Pogoda na 19 października 2022. Słaba aura. Dużo opadów. Silniejszy wiatr

Pogoda na 19 października nie będzie nas rozpieszczać. Przez kraj przechodzić będą kolejne fronty atmosferyczne. Czeka nas sporo pochmurnego nieba i kolejne opady deszczu. Do tego dojdzie porywisty wiatr, który skutecznie obniży temperaturę odczuwalną. Zapraszam na szczegóły prognozy pogody na środę 19 października. Zacznijmy od sytuacji barycznej w Europie.

Sytuacja baryczna w Europie 19 października
Sytuacja baryczna w Europie

Na zachód od Europy widać jak kształtuje się coraz głębszy niż. Przyniesie on wichury na zachodzie kontynentu, o których pisałem wczoraj. Na Morzu Północnym rozwija się wyż, który na kilkadziesiąt godzin zdominuje pogodę w naszym regionie. Jednak jeszcze nie dziś. Dziś pogodę psuły będą dwa fronty atmosferyczne.

Pogoda na 19 października. Fronty atmosferyczne. Sporo opadów i silniejszy wiatr

Środa nie przyniesie nam dobrej pogody nad Polską. Już wczoraj na północy i częściowo w centrum Polski zaznaczyła się strefa zachmurzenia oraz opadów deszczu. Lokalnie deszcz padał intensywnie. Podczas, gdy wczoraj w wielu regionach występowały opady o charakterze ciągłym, wielkoskalowym, tak dziś opady będą miały charakter bardziej przelotny. Padać będzie za to na większym obszarze kraju (choć tak jak wspomniałem, przelotnie).

Pogoda na 19 października. Dużo opadów przelotnych w Polsce
Pogoda na 19 października. Dużo opadów przelotnych w Polsce

Deszczu spodziewamy się dziś praktycznie w całym kraju. Najmniejsze szanse na opady wystąpią dziś na zachodzie kraju. Im dalej na wschód, tym wpływ frontu atmosferycznego na pogodę w Polsce będą większe. Opadów przelotnych najwięcej będzie na wschodzie Polski. Nie można wykluczyć, że najlepiej rozwinięte w pionie chmury wygenerują pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Przypominam, że zarówno opady jak i burze lokalizować można w naszej zakładce z radarem burz i opadów. W godzinach popołudniowych i wieczornych od północnego zachodu zaczniemy dostawać się pod wpływ wspominanego na wstępie wyżu. Oznaczało będzie to więcej rozpogodzeń postępujących z północy.

Temperatura poszybuje w dół. Chłody dzień w kraju

Zgodnie z prognozami za frontem chłodnym do kraju i w region spływać zaczęły chłodne masy powietrza. We wtorek odczuwalne było to jeszcze tylko na północy Polski. Ubiegła noc była już naprawdę chłodna, a pogoda na 19 października będzie kontynuacją nie najwyższej temperatury. Choć przyznać muszę, że ostatnie dni mocno nas w temacie temperatury rozpieściły. Są lata, w których 12-14 stopni w drugiej połowie października wziąłbym w ciemno.

Temperatury w Polsce w środę 19 października
Temperatury w Polsce. Środa 19 października

Właśnie takie wartości temperatur wskażą termometry w południowej połowie kraju. W regionach północnych w okolicach 10-11 stopni. Nie są to temperatury bardzo niskie, jednak po ostatnich dniach ochłodzenie będzie mocno odczuwalne. Tym bardziej, że temperaturę odczuwalną obniżał będzie wiatr. Ten w środę w kraju będzie dość porywisty.

Pogoda na 19 października. Silniejszy wiatr w Polsce
Pogoda na 19 października. Silniejszy wiatr w Polsce

Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się dziś na wschodzie Polski. Tutaj gradient ciśnienia będzie najwyższy, dlatego wiatr w porywach wiać może z prędkością do 70 km/h. Podczas gdy na wschodzie wiało będzie mocno, na zachodzie kraju porywy wiatru będą słabsze. W regionach zachodnich wiać może z prędkością do 40-50 km/h. Widać więc, że środa 19 października pogodą rozpieszczać nas nie będzie. Z dobrych informacji pozostaje mi ta o wartości ciśnienia atmosferycznego. To będzie w środę wysokie, barometry w południe wskazywały będą w Polsce w okolicach 1020 hPa. Po południu ciśnienie zacznie jeszcze rosnąć.