11 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 17 stycznia 2021. Mróz poniżej -15 stopni, mniej opadów śniegu w Polsce i więcej pogodnego nieba

Dziś cała Polska znajdzie się pod wpływem wyżu “CHANA” z centrum nad Kaliningradem oraz Mazurami. Ciśnienie będzie rosnąć. Z północy i północnego-wschodu napływać będzie mroźne powietrze arktyczne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.01.2021, 12 UTC

W najniższej warstwie troposfery, która ma wpływ na temperaturę przy ziemi (950 hPa) napływa do Polski powietrze znad Rosji. Na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) masa spływa do nas znad Grenlandii. Nieco inaczej sytuacja wygląda na powierzchni izobarycznej 700 hPa (3000 m.n.p.g), a wszystko to obrazuje trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 17.01.2021, 12 UTC ukazująca jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do stolicy Polski.

W niedzielę zachmurzenie małe na północy, centrum oraz północnym-wschodzie. Od północy i północnego-wschodu postępuje wyraźne obszar rozpogodzeń związany z napływem coraz suchszego powietrza arktycznego. Największe zachmurzenie będzie na Ziemi Łódzkiej, Kielecczyźnie oraz częściowo na obszarze woj. lubelskiego. Chmur nie zabraknie też na Podkarpaciu. Gdzieniegdzie z chmur niskich możliwe są opady niewielkiego śniegu. Przy bezchmurnym niebie zaobserwujemy opad diamentowego pyłu, co nie jest częste w naszych szerokościach geograficznych.

Prognoza zachmurzenia oraz obszar wystąpienia przelotnych opadów śniegu.

Utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód oraz częściowo północ. Najniższa temperatura będzie na Mazurach oraz Suwalszczyźnie, jak i też na Mazowszu, Lubelszczyźnie. Temperatura wyniesie od -17°C na północnym-wschodzie do -4°C nad polskim morzem oraz krańcach zachodnich. W centrum oraz na południu i wschodzie od -15°C do -9°C.

Miejscami wartości mogą niższe, niż prognozują to synoptycy IMGW-PIB. Dotyczy to zwłaszcza północno-wschodniej części Polski.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza 17 stycznia 2021 na obszarze Polski.

Wiatr ma być słaby do 20 km/h ze zmiennych kierunków potęgujący odczucie chłodu.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów i chmur