Mróz do -12, śnieżyca i atak zimy w październiku. Scenariusz pogodowy realny w Polsce?

Aktualne prognozy pogodowe mówią dość jednoznacznie, że atak zimy, czy silny mróz nam w Polsce w tym miesiącu nie grozi. Najnowsze dane modeli pogodowych przejrzymy na koniec wpisu. Teraz chciałbym przenieść nas na granicę USA i Kanady, gdzie panuje coraz silniejszy mróz, a atak zimy przynosi silną śnieżycę.

Mróz i atak zimy w Ameryce Północnej

Zgodnie z prognozami w Ameryce Północnej mieszkańcy terenów na granicy USA i Kanady czekają na atak zimy. Wszystko przez nagły spływ chłodu z północy.

Atak zimy i silny mróz w Ameryce
Atak zimy w Ameryce

Do bardzo ciekawej sytuacji pogodowej dojdzie w weekend w Ameryce Północnej. Podczas gdy na granicy USA i Kanady mróz sięgał będzie -12 stopni, na południu USA nadal panował będzie upał ponad 30 stopni Celsjusza. Mieszkańcy południowej Kanady i północnych stanów środkowego pasa Stanów Zjednoczonych przygotować muszą się na silne śnieżyce i duże spadki temperatury. Śniegu w regionie spadnie dużo, a atak zimy może przynieść spore utrudnienia, a nawet paraliż komunikacyjny.

Atak zimy. Silne śnieżyce na granicy USA i Kanady
Atak zimy. Duże prawdopodobieństwo opadów śniegu

Powyżej mapa prawdopodobieństwa opadów śniegu. Widać, że we wspomnianym regionie śnieg spadnie z prawdopodobieństwem niemal 100%. Nie są to więc „wymysły” modeli numerycznych, a realny atak zimy z silnymi śnieżycami i dużymi spadkami temperatury. Przed mieszkańcami regionu trudny czas w pogodzie.

Atak zimy w Europie tylko na krańcach północnych

Podczas gdy większość Europy pozostaje pod wpływem ciepłych mas powietrza, nie wszędzie jesień przynosi wysokie temperatury powietrza. Północą kontynentu raz po raz przetaczają się niże atlantyckie. W związku z tym pogoda na północy Europy jest dynamiczna. Jednak niże to nie tylko dynamika w pogodzie. Ściągają one nad Skandynawię, czy północno zachodnią Rosję chłodne masy powietrza. Deszcz coraz częściej w regionie przechodzi w deszcz ze śniegiem. Weekend przyniesie prawdopodobnie atak zimy również w tym regionie.

Atak zimy na północy Europy
Atak zimy na północy Europy

Widać, że prawdopodobieństwo opadów śniegu na północy Europy wzrastać będzie z każdym kolejnych dniem października. Podczas gdy choćby u nas jesień upływa bardzo przyjaźnie, na północy kontynentu w drugiej połowie miesiąca warunki pogodowe zaczną przypominać bardziej zimowe niż letnie.

Jaka pogoda w Polsce? Czy zima zacznie pukać do naszego kraju?

Prognozę pogody na zimę 2022/2023 znajdziecie tutaj. Zobaczmy jednak czy zima „pokaże” się w regionie jeszcze w tym miesiącu. Weekend i przyszły tydzień przyniesie nam wzrost dynamiki w pogodzie w regionie. Wyż, który od wielu dni „chroni” nas przed gorszą aurą nieco odpuści. Antycyklon osłabnie i wycofa się na wschód. W związku z tym zrobi się miejsce na silniejsze wtargnięcie niżów atlantyckich w nasz region.

Atak zimy w regionie nam nie grozi

Powyżej animacja przepływu mas powietrza na najbliższe kilkanaście dni. W przyszłym tygodniu zamiast zimy będziemy mieli napływ jeszcze cieplejszych mas powietrza z południa kontynentu. Słupki rtęci w Polsce południowej przekraczać będą 18, lokalnie 20 stopni. Spływ chłodu na powyższych mapach widać na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca. W tym okresie lokalnie wrócą do nas przymrozki. Możliwe, że górach pojawią się opady śniegu. Jednak z pewnością nie grozi nam atak zimy porównywalny do tego z Ameryki lub północy Europy. Dlatego też zimy możemy na ten moment wypatrywać w prognozach pogody długoterminowej. W tym czasie pozostaje nam cieszyć się bardzo ciepłą jesienią.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie