Pogoda na 16 marca 2020 dla Polski. Podmuch ciepła, nawet 14 stopni. Antycyklon „HELGE” i front atmosferyczny. Burze i upał nie wystąpią

Pogoda na 16 marca 2020 dla Polski. Podmuch ciepła, nawet 14 stopni. Antycyklon „HELGE” i front atmosferyczny. Burze nie wystąpią. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w poniedziałek.

Dziś przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem wyżu „HELGE” z centrum przesuwającym się znad Rumunii nad Bałkany. Antycyklon ustępuje miejsca płytkiej zatoce niżowej i położonemu w niej mało aktywnemu frontowi chłodnemu. W naszej części Europy zaznaczy się zachmurzenie chmurami piętra średniego i wysokiego związane z niżami z rodowodem atlantyckim, w wyższych partiach troposfery będzie więcej wilgoci, ale opady wystąpią tylko na północy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.03.2020, 12 UTC

W poniedziałek na południowym wschodzie i południu kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe, natomiast na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego. Na północy lokalne słabe opady deszczu na froncie atmosferycznym,

Temperatura wyniesie od 6°C na północnym wschodzie, około 9°C nad morzem i 11°C w centrum do 14°C na południowym zachodzie, niższe temperatury jedynie na obszarach podgórskich od 1°C do 4°C. Wiatr na ogół umiarkowany, na południu kraju dość silny, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Prognozowana temperatura powietrza 16.03.2020 w najcieplejszym momencie dnia

Pogoda. Wiatr halny w górach, informuje IMGW-PIB

Porywy wiatru na północy do 55 km/h, na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach do 70 km/h, na Pogórzu Karpackim do 90 km/h, na szczytach Tatr do 100 km/h. Wiatr po południu stopniowo będzie słabł – informuje IMGW-PIB.

Prognozowane zachmurzenie, obszar opadów na obszarze Polski w poniedziałek