Załamanie pogody przesuwać ma się na południe Polski. Lokalne mgły i możliwe słabe burze

Załamanie pogody zacznie postępować w nocy z poniedziałku na wtorek. Miejscami mgły, ale także burze w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego w Polsce.

Załamanie pogody w kolejnych dniach. Noc z poniedziałku na wtorek z dużą zmiana pogody od dzielnic północnych

Już jutro od północy, po przejściu chłodnego frontu postępować będzie duże ochłodzenie spowodowane spływem powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Tylko we wtorek na południu kraju będą jeszcze wysokie temperatury jak na październik, gdzie zaznaczy się cieplejsza masa z południa. W wyniku napływu chłodnego powietrza z północy temperatura w połowie tygodnia może spadać nocą w okolice zera stopni. Miejscami nawet do ujemnych wartości w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień na południu i wschodzie. Wyraźnie wzrastać będzie prędkość i porywistość wiatru z kierunków północnych. Więcej o zmianie pogody piszemy, w naszej najnowszej pogodzie długoterminowej na 16 dni.

Załamanie pogody przed nami. Prognozowana anomalia temperatury na 18 października, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GEPS

Załamanie pogody przesuwać ma się na południe Polski. Lokalne mgły i możliwe słabe burze
Wysoka anomalia w Polsce, ale załamanie pogody przed nami

Ochłodzenie nie będzie długotrwałe, lecz dotkliwe w całym kraju

Należy podkreślić, że tak duże zmiany będą związane przebudową pola ciśnienia i geopotencjału. Modele z różnych ośrodków meteorologicznych pokazują wyraźnie, że w okolicach przyszłego weekendu możliwe jest większe ocieplenie. Jednak jego skala będzie mniejsza od obecnego, które już dobiega końca. Klin w polu geopotencjału znad Atlantyku sięga niemal bieguna północnego a głębokie meandry zatok niżowych zbliżają się do szerokości podzwrotnikowych.

Poniedziałek przyniósł na ogól zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy okresami duże. Nad morzem oraz na Warmii zaobserwowano słabe opady deszczu. Przed południem liczne mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 100 metrów. Szczególnie w północnej części kraju. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 16°C na północnym wschodzie do 21°C w centrum i 25°C na południowym zachodzie. Wiatr był na ogół słaby i umiarkowany, na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na północnym zachodzie i północy przewage zachmurzenia dużego i opady deszczu, postępujące od Pomorza Zachodniego w głąb kraju. Lokalnie możliwe słabe i rozproszone burze. Natomiast w pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. W kotlinach sudeckich miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 9°C na południu do 14°C nad morzem, chłodniej w dolinach górskich, od 4°C do 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo na Przedgórzu Sudeckim oraz w Sudetach w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych i zachodnich.Postępować ma załamanie pogody na południowy – wschód stopniowo.

Załamanie pogody postępujące w nocy od dzielnic północnych. Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem, 18 października 2022 w Polsce

Załamanie pogody w kraju

Fanipogody.pl