Pogoda na 15 października 2022. Zatoka niżowa coraz bliżej. Pojawią się opady deszczu, silniejszy wiatr w Polsce

Po wielu dniach podczas których w kraju mieliśmy przewagę słońca, pogoda na 15 października przyniesie więcej zachmurzenia i opady w części Polski. Na wschód od kraju wciąż znajduje się ośrodek wysokiego ciśnienia. Jednak antycyklon słabnie oddalając się jednocześnie na wschód. Spójrzmy na mapę baryczną.

Pogoda na 15 października. Zatoka niżowa coraz bliżej Polski
Pogoda na 15 października. Zatoka niżowa coraz bliżej Polski

Na północnym zachodzie kontynentu obserwujemy coraz głębszy ośrodek niskiego ciśnienia. Zatoka niżowa związana z tym ośrodkiem coraz śmielej kieruje się na wschód, między innymi wpływając na pogodę w Europie Centralnej. W regionie Wysp Brytyjskich dziś mamy do czynienia z silnym załamaniem pogody. Opady deszczu pojawią się również w Danii, krajach Beneluksu, czy w Niemczech. Pogorszenie aury nie ominie w sobotę również Polski, jednak zaznaczę, że nie będzie dotyczyć całego kraju. Zobacz również: Niespodziewany atak zimy. Silny mróz i śnieżyca

Pogoda na 15 października 2022. Wzrastające zachmurzenie od zachodu

Zatoka niżowa przyniesie wzrost zachmurzenia oraz zwiększony gradient baryczny. Przed południem na wschodzie kraju możliwe są mgły. Na zachodzie zaś już w godzinach nocnych wzrośnie zachmurzenie i pojawia się opadu. Deszcz w regionach zachodnich padał będzie od samego rana.

Opady deszczu w sobotę w Polsce
Opady deszczu od rana w Polsce Źródło kachelmannwetter.com

Mocniej popadać może w Niemczech, czy w Czechach. W naszym kraju, na zachodzie opady będą występować, jednak nie powinny być specjalnie silne. Będą to raczej opady przelotne, lokalne i krótkotrwałe. W godzinach popołudniowych zachmurzenie dotrze również do dzielnic centralnych Polski. Wraz z przesuwaniem się strefy opadów na wschód, deszcz będzie coraz słabszy, zanikający. Na wschodzie kraju pogoda na 15 października nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Po porannych mgłach znów wyjdzie słońce. Mieszkańców wschodu czeka dość miły, pogodny dzień.

Silny wiatr dziś w Polsce
Silny wiatr w Polsce 15 października 2022

Pogoda na 15 października przyniesie silniejszy wiatr w Polsce. Modele są rozbieżne w swych wyliczeniach. Pewnym jest jednak, że w sobotę wzrośnie gradient ciśnienia i wiatr pojawi się w kraju. Najsilniejszych porywów wiatru (wg. niemieckiego modelu ICON do 100 km/h) spodziewamy się oczywiście w górach. Prawdopodobnie pojawi się wiatr halny. Na obszarach nizinnych w sobotę wiatr wiać może z prędkością do 60-70 km/h. Będzie to wiatr ciepły, wiejący z kierunków południowych.

Ciepły dzień w Polsce

Teraz o tej lepszej stronie pogody na sobotę. Otóż do kraju z południa napływają ciepłe masy powietrza. Oczywiście znajdzie to odzwierciedlenie w temperaturze powietrza nad Polską.

Pogoda na 15 października. Temperatury w Polsce
Pogoda na 15 października. Temperatury w Polsce

W całym kraju termometry pokażą dziś powyżej 15 stopni. Oczywiście nie dotyczy to wyższych partii gór, gdzie będzie nieco chłodniej oraz północy, gdzie na temperaturę mocno wpłynie zachmurzenie. Na nizinach czeka nas jednak bardzo ciepły dzień. Najwyższych temperatur spodziewamy się we wschodniej połowie kraju, gdzie nie dotrze zachmurzenie i przelotne opady. Na wschodzie i w centrum Polski termometry wskazywać mogą dziś do nawet 19 stopni Celsjusza. Najchłodniej na północy kraju, gdzie zalegające od rana zachmurzenie nie pozwoli na operację słoneczną. Na północy kraju zaledwie 12-14 stopni Celsjusza. Widać, że pogoda na 15 października będzie w Polsce zróżnicowana. Jednak zachęcam do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie wiemy ile jeszcze pogoda obdarzać będzie nas tak wysokimi temperaturami. Mamy w końcu już połowę września.