Pogoda długoterminowa na 16 dni. Na krótko zawita do nas babie lato. W poniedziałek, 17 października 2022 na południowym – zachodzie Polski może być nawet 25°C. Następnie pojawi się duże, lecz niezbyt długie ochłodzenie. W trzeciej dekadzie października wyraźnie wzrośnie dynamika w pogodzie.
Pogoda długoterminowa. Późny powiew babiego lata, chłodniej w całym kraju od najbliższej środy
Kulminacyjna faza ocieplenia przypada na niedzielę oraz poniedziałek, 17 dnia miesiąca. Od wtorku chłodniej na północy, ale wysokie temperatury utrzymają się jeszcze w pasie południowym. Wysokie temperatury jak na październik, są spowodowane adwekcją bardzo ciepłego powietrza z południowo – zachodniej części Starego Kontynentu. Od środy chłodniej w całym kraju, gdyż przejściowo spłynie do nas zimne powietrze o cechach arktycznych z wysokich szerokości geograficznych.
W trzeciej dekadzie października temperatura najczęściej ma być na umiarkowanym poziomie. W ostatnich tygodniach mijającego miesiąca nad Polską częściej przechodzić mają strefy frontowe z opadami, a nawet silniejszym wiatrem. Październik na ten moment na przeważającym obszarze Polski jest ciepły, lecz suchy z uwagi na częstą dominacje układów wysokiego ciśnienia i przechodzenie mało aktywnych frontów atmosferycznych. Nic jednak na ten moment nie wskazuje, aby w drugiej części miesiąca, pojawiły się opady śniegu na nizinach. Wyjątek mogą stanowić tu tylko wysokie partie gór, gdzie przy spływie chłodniejszych mas możliwe są opady stałe i mieszane.
Niedziela i najbliższy poniedziałek przyniosą w Polsce nadzwyczaj wysokie temperatury. W tych dniach odchylenie temperatury od normy klimatycznej może sięgnąć nawet 4°C/8°C powyżej normy, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 pod uwagę. Na początku trzeciej dekady obserwujemy kilkudniowe ochłodzenie, kiedy to wartości spadną do wartości poniżej normy klimatycznej. W okolicach 22-23 dnia miesiąca powrócimy do wartości w normie, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej. Pomimo spodziewanego ochłodzenia, średnia anomalia za 7 dni wyjdzie powyżej normy wieloletniej.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 16.10.2022 do 22.10.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020
Pogoda długoterminowa. 1 dzień gorący w październiku na południowym – zachodzie Polski
Najcieplejszy okres w październiku przypadnie na przedział od 16.10.2022 do 18.10.2022. Wówczas na w południowej części kraju może być nawet 22°C/25°C. Najcieplej będzie na południowym – zachodzie, gdzie może wystąpić nawet dzień gorący. We wtorek zauważalna ma być zmiana sytuacji barycznej w naszej części Starego Kontynentu. Dlatego też najwyższe wartości na termometrach ograniczą się do województw południowych. Na północy kraju powinno być dużo chłodniej. W Europie natomiast lokalnie występuje upał.
Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza maksymalnej temperatury na 10 dni. Miejscami w Polsce wartości na termometrach okażą się o 2-3 stopnie wyższe, niż sygnalizują nam to model amerykański. Na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku w poniedziałek, 17 października 2022 może wystąpić dzień gorący, czyli z temperaturą w okolicach 25°C
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 16.10.2022 do 26.10.2022 według modelu GFS/CFSR, mając na uwadze okres bazowy 1979-2000
Pogoda długoterminowa. Będzie duże, lecz niezbyt trwałe ochłodzenie, możliwe nocne i poranne przymrozki w Polsce
Nieuniknione jest duże i niezbyt trwałe ochłodzenie, które rozpocznie się już 19 października 2022. Szczyt najniższych wartości na termometrach przypadnie na początek 3 dekady mijającego miesiąca. Prawdopodobnie najniższe wartości w kraju zanotujemy w okresie od 20.10.2022 do 22.10.2022. Za dnia w naszej części Europy będzie od 5°C do 16°C. Nocami w południowej i wschodniej części kraju, mając na uwadze adwekcje zimnego powietrza z północy, wystąpią lokalne przymrozki. Nie tylko na wysokości pomiarowej 5 cm, czyli przy gruncie, ale również na 2 metrach w klatkach meteorologicznych. Ujemne wartości na termometrach wystąpią zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru. Cieplej zacznie robić się w okolicach 23 października. Październik w naszej części Starego Kontynentu zapisze się jako ciepły, ale prawdopodobnie w wielu regionach suchy z uwagi na niewiele opadów atmosferycznych.
W perspektywie długoterminowej, czyli na okres od 16.10.2022 do 26.10.2022 nasza część Europy znajdzie się pomiędzy niżami znad północnej i północno – zachodniej części Starego Kontynentu a rozległym polem wyżowym z centrami na południowym – wschodzie. Warunki pogodowe w drugiej części mijającego miesiąca okażą się okresami bardzo dynamiczne. Zaznaczy się wpływ stref frontowych, za które odpowiedzialne będą głównie niże z rodowodem atlantyckim. Spodziewane są spore wahania ciśnienia, temperatury, co może czasem niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Wpływ cyrkulacji zachodniej atmosfery będzie mocno odczuwalny w ostatnich tygodniach października. Niewykluczone, że pojawią się nawet lokalne burze. Model ECMWF pokazuje zwiększone ryzyko silnego wiatru. Zwłaszcza, 19 października 2022, lecz prawdopodobnie poniżej progu wichury. Silniejszy wiatr związany ze znaczną różnicą ciśnienia jest prognozowany w okolicach kolejnego weekendu, gdzie mogą zostać spełnione lokalnie kryteria dla wichury. Jednak z uwagi na odległy termin, modele pogodowe mogą wnieść istotne zmiany w swoich wyliczeniach.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Wzrośnie dynamika w pogodzie. Szczególnie w 3 dekadzie miesiąca na obszarze Polski
Na początku przyszłego tygodnia opady atmosferyczne wystąpią w wielu regionach Polski. Już w poniedziałek popada w dzielnicach północnych, lecz prawdopodobnie dopiero w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. We wtorek strefa opadowa związana z chłodnym frontem przesuwać ma się z północnego – zachodu na południowy – wschód. Najwcześniej padać w dzielnicach centralnych i zachodnich, najpóźniej opady dotrą na południowy – wschód. Już w środę cały kraj znajdzie się za frontem, w świeżej i dużo chłodniejszej masie, wilgotnej i chwiejnej masie z wysokich szerokości geograficznych. 19 października 2022 rozproszone opady konwekcyjne zaznaczą się na przeważającym obszarze Polski. Niewykluczone, że rozwiną się również burze adwekcyjne.
Należy wspomnieć, że po przejściu frontu, zacznie rozbudowywać się przejściowy wyż baryczny w naszej części Europy. Pierwsze dni 3 dekady października miną pod znakiem dominacji antycyklonu. Będą obszary gdzie opady nie wystąpią przez kilka dni. Ponowny wzrost dynamiki w pogodzie jest prognozowany w okolicach 22/23 października 2022. Wówczas dostaniemy się w zasięg cyrkulacji strefowej. Pojawić może się aktywniejszy front z opadami i silniejszym wiatrem. Warunki pogodowe w drugiej połowie najbliższego tygodnia okażą się zmienne. Dlatego też prognozy pogody zalecamy śledzić codziennie.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów na okres od 16.10.2022 do 26.10.2022 według modelu ECMWF dla Polski
Duża dynamika w pogodzie przed nami
Najcieplejszy okres w pogodzie przypadnie na okres od niedzieli do wtorku w południowej części Polski, co spowodowane jest dynamiczną adwekcją cieplejszej masy z południowego – zachodu. Od środy, 19 października 2022 ochłodzi się w całym kraju. Natomiast w pierwszych dniach 3 dekady mijającego miesiąca wartości na termometrach w wielu regionach okażą się poniżej normy wieloletniej. Nocami w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, mając na uwadze czynnik adwekcyjny i radiacyjny, możliwe są przymrozki.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na 2 metrach i opadów według model GFS na 16 dni dla Warszawy
Wiązki temperatury i opadu według modelu GFS-ensemble na 16 dni dla Wrocławia
Reasumując, przed nami kilka bardzo ciepłych dni. Charakterystycznych dla późnego babiego lata. W wielu regionach temperatura ma być wyższa o 4°C/8°C od normy klimatycznej. Już w środę temperatury spadną w całym kraju, pojawi się sporo opadów przelotnych, lokalnie nie można wykluczyć burz adwekcyjnych za głównym frontem w świeżej masie powietrza. W pierwszych dniach 3 dekady października wartości mają być poniżej normy wieloletniej. Jednak w okolicach 22-23 października 2022 temperatury wzrosną. Zaobserwujemy jednak dużą dynamikę w pogodzie, która ma być spowodowana aktywnym wzorem zachodnim. Wstępnie do 22 października, średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie około 1,22°C powyżej normy, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020. Będą jednak miejsca z temperaturą 2°C powyżej normy. Prognozy monitorujemy i o wszelkich zmianach, poinformujemy Was na łamach naszego portalu, ale wygląda na to, że październik po chłodnym wrześniu okaże się ciepły.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. 25°C w Polsce, potem gwałtownie wkroczą przymrozki. Wzrośnie dynamika w pogodzie, możliwe częstsze opady, silny wiatr i burze”
Możliwość komentowania została wyłączona.