Pogoda na 20 września 2022. Opady konwekcyjne. Nadchodzą zmiany w pogodzie

Nad Europą powoli dochodzi do zmian w polu barycznym. Jednak zanim zmiany te dotkną również naszego kraju jeszcze dziś pozostaniemy pod wpływem niżu ze wschodu kontynentu. Pogoda na 20 września znów przyniesie dużo opadów pochodzenia konwekcyjnego. Nad regionem zalega chłodna masa powietrza z północy, a to dopiero początek okresu, gdy w Polsce pojawią się przymrozki. Na wstępie prognozy spójrzmy na sytuację baryczną na dzisiejszy dzień.

Pogoda na 20 września. Sytuacja synoptyczne w Europie
Pogoda na 20 września 2022. Sytuacja baryczna nad Europą

Najważniejsze na mapie barycznej są dla nas dwa ośrodki. Pierwszy to niż z centrum w północno zachodniej Rosji. Wpływa on jeszcze dziś na pogodę w znaczącej części kraju. Zachód Polski dostaje się powoli pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia Stefan, którego centrum znajduje się jeszcze dziś nad południem Wielkiej Brytanii.

Pogoda na 20 września. Opady konwekcyjne i burze w Polsce

Większość kraju znajdzie się dziś pod wpływem wspomnianego niżu znad Rosji. Do tego spływa do nas chłodne, lecz chwiejne powietrze z północy. W związku z tym wtorek 20 września przyniesie nam rozwój konwekcji nad Polską. Chmury kłębiaste rozwijać mogą się przez całą dobę, przy czym największe nasilenie konwekcji przewidujemy na godziny wczesnopopołudniowe. Wieczorem zjawiska konwekcyjne będą słabły.

Prognoza opadów na wtorek dla Polski
Prognoza opadów na wtorek dla Polski

Powyżej prognoza opadów i zachmurzenia dla Polski wg. wyliczeń modelu GFS. Widać, że chmury i opady możliwe są dziś w całym kraju. Jednak największe natężenie opadów pogoda na 20 września przyniesie w północnej połowie kraju. W regionach północnych dziś również największe szanse na wyładowania atmosferyczne. Burze prócz pojedynczych wyładowań niosły będą silne, lecz krótkotrwałe opady deszczu. Nie można wykluczyć lokalnych opadów gradu do 1 cm średnicy.

Pogoda na 20 września. Prognoza siły wiatru dla Polski
Pogoda na 20 września. Prognoza siły wiatru

W dalszym ciągu towarzyszył nam będzie wiatr. Wiatr w porywach osiągać może do 50 km/h. W regionach północnych, zwłaszcza podczas przechodzenia burz siła wiatru może wzrastać do nawet 70 km/h. Wiatr będzie obniżał temperaturę odczuwalną.

Umiarkowane temperatury we wtorek w Polsce

Tak jak wspominałem we wstępie prognozy weszliśmy w okres adwekcji chłodnych mas powietrza z północy w nasz region. W związku z tym temperatury w Polsce nie są zbyt wysokie. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą dziś do 15 stopni powyżej zera. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień.

Pogoda na 20 września. Umiarkowane temperatury
Pogoda na 20 września. Umiarkowane temperatury w Polsce

Powyżej prognoza temperatury na dzisiaj wg. wyliczeń modelu ICON-EU. Pogoda nie będzie nas rozpieszczać ciepłem. Dodając do tego wiatr, temperatury odczuwalne ledwo przekroczą dziś dziesięć stopni. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę w górach. W wyższych partiach gór termometry wskazywały będą minimalnie powyżej zera, dlatego też nie można wykluczyć kolejnych opadów śniegu w wyższych partiach gór. W związku z rozbudową wyżu na zachodzie kontynentu rośnie ciśnienie atmosferyczne w Polsce. We wtorek rano będzie to jeszcze 1010 hPa, by po południu barometry pokazywały już 1015 hPa. Kończąc poranną prognozę na dzisiejszy dzień zapraszam na kolejne wieści o pogodzie, które opublikujemy dziś na stronie głównej portalu.