Niszcząca wichura ponad 130 km/h. Do tego burze i ulewy. Uderzenie wiatru również w Polsce

Nie ma spokoju w pogodzie w północno zachodniej Europie. Do kontynentu zbliża się kolejna silna wichura. Niesie ze sobą wiatr wiejący z prędkością ponad 100 km/h. Lokalnie wichura osiąga na otwartym morzu prędkość wiatru przekraczającą nawet 150 km/h. Zobaczmy gdzie i kiedy pogoda załamie się najmocniej. We wpisie sprawdzę również co czeka nas w pogodzie nad Polską w najbliższych dniach.

Głębokie niże. Silna wichura blisko Europy

Spójrzmy jak sytuacja wyglądał minionej nocy. Poniżej mapa z siłą wiatru oraz naniesionymi ośrodkami barycznymi.

Silna wichura blisko Europy
Wichura blisko Europy

Widać tu jak na zachód od kontynentu przemieszczają się kolejne, głęboki niże baryczne. Cyklony te przyczyniają się do bardzo słabej pogody w pasie od Wysp Brytyjskich po zachodnie wybrzeża Skandynawii. Ciśnienie w centrum niżów spada w okolice 980 hPa. Nie są to może wartości rzucające na kolana, jednak wystarczą by w obrębie niżów dochodziło do bardzo dużego gradientu barycznego. Mocno wieje w południowych regionach niżu. Wichura ta już jutro uderzy w Wyspy Brytyjskie.

Wichura uderzy w Wyspy Brytyjskie

Bardzo silna wichura uderzy prawdopodobnie w niedzielę w Wyspy Brytyjskie. Najsilniejszego wiatru spodziewamy się w na zachodzie Wysp. W Irlandii siła wiatru znacznie przekraczać może 100 km/h. Na terenach nadmorskich wiać może jeszcze mocniej. Na otwartym morzu wichura sięgać będzie okolic 130 km/h. Jednak tak silny wiatr nie dotyczy lądu i terenów zamieszkałych przez ludzi. Zobacz również: Silny mróz i atak zimy w USA

Silna wichura nad Wyspami Brytyjskimi
Silna wichura uderzy w Wyspy Brytyjskie na koniec weekendu

Praktycznie cały przyszły tydzień to bardzo dynamiczna aura w regionie Wysp Brytyjskich. W region docierały będą kolejne głębokie cyklony przynosząc silny wiatr, ale nie tylko. Głębokie niże atlantyckie przynoszą załamanie pogody również w innym aspekcie. Podczas gdy w naszym regionie kontynentu pogoda jest raczej dobra i stabilna (choć nie dziś), tak mieszkańcy Wysp zmagają się z intensywnymi opadami deszczu, pojawiają się nawet burze. Z kolei w Norwegii wiele wskazuje na możliwy atak zimy . Deszcz na północy Skandynawii przejdzie w deszcz ze śniegiem, a później w intensywne opady śniegu. Weekend może przynieść solidną śnieżycę na północy Norwegii, Szwecji, czy Finlandii.

Czy niże atlantyckie wpłyną na pogodę w Polsce

To, że pogoda na zachodzie Europy jest dynamiczna jest ciekawe. Jednak zdaję sobie sprawę, że kolejna wichura w Wielkiej Brytanii nie spędza Wam snu z powiek. Dlatego zajmijmy się tym, co pewnie snu z powiek również Wam nie spędza, jednak interesuje Was trochę bardziej. Otóż sprawdźmy co czeka nas w pogodzie w Polsce w najbliższych dniach.

Mocniej powieje w Polsce
Może nie wichura, ale silniejszy wiatr w Polsce

Dynamiczniejsza pogoda pojawi się w Polsce w sobotę. W skutek zwiększającego się gradientu barycznego, sobota 15 października przyniesie wiatr, który w górach wiać może z prędkością przekraczającą nawet 100 km/h. Na nizinach oczywiście tak mocno wiać nie będzie. Nie grozi nam wichura, a porywy wiatru w sobotę sięgać na nizinach będą do około 60-70 km/h. Kolejne dni przyszłego tygodnia nie będą przynosiły nam jakiejś bardzo dynamicznej pogody. Jednak w prognozach na przyszły weekend widać bardzo ciekawą rzecz.

Możliwa wichura w przyszły weekend
Wichura możliwa w kraju na koniec października

Otóż obecne wyliczenie modeli wskazują, że niż przemieszczał będzie się nad Bałtykiem. Po jego południowej stronie dojdzie do znacznie zwiększonego gradientu barycznego. W związku z tym, jeśli wyliczenia modeli się sprawdzą, w przyszły weekend czeka nas prawdopodobnie wichura. Wiatr przekraczałby na nizinach 90 km/h. W górach z pewnością wiałoby dużo mocniej. To oczywiście jeszcze dość odległy termin w prognozach. Jednak dzięki nam w tyle głowy można zachować sobie, że w prognozach pogody pojawia się scenariusz z silnym wiatrem na przyszły weekend.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie