Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 17 sierpnia 2022. Upał nie odpuści. Burze znów będą groźne

Pogoda na 17 sierpnia 2022. Upał i burze w Polsce

Ostatnie dni nad Polską są do siebie łudząco podobne jeśli chodzi o pogodę. Podczas gdy poranek przynosi zachmurzenie na wschodzie, na zachodzie i w centrum kraju od rana świeci słońce. Wschód to mnóstwo wilgoci, wręcz lokalnie mglista pogoda. Na zachodzie nic z tych rzeczy o porankach nie występuje. Pogoda na 17 sierpnia nie przynosi większych zmian.

Pogoda na 17 sierpnia. Sytucja synoptyczna
Pogoda na 17 sierpnia 2022. Sytuacja synoptyczna

Wciąż jesteśmy pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia. Wilgoć nad Polską Wschodnią napływa wraz z powietrzem znad Morza Czarnego. Na zachód kraju z kolei napływa powietrze zwrotnikowe z południa kontynentu. W związku z tym środa znów przyniesie wysokie temperatury w kraju. Czytaj również: Potężny upał w Europie. Falę upałów zakończą nawałnice

Pogoda na 17 sierpnia. Znów upał nad Polską

Dzisiejszy dzień to znów bardzo wysokiego temperatury w kraju. Na zachodzie Polski upał może być silny. Słupki rtęci w regionach zachodnich wzrosną do nawet 34 stopni Celsjusza.

Upał nad Polską w środę
Upał nad Polską w środę 17 sierpnia

Dziś zdecydowanie najcieplej na zachodzie kraju. W całej zachodniej połówce Polski będzie ponad 32 stopni Celsjusza. Lokalnie słupki rtęci powędrują w okolice 34-35 stopni Celsjusza. W pasie centralnym kraju od 28 do 31 stopni powyżej zera. Najchłodniej na wschodzie, gdzie termometry pokazywały będą w okolicach 24-25 kresek powyżej zera. Wszystko przez zachmurzenie, które kolejny dzień zalega od rana blokując dopływ promieni słonecznych do dolnych partii troposfery. Jednak nie przeszkodzi to w rozwoju burz również na wschodzie. Pogoda na 17 sierpnia znów będzie lokalnie groźna.

Burze i silny deszcz w wielu miejscach kraju

W związku z napływem do kraju gorących, wilgotnych mas powietrza, w Polsce znów pojawią się dziś burze. Pogoda na 17 sierpnia przyniesie dziś groźne zjawiska na obszarach analogicznych jak wczorajsze.

Mapa ostrzeżeń przed burzami na środę 17 sierpnia
Burze w Polsce 17 sierpnia 2022. Mapa ostrzeżeń IMGW

Burze dziś nie powinny mieć niszczącego charakteru. Jednak podobnie jak w poprzednich dniach lokalnie mogą to być zjawiska bardzo groźne. Nad krajem zalega bardzo wilgotna mas powietrza. Wodność troposfery sięga 35-40 mm. Dlatego też dzisiejsze burze będą bardzo wydajne opadowo. Lokalnie może spaść kilkadziesiąt mm deszczu na metr kwadratowy. Jednak tak silne ulewy powinny mieć dziś charakter wyłącznie lokalny. Najsilniejszych burz spodziewamy się na południowym wschodzie oraz północy Polski. Jednak burze pojawiały będą się dziś również w pasie od lubelskiego, przez centrum po zachód kraju. Ponieważ wartości CAPE będą umiarkowane i wysokie, burze dziś mogą być dość aktywne elektrycznie. Położenie burz śledzić możecie w naszej zakładce radarowej.

Wiatr odczuwalny dziś będzie na północy Polski. W tych regionach porywy wiatru sięgać mogą 30-40 km/h. Oczywiście podczas przechodzenia burz wiatr będzie zdecydowanie silniejszy. Podczas gdy na południu Polski będzie praktycznie bezwietrze, tak podczas przechodzenia burz porywy wiatru sięgać mogą 80 km/h. Ciśnienie atmosferyczne minimalnie rośnie. Podczas gdy o poranku barometry wskazywały 1010 hPa, tak po południu i wieczorem może to być do 1015 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk