Pogoda na 18 sierpnia. Chwila spokoju, ale nadciąga załamanie pogody

Ostatnie dni upłynęły w Polsce pod znakiem burzowej pogody. Niesłuszne są pojawiające się na wszystkich stronach pogodowych w sieci komentarze o tym, że portale „straszą burzami dla klików”. Burze w ostatnich dniach nad Polską występowały i lokalnie były to zjawiska bardzo groźne. Pogoda na 18 sierpnia przyniesie chwilowe uspokojenie. Dziś burze w Polsce będzie mniej, jednak będą w kraju miejsca gdzie zagrzmi. Na początek jednak przyjrzyjmy się sytuacji barycznej w regionie.

Sytuacja baryczna w regionie na 18 sierpnia 2022
Pogoda na 18 sierpnia . Sytuacja baryczna

Pozostajemy pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Jednak coraz bliżej zachodnich granic Polski znajduje się front atmosferyczny wraz z przedfrontową strefą zbieżności wiatru. Front przyniesie dziś dynamiczną aurę u naszych zachodnich sąsiadów. Od jutra załamanie pogody nadciągnie do Polski. Bardzo głęboki niż atlantycki obserwujemy na krańcach Europy północno zachodniej. Tam też pojawią się rzadkie w sezonie wichury. To nas jednak nie dotyczy. Zobaczmy co przyniesie nam pogoda na 18 sierpnia w Polsce.

Kulminacja upału w Polsce

Na dziś i jutro prognozowany jest najsilniejszy upał trwającej fali upałów w regionie. Sprawdźmy prognozę temperatury dla Polski na czwartek 18 sierpnia.

Pogoda na 18 sierpnia. Kulminacja upału w Polsce
Pogoda na 18 sierpnia. Kulminacja upału

Co prawda modele numeryczne jeszcze kilka aktualizacji temu widziały w czwartek i piątek upał na poziomie 37-38 stopni, ale dziś w kraju i tak będzie bardzo ciepło. Na zachodzie kraju słupki rtęci wzrosną do 35, lokalnie 36 stopni Celsjusza. To już upał bardzo duży, mogący przynosić uszczerbek na zdrowiu. Dlatego apelujemy o spożywanie dużej ilości wody i unikanie przebywania na otwartym słońcu w godzinach od 10 do 17. Pogoda na 18 sierpnia przyniesie upał w całym kraju. Podczas gdy w ostatnich dniach chłodniej było we wschodniej połowie kraju, tak w czwartek nawet na krańcach wschodnich termometry pokażą do 31 stopni Celsjusza. Do tego czeka nas kolejna tropikalna noc z temperaturami powyżej 20 stopni. Upragnione ochłodzenie nadejdzie w piątek wraz z załamaniem pogody. To jednak dopiero jutro.

Pogoda na 18 sierpnia. Burze na znacznie mniejszym obszarze kraju

Burze to zjawisko lokalne, lecz w ostatnich dniach pojawiały się w wielu regionach Polski. Dzisiejszy dzień przyniesie uspokojenie w pogodzie. Zagrzmieć może w godzinach popołudniowych i wieczornych na zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze Polski czeka nas spokojna i słoneczna aura. Poniżej prognoza opadów na dzisiejsze popołudnie i wieczór.

Pogoda na 18 sierpnia. Prognoza zachmurzenia i opadów
Prognoza opadów na czwartkowy wieczór

Widać tu chmury burzowe, które nadciągały będą znad Niemiec. To, czy burze dotrą do Polski na ten moment nie jest pewne. Jednak prawdopodobieństwo występowania burz na zachodzie będzie rosło z każdą godziną dzisiejszego dnia. W razie potrzeby będziemy Was oczywiście ostrzegali przed burzami na zachodzie. Wraz ze zbliżaniem się frontu do Polski rósł będzie gradient ciśnienia. W związku z tym czwartek przyniesie już odczuwalne porywy wiatru również na terenach, na których nie występują burze. Wiatr w czwartek osiągać może prędkość do 50 km/h. Ponieważ znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia, barometry wskazywały będą w czwartek do 1015 hPa. Jak widać więc, prócz regionów zachodnich czeka nas dziś dobra, spokojna pogoda. Więcej aktualności pogodowych na stronie głównej portalu.