Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Większe opady śniegu możliwe, prawdopodobny mróz dwucyfrowy. Okresami wpływ zachodniej cyrkulacji strefowej w Polsce

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Zdarzyć mogą się okresowe ataki zimy, prawdopodobny mróz dwucyfrowy. Zaznaczy się okresami wpływ zachodniej cyrkulacji strefowej i zgniłe wyże baryczne.

Pogoda długoterminowa. IMGW widzi miesiąc w normie temperaturowej, ilość opadów w normie i powyżej normy

Według specjalistów z IMGW. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych na południowo wschodnim obszarze kraju oraz na północy będzie się kształtować w zakresie normy wieloletniej, natomiast w pozostałej części – powyżej normy.

Prognoza miesięcznej średniej temperatury powietrza i opadów na grudzień 2022 według IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Większe opady śniegu możliwe, prawdopodobny mróz dwucyfrowy. Okresami wpływ zachodniej cyrkulacji strefowej
Temperatura w normie i opady powyżej normy

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2022 r.

pogoda długoterminowa. IMGW opady powyżej normy
Prognozowany zakres temperatury i opadów na grudzień od IMGW

Pogoda długoterminowa. Powyżej normy wieloletniej temperatura

Nieco inaczej widzi to model CFS, który prognozuje w skali miesięcznej grudzień 2022 powyżej średniej klimatologicznej, jeśli chodzi o temperaturę. Natomiast pokrywa śnieżna najczęściej zalegać ma górach i na obszarach podgórskich. Pomimo tego, że CFS daje nam sygnał, który sugeruje miesiąc ciepły, to poszczególne tygodnie będą charakteryzować się ujemnymi odchyleniami od średniej wieloletniej. Mogą zdarzyć się epizody z atakami zimy na nizinach. Szczególnie w sytuacji podejścia niżów śródziemnomorskich.

Jeśli weźmiemy pod uwagę prognozy modelu CFS, to ostatni miesiąc 2022 roku na obszarze Polski okaże okazać się w skali miesięcznej ciepły. Klimatyczny model prognozuje, że będzie to miesiąc z temperaturą powyżej normy. Podkreślamy, że są to wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia 1984-2009. Jednak wysoka temperatura może się utrzymać 40-70% czasu, wskazując na napływ dość ciepłych mas powietrza jak na grudzień. Całkiem inaczej widzi to model CanSIPS, który pokazuje nam średnią miesięczną temperaturę w normie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na grudzień 2022 według modelu CFSv2

CFS ciepły na grudzień 2022, ale nie musi się sprawdzić
Pogoda długoterminowa. Temperatura w normie wieloletniej

Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że w chłodniejszych masach powietrza okresami pojawią się opady śniegu i mieszane. Nie można wykluczyć, że zdarzą się także ataki zimy związane z wkroczeniem aktywnych ośrodków niżowych z południa o rodowodzie śródziemnomorskim. Z uwagi na odległy termin, należy śledzić prognozy pogody codziennie.

Orientacyjna prognoza pola ciśnienia na grudzień 2022 według modelu CanSIPS

może zaznaczyć się pole niżowe
Wpływ niżów z południa okresami w Polsce

Będą zgniłe wyże nad Polską

Jest ryzyko, że w grudniu 2022 czekają nas dynamiczne warunki pogodowe. Przemieszczanie się wirów niżowych może być częstsze, niż w latach ubiegłych. Wyliczenia różnych ośrodków wskazują, że na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego, panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, skutkując wystąpieniem dynamicznych warunków pogodowych. Niejednokrotnie pojawią się zgniłe wyże, co spowoduje utrzymywanie się podinwersyjnych chmur typu stratus oraz stratocumulus. Mogą pojawiać się mgły, również marznące i osadzające szadź przy ujemnych temperaturach. Dni z pogodnym niebem w wielu regionach Polski ma być niewiele. Najwięcej okresów z pogodnym niebem spodziewamy się w szczytowych partiach gór, gdzie możliwe są okresy z zaleganiem morza mgieł pod warstwami inwersji.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia na grudzień 2022 według modelu CanSIPS pokazuje nam zbliżone wartości do normy z okresu referencyjnego 1981-2010

IMGW i CanSIPS w normie
CanSIPS zbliżony z prognozami do IMGW

Najwięcej opadów widzi większość modeli na południu

Nie idzie wykluczyć, że grudniu 2022 ilość opadów kształtować będzie się w górnym zakresie normy wieloletniej, bądź nieco powyżej średniej klimatologicznej. Przeważnie docierać będą do nas ośrodki niżowe znad Atlantyku, a w sprzyjających warunkach również z południa, za które odpowiedzialna może być cyrkulacja południkowa. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy anomalii opadów nie są mocno stroną modeli klimatycznych. Zatem trend może jeszcze ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu numerycznego.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana anomalia opadów na grudzień 2022 według modelu CanSIPS

pogoda długoterminowa. ilość opadów w normie i powyżej
Pogoda długoterminowa. Ilość opadów w normie i powyżej normy

Pomimo półrocza chłodnego nie można wykluczyć jednostkowych przypadków burz. Szczególnie adwekcyjnych za głównymi frontami, jak i też w obrębie aktywnych stref o charakterze chłodnym i okluzji. W grudniu najwięcej burz może pojawić się na północy. Ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego. Będą pojawiać się czasem głębsze cyklony związane z cyrkulacją zachodnią, które przyniosą silny wiatr i większe opady. Możliwe są niszczące wichury. Wiele jednak będzie zależeć od położenia prądu strumieniowego, który prowadzi w wielu sytuacjach do rozwoju układów niżowych. Może pojawić się także silniejszy wiatr. Najbardziej niebezpieczny w górach oraz nad morzem. Jednak również w innych regionach prawdopodobne są szkody wiatrowe przy dużej różnicy ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji.

Fanipogody.pl