa jak na 2 drugi dzień weekendu.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Nadchodząca noc przez przymrozków i opadów, ale z licznymi zamgleniami i mgłami

Poniedziałek bardzo ciepły, ale znad Morza Bałtyckiego schodzić będzie front chłodny leżący w płytkiej zatoce, objawiający się głównie większym zachmurzeniem, lokalnie na północy może pokropić.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na wtorek 8.04.2019 r. (IMGW-PIB) aktywność frontowa będzie niewielka, dlatego opady na północy mogą nawet nie wystąpić.

We wtorek front dotrze do wschodniej i południowej części kraju

Dużo wskazuje, że we wtorek front chłodny dotrze do pozostałej części Polski. Jego aktywność będzie niewielka, objawi się głównie wzrostem zachmurzenia, lokalnie może pokropić, ale według najnowszych prognoz modeli mezoskalowych, jak i też globalnych przyczyni się głównie do wymiany masy powietrza i większej ilości chmur w strefie frontowej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC

Ryzyko opadów jest niskie również we wtorek. Poniżej prognoza IMGW-PIB na 9 kwietnia 2019 r.

W nocy z wtorku na środę w centrum, ale także na zachodzie północy wystąpią przymrozki, miejscami także na wschodzie

Środa pod wpływem wyżu, ale z ochłodzeniem

W środę już cała Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Skandynawii. Do naszego kraju napływać ma chłodna masa powietrza. Wysoko jednak położone Słońce szybko ogrzeje planetarną warstwę graniczną, dlatego w ciągu dnia po ujemnych temperaturach nie będzie śladu. Na południu RP przebiegać ma strefa niemalże stacjonarnego frontu atmosferycznego, tam też pojawi się nieco więcej chmur, może lokalnie popadać.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Czwartek najchłodniejszy dalej na północy, będziemy pod wpływem wyżu

Prognoza pogody na 11 kwietnia 2019 r. (IMGW-PIB)

Piątek może przynieść więcej opadów

Dopiero w piątek najprawdopodobniej wystąpi więcej opadów deszczu, zwłaszcza na południu i wschodzie, gdzie swój wpływ zaznaczy niż z południa.

Prognoza pogody na 12 kwietnia 2019 r. (IMGW-PIB)

Weekend chłodny i z większą ilością opadów, zwłaszcza na południu i wschodzie

Dużo wskazuje, że w weekend czeka nas większe ochłodzenie, dodatkowo zwłaszcza na południu i w centrum może wystąpić więcej opadów deszczu. Są one istotne, mając na uwadze panującą suszę i rozpoczynającą się wegetacje. Trend jednak na kwiecień pod względem opadów jest niekorzystny.

Średnia temperatura powietrza na najbliższe 10 dni


Temperatura w ciągu najbliższych 10 dni ma być na ogół w okolicach normy wieloletniej, miejscami lekko powyżej, na północy jednak poniżej

Zwłaszcza w centrum i na północy spodziewane są przymrozki w najbliższych dniach. Prognoza temperatury minimalnej na okres 10 dni

Trend na najbliższe 16 dni w temperaturze (Lublin, Warszawa i Kraków)

Na ogół temperatura utrzymywać ma się w okolicach normy wieloletniej, bądź nawet poniżej. Oczywiście zdarzać będą się dni z temperaturą nawet powyżej 20.st.C. Opadów również ma być stosunkowo niewiele. Najbliższe większe dopiero w piątek, jak i najprawdopodobniej w weekend. Deszczowy może być również początek przyszłego tygodnia. Na ogól jednak kwiecień 2019 r. może zapisać się poniżej normy wieloletniej z opadami, a tak wysokich temperatur jak w zeszłorocznym kwietniu i silnych burz nie prognozuje się. Oczywiście zjawiska burzowe lokalnie do końca miesiąca będą się pojawiać.