Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 17 października 2022. Uderzenie ciepła w Polsce

Pogoda na 17 października. Wysokie temperaury

Pogoda na 17 października przyniesie wysokie temperatury w kraju. Nad północą kraju przemieszczał będzie się front ciepły. Po jego południowej stronie napływa bardzo ciepłe powietrze z południa kontynentu. Spójrzmy na sytuację baryczną jaka w Europie wystąpi w poniedziałek.

Pogoda na 17 października. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na 17 października. Sytuacja baryczna w Polsce

W pasie od Wysp Brytyjskich po Skandynawię królują niże atlantyckie. Przynoszą one nie najlepszą aurę na północy kontynentu. To właśnie z niżem z północy związany jest front ciepły, który kształtował będzie dziś pogodę w Polsce. Wciąż wyżowa pogoda panuje na południu i wschodzie kontynentu. Tu wszędzie mnóstwo słońca i pogodnego nieba. Na południu Europy pojawi się upał.

Pogoda na 17 października. Bardzo ciepło w kraju

We wstępie prognozy wspomniałem o napływie ciepłych mas powietrza do Polski. Ciepłe, a jak na drugą połowę października to bardzo ciepłe powietrze napływać będzie dziś do nas z południa kontynentu. Będzie miało to bezpośredni wpływ na temperatury powietrza w naszym kraju.

Temperatury w poniedziałek 17 października w Polsce
Temperatury w poniedziałek 17 października

Powyżej prognoza temperatury wg. modelu GFS. Prognozy mówią, że pogoda na 17 października przyniesie nam podmuch lata w regionie. Na południowym zachodzie kraju termometry pokażą dziś nawet 24 stopni Celsjusza. To już prawie dzień gorący. Ciepło, w okolicach 20 stopni będzie dziś praktycznie w całym kraju. Do tego mieszkańcy dzielnic południowych cieszyć się będą piękną, słoneczną pogodą. Słońce dodatkowo podnosić będzie temperaturę odczuwalną. Jednak przestrzegam przed zbyt dużym optymizmem jeśli chodzi o ubiór. Ponieważ poranki i wieczory są już bardzo chłodne, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze wychodząc choćby do pracy, czy szkoły. Dobry rozwiązaniem jest ubiór na tzw. cebulkę, ponieważ w godzinach okołopołudniowych, gdy zrobi się bardzo ciepło można spokojnie rozebrać się z części garderoby nie narażając się na zbytnie przegrzanie.

Front ciepły na północy kraju

Zgodnie z tym co napisałem we wstępie, na północy Polski znajdzie się dziś front atmosferyczny. O jego ciepłym charakterze pisałem już powyżej. Tutaj dodać należy, że front ten nie będzie zbyt aktywny, dlatego też nie przyniesie w Polsce żadnych intensywnych zjawisk pogodowych. Przede wszystkim obecność frontu objawiała będzie się zwiększoną ilością wilgoci.

Pogoda na 17 października. Mgły pojawią się w Polsce
Pogoda na 17 października. Mgły pojawią się w Polsce

W związku ze zwiększoną wilgotnością w północnej połowie kraju bardzo prawdopodobne są mgły. Lokalnie mgły mogą być gęste. Do tego mgły utrzymywać mogą się na północy kraju przez znaczną część niedzieli. Podczas, gdy na północy kraju chmury i mgły utrzymywać mogą się przez większość dnia, tak w Polsce południowej większość niedzieli upłynie pod znakiem dobrej aury. Pogoda na 17 października przyniesie mnóstwo słońca w centralnych i południowych regionach kraju. Korzystajmy z tej dobrej aury, ponieważ do kraju nadciąga ochłodzenie. Więcej w prognozie pogody długoterminowej na 16 dni

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk