Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 16 września 2022. Dalszy wpływ niżu. Spadek temperatury

Pogoda na piątek 16 września dla Polski. Opady deszczu, ochłodzenie

Niewiele zmienia się sytuacja baryczna w naszym regionie. Pogoda na 16 września nadal kształtowana będzie w Polsce przez niż z północy kontynentu. Z północnego zachodu do kraju nadciągnie kolejny front atmosferyczny przynosząc kolejną porcję opadów deszczu do Polski. Spójrzmy na sytuację baryczną nad Europą.

Pogoda na 16 września. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na 16 września. Sytuacja baryczna

Głównym ośrodkiem barycznym jest wspomniany niż QUEENIE z centrum nad Skandynawią. Jest to niż głęboki. Ciśnienie w jego centrum spadło poniżej 990 hPa. Podczas, gdy system frontów związany z niżem odsunął się na wschód od Polski, dziś z północy zbliży się przedfrontowa zbieżność wiatru. Zbieżność przyniesie dziś rozwój chmur kłębiastych w kraju. Jednak o tym za chwilę. Warto zwrócić uwagę na okolice Wysp Brytyjskich. Rozbudowuje się tam wyż, który w kolejnych kilkunastu dniach spowoduje, że pogoda w naszym regionie zmieni się. Czeka nas ochłodzenie, które w ostatniej dekadzie września będzie całkiem silne.

Pogoda na 16 września. Niższe temperatury w Polsce

Dzisiejsze temperatury nie będą jeszcze związane ze zmianą cyrkulacji z zachodniej na północną. Jednak i tak zrobi się chłodniej. Termometry w kraju prawdopodobnie nigdzie nie wskażą w piątek powyżej 20 stopni Celsjusza. Poniżej prognoza temperatury na 16 września wg. modelu GFS.

Prognoza temperatury wg. GFS na piątek
Prognoa temperatury na dziś dla Polski

Plusem dzisiejszych wartości temperatury jest, że w całym kraju wartości te będą podobne. Wskazania termometrów wahać będą się od 14 do 16 stopni w centrum i na północy kraju. Nieco cieplej na południu, gdzie termometry w piątek wskażą do 18 kresek powyżej zera. W północnej połówce kraju temperaturę odczuwalną będzie obniżał dziś wiatr. Na północy porywy wiatru sięgać dziś mogą 60-70 km/h. To wartości wiatru nad samym morzem. W głębi lądu wiatr wiać może w północnej Polsce do 50-60 km/h. Dużo słabiej wiało będzie dziś na południu kraju, jednak i tutaj pogoda na 16 września przyniesie odczuwalny wiatr.

Pogoda na 16 września. Porywy wiatru w Polsce
Pogoda na 16 września. Wiatr w Polsce

Polska w obszarze obniżonego ciśnienia. Kolejne opady

Tak jak wspominałem we wstępie prognozy pogody, w piątek nadal znajdujemy się pod wpływem niżu barycznego znad Skandynawii. Skutkowało będzie to rozwojem chmur opadowych, których dziś najwięcej będzie na północy kraju. W pasie nadmorskim spodziewamy się nawet wielkoskalowych opadów ciągłych. To jednak w późniejszych godzinach dnia. Przed południem na północy pojawia się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu. Możliwe są nawet pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Deszcz pojawi się dziś również w innych częściach kraju. Powinny to być jednak opady o charakterze przelotnym i nie tak intensywne jak nad morzem.

Opady deszczu pojawią się dziś nad Polską
Sporo opadów dziś nad Polską

Chwile ze słońcem pojawia się dziś w pasie Polski Centralnej. Podczas, gdy opady deszczu pojawiać będą się na północy (intensywniej) i na południu (mniej intensywnie), to w centrum pogoda na 16 września przyniesie okresy bezchmurnego nieba. Ciśnienie atmosferyczne stabilne, lecz na dość niskim poziomie. Barometry dziś wskazywać będą tylko nieco ponad 1000 hPa. Zachęcam do sprawdzania prognoz pogody i aktualności ze świata na naszym portalu. Między innymi w najbliższych planach mamy przedstawić Wam prognozę długoterminową na zimę. Mamy do niej najnowsze dane od Amerykanów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk