Pogoda na 18 maja 2020 dla Polski. Deszcz na północy, centrum i wschodzie. Burze nie wystąpią

W poniedziałek na północy kraju oddziaływać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Morza Białego. Południowa część Polski będzie pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Atlantyku aż po wschód Europy. Na wschodzie i północy zalegać ma chłodniejsze powietrze. Na pozostałym obszarze zalegać ma cieplejsza masa.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.05.2020, 12 UTC

W dzień na północy oraz w centrum zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże, a nawet miejscami i okresowo całkowite. Wystąpią przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe oraz umiarkowane. Najchłodniej na Pomorzu, gdzie termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od 11°C do 12°C. Zbliżone wartości są prognozowane dla Suwalszczyzny. Na południu i południowym-zachodzie do 20-21°C.

Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, w północnej połowie kraju w porywach do 55 km/h, nad morzem okresami dość silny, początkowo w porywach do 60 km/h, zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 65 km/h – informuje Michał Ogrodnik z IMGW-PIB.

Prognozowane, zachmurzenie i obszar opadów deszczu