Pogoda. Poniedziałek, 17 października 2022 okaże się najcieplejszym dniem w tym miesiącu. Może zdarzyć się dzień gorący na południowym zachodzie naszego kraju. Prawdopodobny dzień gorący, czyli 25 °C w klatce meteorologicznej i profesjonalnych osłonach radiacyjnych. Co należy podkreślić, to będzie ostatni tak ciepły dzień w tym roku na obszarze Polski. Sprawdzamy, czy zagrożony jest rekord Polski z 1966 roku dla października.
Poniedziałek najcieplejszym dniem w październiku 2022 roku
Wygląda na to, że najcieplejszy dzień w 10 miesiącu roku, wystąpi już dziś. Już końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła w Polsce wysokie temperatury. Było to spowodowane napływem coraz cieplejszego powietrza z południowego – zachodu. Już w niedzielę na stacji IMGW w Legnicy, zmierzono w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów aż 22,4 °C. W tym samym czasie najchłodniej było na północy. Najniższą wartość zmierzono na stacji pierwszego rzędu w Elblągu, gdzie zanotowano zaledwie 15,4 °C. Latem przy takiej adwekcji z południa panowałby w naszym kraju upał, ale w październiku Słońce operuje zdecydowanie słabiej i krócej. Półkula północna o tej porze się wychładza, natomiast południowa nagrzewa.
Pogoda. Zanotowana maksymalna temperatura powietrza, 16 października 8:00-20:00 na stacjach IMGW-PIB
Pogoda zaskakuje za sprawą intensywnej adwekcji bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu
Tak wysokie temperatury w drugiej połowie października, to zasługa adwekcji bardzo ciepłego powietrza z południowego – zachodu. Nad Europą Wschodnią znajduje się wyż, natomiast nad zachodnią i północno – zachodnią częścią Starego Kontynentu ośrodki niżowe z rodowodem atlantyckim. Taka konfiguracja pola ciśnienia, prowadzi do napływu bardzo ciepłego powietrza. W środkowej i górnej troposferze dominuje układ omega. Na mapach synoptycznych IMGW oznaczone jako PPmc, czyli polarno morskie ciepłe. Obszarem źródłowym masy są rejony Morza Śródziemnego oraz Azorów. Późne babie lato potrwa do wtorku w naszej części Starego Kontynentu. Od środy ochłodzi się gwałtownie w całym kraju, lecz z prognoz średnio i długoterminowych wynika, że w okolicach 23 października 2022 powinny powrócić wyższe wartości na termometrach. Więcej o trendzie na przełom miesięcy w pogodzie długoterminowej na 16 dni.
Prognoza pola geopotencjału na 17 października, 12Z według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych
Nowego rekordu temperatury w Polsce nie będzie za październik
W poniedziałek, 17 października, na obszarze województw zachodnich, południowych, środkowych, wschodnich i częściowo północnych naszego kraju zaznaczy się krótkotrwały, lecz bardzo intensywny jak na październik napływ powietrza z południowego – zachodu. W obszarze prognozowanych licznych rozpogodzeń, przyniesie najwyższe wzrosty temperatury maksymalnej zmierzone w klatkach meteorologicznych na 2 metrach do 22 °C/24 °C, a lokalne nie można wykluczyć na południowym – zachodzie i częściowo na zachodzie nawet 25 °C. Zatem będzie to dolny próg dnia gorącego. Najwyższych wartości spodziewamy się na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Nie będzie jednak zagrożony rekord Polski z 4 października 1966. Wtedy to na stacji pomiarowej IMGW odnotowano aż 28,9 °C. Wówczas posypały się rekordy stacji w innych częściach naszego kraju. W Sulęcinie zmierzono tego samego dnia 28,8 °C. Natomiast w Gorzowie Wielkopolskim 28,7 °C, w Słubicach przy niemieckiej granicy niewiele mniej, bo aż 28,6 °C w klatce meteorologicznej. W Bydgoszczy odnotowano wtedy 28,4 °C.
Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 17 października, 15Z według modelu ICON
Pogoda przyniesie podział na chłodniejszą północ i cieplejsze południe Polski
Należy jednak podkreślić, że bardzo ciepłe powietrze, nie będzie obecne w kolejnych godzinach nad samymi krańcami północnymi, jak i też na północnym – wschodzie. O poranku obserwujemy na tym obszarze rozpraszające się lokalnie niskie chmury typu stratus i mgły ograniczające w znacznym stopniu widzialność do 100-300 metrów. Z biegiem godzin poprawiać ma się wyraźnie widzialność, pojawią się przejaśnienia. Na termometrach w północnej części Polski zobaczymy zaledwie 15 °C/18 °C, ale miejscami na północnym – zachodzie, na skutek spadku wilgotności masy powietrza, pojawią się w wielu regionach rozpogodzenia. Szczególnie na Pomorzu Zachodnim temperatura może przekroczyć 20 °C.
Modele pogodowe prognozują, że już w godzinach nocnych w poniedziałek oraz we wtorek nad ranem od rejonów północno – zachodnich i północnych dalej na południe, nad województwa zachodnie, środkowe i wschodnie. Obserwowane będzie istotne pogorszenie warunków pogodowych, za które odpowiedzialna będzie strefa aktywnego frontu chłodnego. Przejście frontu objawi się wymianą masy powietrza, wzrostem zachmurzenia, zmianą kierunku i nasileniem się prędkości wiatru, miejscami zaznaczą się również opady deszczu. Wystąpią opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, nie można wykluczyć wykluczyć rozproszonych burz. Co więcej znad północno – zachodniej Europy spływać zacznie znacznie chłodniejsza masa powietrza. W środę, w wielu regionach wystąpią rozproszone opady konwekcyjne w wielu regionach za głównym frontem w świeżej masie. Nie można wykluczyć burz adwekcyjnych. Wkrótce podamy więcej informacji na łamach naszego portalu.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda. Poniedziałek okaże się najcieplejszym dniem w tym miesiącu. Możliwy dzień gorący, czyli 25 °C. Czy zagrożony będzie rekord Polski?”
Możliwość komentowania została wyłączona.